Gradina lui Mihail

Started by mihail, March 08, 2009, 10:12:06 PM

Previous topic - Next topic

mihail

foarte bine,pina la urma nu vor mai sti ce sa creada.Le spunem,atunci,ca eu defapt sint mort din '77 de la cutremur.
Astazi am plantat :
-magnolia x soulangeana,deci cea plantata ieri era:magnolia liliflora nigra.
-trandafiri copacei: -Silvia th.
                               -Virgo th.
                               -Red Delight pol
.
Te rog spune-mi in ce consta diferenta la copacei intre TH. si POL.
Multumesc frumos.


P.S. magnolia x soulangeana are foarte multi boboci.

mirelush

Quote from: penelopa on March 09, 2009, 01:43:21 PM
Ca un adevărat cavaler ...... fără cai-putere, puteai şi tu măcar să-i speli merţanu'  :P ........ eventual, fără haine (să nu le murdăreşti  ;)) şi cu muuulte spume  :D :D

Pene, eu stiu ...nu prea "vibrez " la chestii de astea...

Mihail
,
teahibrizii sunt cei cu flori mari, solitare sau 2-3 pe tija, forma eleganta;
polianta sunt cei cu flori mici ( 3-4 cm ), grupate in inflorescente cu foarte multe flori.

mihail

e-te-te,iti pasa de-o bucata de tabla nemteasca...ce sa-ti spun ...mai bine vibra ea,daca e sa ma intrebi pe mine!Bai...care a-i bagat  frigideru-n priza ? ;)

mirelush

Bey, n-ati inteles nimica.  :D " Vibrez " la cu totul alte chestii. Imaginea unui tip ( indiferent cine e ) imbracat sau nu si  "cu multe spume " ma lasa rece.

Mihail, chestia cu frigiderul ma fac ca nu o inteleg.... ;)

penelopa

Mirelush, te înţeleg perfect!  ;)  şi sunt de acord cu tine  ;D
Oricum, nu mai e mult şi vine căldura, aşa că, frigiderul va fi la maaare căutare  :D

Nu înţeleg de ce spuneţi voi că toţi mugurii ăia de la magnolii sunt ... boboci  ??? Magnolia mea albă despre care vă spuneam că n-a înflorit încă desi  o am de 4 ani şi cred că avea  vreo 2-3 ani când am luat-o,  în fiecare început de primăvară a fost plină de astfel de muguri din care s-au dezvolta numai ............ frunze  >:(

mirelush

Pene voi face o fotografie la magnoliile mele si iti voi arata. E o mica diferenta intre mugurii de floare si cei de frunze.

penelopa

Mulţumesc, deabia aştept !

mihail

deeeeci...care-i bagat bai frijideru-n priza ?

mirelush

Quote from: mihail on March 10, 2009, 04:04:30 PM
deeeeci...care-i bagat bai frijideru-n priza ?
Te intereseaza cine l-a bagat sau vrei doar sa-l scoti ? ;D

mihail

eh,la virsta mea,deh un mosh,cum ar spune cineva...nu mai cred ca odata bagat frijiderul la corent se mai poate face ceva...

penelopa

Renunţaţi la electrice şi treceţi la lucrul manual  :)  Garanţie ...... 100%  ;D

mirelush

Quote from: mihail on March 10, 2009, 04:19:09 PM
eh,la virsta mea,deh un mosh,cum ar spune cineva...nu mai cred ca odata bagat frijiderul la corent se mai poate face ceva...

niciodata sa nu spui niciodata

mihail

cum am putut sa uit de... Tom Degetzel.... ;D

Astazi am cumparat din curiozitate un trandafir MAINZER  FASTNACHT  TH. (de la Unisem Hala )
Pe fotografia ambalajului este un trandafir identic ca imagine cu Sterlig-ul ori cu Sissi.
Care este diferentza ?

mirelush

Mainzer Fastnacht se mai numeste Sissi, Blue Moon, Blue Monday ( este intalnit si sub alte denumiri ) si e " copilul " lui Sterling Silver.
Copilul si parintele seamana destul de bine unul cu celalalt , doar se pare ca cel "in varsta"  e mai bolnavicios.

cat despre Tom degetel....hmmmmmmm ! :-\

editez : am gasit si alte denumiri pentru Sissi  : Mainzer Rad/ Navo-Rose/ TANnacht/TANsi

mihail

deci am doi Sissi...multumesc pt mesaj,astept raspunsul de la imparatie,sint in stand-bay....dupa aia mai vedem noi.Ai tai sint in beci ?



p.s. povestea nemuritoare cu Tom era pt. locuitorii Itaka-ii...

mirelush

Mihai, ma uimesti !!!  Unde ai fost zilele astea ?? Ti-am scris ca deja sunt in plantati. Aaaaaaa, erai in fusta atunci, faceai pe inabordabila !!! ;)

mihail

aha..."mi-a luat fata Penelopa",,nu prea mai sint atent la detalii in ultima vreme,infine,miine daca nu ploua ii plantez si eu.Ai folosit pamint special de trandafiri ?
Eu am sa incerc un "montaj" cu cei doi Sissi alaturi si cu un climbing alb in mijloc.E drept ca la culoarea lui nu prea merge nimic,dar tin hirletul la-ndemina.

mirelush

Nu tine scuza. Pe vremea cand ti-am spus ca i-am plantat nu intrase inca in vizorul tau.  ;) da' mai stii... ?! ce stiu eu ...sunt mic copil  :D

Nu am folosit pamant special. Avand in vedere ca am multi trandafiri si le merge bine in pamantul din gradina nu m-am gandit sa iau alte masuri .

Eu am 21 de Sissi. ;)

mihail

stii ce,daca te mai imfoiezi atita,fac o plmbare pe acolo cu oleaca de Roudup.Ei dracie.

mirelush

Sa-ti las poarta deschisa ? Plec sa-mi iau plodu' de pe la niste activitati ... Am caine, da-i in padoc si nici nu-i fioros !

... dar trebuie sa-ti cumperi mult Rondrup, ai multi de ucis . ;)

mihail

aiurea...asta vara n-am respectat reteta de dilutie,am turnat mult mai multa apa,dar a mers,ce vrei buruiana sensibila.

mihail

Astazi am mai plantat un trandafir copacel: PEACE TH. (in poza arata ca naiba)

mirelush

Peace e un trandafir deosebit. Buna alegere. :)

mihail


mirelush

 ;D Dupa poza nu l-as fi cumparat niciodata. L-am vazut insa in gradini, m-a cucerit ! :)