Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Japonia  (Read 33411 times)
Ami
Guest
« Reply #200 on: July 17, 2010, 09:29:47 AM »

Nu mi-a fost greu sa ma adaptez. E asa simplu sa te adaptezi la civilizatie!  dans
Nu-l cunosc pe chinez, eu despre astia am o parere proasta... In fine, avea dreptate omul in legatura cu zambetul: aici nu-ti prea zice lumea ce gandeste si fiecare are cercul lui in care se manifesta. Pana la urma insa cam peste tot te minte lumea-n fata, macar japonezii n-o fac decat la chestii care tin de ce simt si ce cred ei. Plus ca daca in fisa postului scrie ca trebuie sa zambesti, atunci o sa zambeasca si nu neaparat fortat... E complicat de explicat si nu-i condamn. Ma enervez cand astia din jur zic da cand de fapt era nu si invers, dar la un moment dat incepi sa inveti oamenii si le vezi pe fata raspunsul. Fiecare-si stie de patratica lui si nu prea iese din ea.
Loc in autobuz, tren, etc, nu prea cedeaza nimeni. Tinerii de azi sunt la fel de prost crescuti si pe aici. Da' eu nu m-am simtit prost sa ma ridic si sa cedez locul cuiva si nici sa atrag atentia cuiva ca ar putea sa se ridice sa cedeze locul. N-o fac nu pentru ca nu sunt politicosi dar pentru ca pur si simplu nu-si dau seama. Cu toate astea mai sunt si amabili, chiar si tineri, iti tine usa deschisa sa intri ori alte chestii de genul asta.
La mine se cam uita toti ciudat, dar m-am invatat... O data pentru ca sunt mai inalta decat media populatiei din zona, apoi pentru ca nu ma imbrac ca cei de pe aici si or mai fi si alte motive Wink
Cu tot cu motive de ura, e plin de chinezi aici. Cand vine vorba de bani inca n-am vazut chinez care sa fie asa mandru si sa se gandeasca la istorie!  Grin
Ionela
Moderator

"Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"

« Reply #201 on: July 17, 2010, 10:15:15 AM »

In acest punct ai dreptate. Chinezul meu (acum lucreaza pentru o companie farmaceutica din SUA) spunea mereu cu o doza de respect ca japonezii sunt tigri, iar chinezii sunt oi... Adica fricosi, fara mandrie si curaj. Asa cum despre romani se spune ca sunt hoti. Evident, nu toti romanii sunt hoti si nu toti chinezii sunt oi Roll Eyes Intre China si Japonia va fi mereu o relatie de genul celei dintre Romania si Ungaria hammer si cred eu ca asa va ramane pe vecie Shocked
De pilda eu respect ungurii si mi-as dori sa arate Romania macar un sfert din cat arata Ungaria Roll Eyes

Cum sunt privite femeile in societatea japoneza? Din ceea ce stiu, erau considerate o rasa inferioara Roll Eyes
Si inca o intrebare grea: te gandesti sa ramai acolo? Ai putea sa-ti faci o viata pe acele meleaguri? Nu imi imaginez ca vrei sa te intorci in Romania - o spun ca om care s-a adaptat cumplit de greu realitatilor mioritice dupa 2 ani de civilizatie.

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

luiza
Crin

« Reply #202 on: July 17, 2010, 06:20:26 PM »

Stefana  hug  (scuze de off topic)
Ami
Guest
« Reply #203 on: July 17, 2010, 06:52:49 PM »

In acest punct ai dreptate. Chinezul meu (acum lucreaza pentru o companie farmaceutica din SUA) spunea mereu cu o doza de respect ca japonezii sunt tigri, iar chinezii sunt oi... Adica fricosi, fara mandrie si curaj. Asa cum despre romani se spune ca sunt hoti. Evident, nu toti romanii sunt hoti si nu toti chinezii sunt oi Roll Eyes Intre China si Japonia va fi mereu o relatie de genul celei dintre Romania si Ungaria hammer si cred eu ca asa va ramane pe vecie Shocked
De pilda eu respect ungurii si mi-as dori sa arate Romania macar un sfert din cat arata Ungaria Roll Eyes

Cum sunt privite femeile in societatea japoneza? Din ceea ce stiu, erau considerate o rasa inferioara Roll Eyes
Si inca o intrebare grea: te gandesti sa ramai acolo? Ai putea sa-ti faci o viata pe acele meleaguri? Nu imi imaginez ca vrei sa te intorci in Romania - o spun ca om care s-a adaptat cumplit de greu realitatilor mioritice dupa 2 ani de civilizatie.

Da... cam asa e, depinde mult de la om la om pana la urma. Per ansamblu v-am zis care e parerea mea... nu pretind ca o fi si 100% adevarata.
Situatia femeii aici, ce sa zic, n-am vazut pe strada nici o femeie mergand in spatele sotului. E adevarat ca atunci cand trebuie sa completezi un formular trebuie sa treci cine e sefu' in casa, adica tre sa apara si numele sotului, tatalui dupa caz. In rest am auzit cateva povesti dar cum cu ochii mei nu am vazut nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea... Se incearca acu, ca si la noi, bagarea in seama a femeilor. Ar merita sa scriu un articol despre asta pe blog, ne putem muta cu discutia acolo sau pe yahoo ori facebook pt ca sarim oleaca din topic Cheesy
Termin raspunsul aici si vedem cum mai vb. Cred ca as putea sa imi fac o viata aici, una pe mai mult de cativa ani si dau un singur motiv, sunt ele mai multe: mi-ar placea sa imbatranesc aici. Am vazut cum se poarta lumea cu batranii si compar cu tara noastra. No comment...
Astept semn unde mutam discutiile tongue putem face in cafeterie un topic cum e pe alte meleaguri...kip in taci! Wink
Claudiu
Roza

« Reply #204 on: July 17, 2010, 09:41:58 PM »

Smiley
Plecaciuni, iertati indrazneala ...  Smiley
Am facut topicul cerut.

Ionela daca se poate si nu e deranj prea mare, se pot muta discutiile incepute in acel topic?
Scuze Ionela ca te-am deranjat cu solicitarea Smiley

Scuze Ami ca te-am intrerupt Smiley

E destul de cald ceaiul? In zilele de azi gaseti foarte greu apa buna pentru ceai ...

Iertati interventia mea de acum. Sigur ca trebuie stearsa.
Plecaciuni
 Smiley

penelopa
Guest
« Reply #205 on: July 17, 2010, 10:37:39 PM »

Hai, Claudiu, n-o mai face şi tu pe japonezu' .... că nu e cazul!  Smiley Prea multe scuze şi plecăciuni o să-ţi facă rău la vertebrată! Grin
Las-o aşa, cum a picat, că merge! Wink
Claudiu
Roza

« Reply #206 on: July 18, 2010, 07:34:23 AM »

申し訳ありません 羽毛

Da' se dori: kip si taci, daca vrem continuare.

言い訳  Smiley

Ami
Guest
« Reply #207 on: July 18, 2010, 07:43:00 AM »

Se poate si-n romana? Te-am deranjat cu ceva?
Claudiu
Roza

« Reply #208 on: July 18, 2010, 07:51:38 AM »

nu, da' ma distram

nu stiu daca google translate transforma inapoi in ce am vrut sa fie  Grin

羽毛 - trebuia sa fie PN (PeNe)

Amu google zice  ca PN se scrie asa  光合成   Cheesy

penelopa
Guest
« Reply #209 on: July 18, 2010, 07:51:58 AM »

Stai liniştită, Ami, că nu se deranjează aşa uşor Claudiu  Wink ( eu i-am "dat la cap" la începuturile  lui  în TM, dar  nu s- spart  Grin ....... rezistă  Cheesy), mai ales de când "studiază" meleagurile USA!  Wink
penelopa
Guest
« Reply #210 on: July 18, 2010, 07:55:18 AM »

Mă Claudiu, cam multe "pene" în PN-ul ăsta japonez! Shocked Grin
ps. Oare a citit şi Cara?!! Cheesy
hawky
Guest
« Reply #211 on: July 18, 2010, 06:59:04 PM »

Se poate face doctorat in Japonia, la peste 60?  Grin Ca aici l-am facut dar n-a fost asa de interesant >Cheesy

japonezii sint foarte zgirciti cu bursele.

Intrebarea mea a fost, evident, o gluma. Chiar nu vreau sa fac colectie de diplome si nici sa fiu un caz iesit din comun, pentru Romania, fiindca prin lume am mai auzit, cu titlu de curiozitate, ca unii mai fac lucruri nastrusnice la varsta a 3-a!

Dar poate raspunsul foloseste celor tineri.
hawky
Guest
« Reply #212 on: July 18, 2010, 07:03:16 PM »

[/quote]
 Pana la urma nu e imposibil de ajuns aici... eu cel putin primesc mereu oferte de bilete de avion care sunt muuult mai ieftine Rom-Jap si retur decat invers.
[/quote]

Multumesc, asta e o veste buna. Cam care ar fi acele companii care ofera aceste preturi? Sau, mai bine ma uit daca ai in profil vreun mail, sa nu fie considerat reclama.
cara
Roza

Brasov

« Reply #213 on: July 18, 2010, 07:25:13 PM »

ps. Oare a citit şi Cara?!! Cheesy

am citit, deci de-acum daca postezi pe blog cu semnatura asta o sa te recunosc  tongue

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #214 on: July 18, 2010, 08:08:07 PM »

Intrebarea mea a fost, evident, o gluma.

hawky, ce faci tu cu timpul tau e treaba ta si nu priveste pe nimeni. daca iti arde sa urci himalaya, urci himalaya, daca vrei bursa la waseda, iei bursa la waseda.  Respect
eu stiu pe cineva a carui pasiune in viata au fost limbile straine. drept care vorbeste cam 10 limbi de circulatie majora, 3 dialecte chineze si vreo 20 de dialecte africane. cind o iesi la pensie are in plan sa studieze limbile moarte  Cheesy acu e drept ca face si bani din asta, fiind el seful departamentului de limbi straine la o universitate.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
Ami
Guest
« Reply #215 on: July 19, 2010, 03:35:13 AM »

Pana la urma nu e imposibil de ajuns aici... eu cel putin primesc mereu oferte de bilete de avion care sunt muuult mai ieftine Rom-Jap si retur decat invers.
[/quote]

Multumesc, asta e o veste buna. Cam care ar fi acele companii care ofera aceste preturi? Sau, mai bine ma uit daca ai in profil vreun mail, sa nu fie considerat reclama.
[/quote]

A plecat raspunsul! Niciodata nu e prea tarziu pentru a ne ideplini un vis Wink

hawky
Guest
« Reply #216 on: July 29, 2010, 10:10:32 PM »

[/quote]

A plecat raspunsul! Niciodata nu e prea tarziu pentru a ne ideplini un vis Wink

[/quote]

Asa e si tu si gomez aveti dreptate.
Ami
Guest
« Reply #217 on: August 09, 2010, 02:29:13 AM »

Buna dimineata! Am iesit ieri pentru vreo doua ore sa mai admir natura si s-a lasat cu poze, nu prea multe. Sunt de la Garden Park Hamamatsu, a fost aici prin 2000 si ceva un festival international, n-am idee exact ce si n-am avut timp sa caut. Multe tari, inclusiv Romania au avut pavilion. Unele au ramas, unele (pentru care tarile respective mai contribuie) sunt mentinute si acum. N-am apucat sa vad decat o mica bucatica, deci am unde ma intoarce! Pozele sunt aici http://ariesami.blogspot.com/2010/08/garden-park.html
O saptamana frumoasa!
penelopa
Guest
« Reply #218 on: August 09, 2010, 08:42:42 AM »

Frumoase şi liniştitoare imagini de grădini, Ami!
Sper să-mi dea, privindu-le, liniştea pentru întreaga săptămână. Smiley
Unele colţuri din grădina aia, chiar mă inspiră! dans
Ami
Guest
« Reply #219 on: August 09, 2010, 08:51:35 AM »

Daaaa! A fost foarte linistitor, sper sa mai ajung acolo, e atat de mare spatiul si sunt multe de vazut.
O saptamana minunata!
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #220 on: August 09, 2010, 09:01:38 AM »

Superb, Ami, esti o fericita, multumim ca ne impartasesti clipele de frumusete.  hug

Ionela
Moderator

"Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"

« Reply #221 on: August 14, 2010, 06:34:49 AM »

Extraordinare imagini hypno

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

Rux
Roza

« Reply #222 on: January 20, 2012, 12:50:39 PM »

Starnita de pozele lui Flordel ,mi-am adus aminte  de acest topic.
Uitati-va  pe blogul  lui Ami.  . Merita .

Viata este asa de  frumoasa  si sint asa de multe locuri ,lucruri ,care pot sa ne bucure sufletul .
Opriti-va un moment si admirati .

P.S. Unde mai pui ca Ami este asa o femeie frumosa ...
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #223 on: January 20, 2012, 09:12:14 PM »

Ami e nasa nepoatei mele  good  .

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #224 on: January 20, 2012, 09:40:13 PM »

Super blogul si super doamna... good

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  

Jump to: