Simetria Violetelor Africane

Started by diana, February 05, 2009, 08:35:29 PM

Previous topic - Next topic

diana

Simetria Violetelor
De ceva vreme ma preocupa problema aceasta si am pus cap la cap toate informatiile adunate in timp plus experienta mea de novice in domeniul acesta ;D Cu interes astept si alte pareri/propuneri/imbunatatiri ;)

Pentru ca violetele noastre sa aiba o rozeta de frunze cat mai simetrica trebuie sa urmam cativa pasi:
1.   Totul incepe din mijlocul plantei neinflorite. La o privire atenta se observa 3 frunze centrale dintre care 1 sau 2 pot fi extrem de mici.


diana

2.   Localizam al doilea rand de frunze al rozetei. Cele trei frunze trebuie sa fie dispuse astfel incat sa descrie un triunghi. La fel procedam si cu randul 3. Descoperiti inca un triunghi foliar!
3.   Al treilea rand de frunze completeaza inca un triunghi, al 3-lea! Toate aceste triunghiuri par sa fie inscrise in 3 cercuri concentrice.
Continuati cu celelalte randuri, desemnand triunghiuri de cate 3 frunze. Indepartati surplusul sau frunzele care deformeaza simetria plantei. Singurul motiv pentru care am putea pastra frunzele in exces, este  acela cand planta este slabita si are nevoie de hrana mai multa.
O metoda usoara prin care putem vedea cele 3 frunze din triunghi, delimitati fiecare rand cu ajutorul unei foi de hartie pentru a acoperi frunzele laterale. Asa putem vedea triunghiurile mult mai bine. Frunzele in exces se indeparteaza, indifferent pe care rand s-ar afla.

diana

De recomandat ar fi sa incepem aceasta tehnica destul de devreme, cand violetele sunt inca pui. In felul acesta planta va continua sa produca triunghiuri de frunze pentru fiecare rand.

cara

deci cate "triunghiuri" de frunze trebuie sa-i lasam unei violete?

diana

Quote from: cara on February 05, 2009, 09:25:36 PM
deci cate "triunghiuri" de frunze trebuie sa-i lasam unei violete?

Cat mai multe posibil..respecti regula "triunghiului" pana la epuizarea randurilor de frunze ;D

cara

bun, maine le iau la masurat. acum alta intrebare: am cateva violete care au aproape doi ani. au deja un fel de "tulpina", care strica aspectul  plantei. ce pot sa fac? ingrop planta pana incep triunghiurile de frunze?

diana

Quote from: cara on February 05, 2009, 09:29:39 PM
bun, maine le iau la masurat. acum alta intrebare: am cateva violete care au aproape doi ani. au deja un fel de "tulpina", care strica aspectul  plantei. ce pot sa fac? ingrop planta pana incep triunghiurile de frunze?

Hi, hi... :D pregatesc si pentru asta un "material" ;D Inestetica violetelor pe "picioroange" se "vindeca" prin taierea "piciorului" si ingroparea coroanei de frunze in pamant. Daca tulpina "aia" nu este exagerata, poti replanta mai adanc violeta.  ;D


(Daca te apuci de lucru, te rog Cara, sa faci poze :-*. Eu nu am violete in situatia asta deocamdata ::))

cara

is grea de cap.... ::)

deci cam cat de lung tai "piciorul"?
ingrop piciorul pana unde incep triunghiurile de frunze?
las toate triunghiurile de frunze pe care le poseda planta, sau mai putine, ca la butasii pusi la inradacinat?

diana

Inca o imagine la simetria violetelor!

diana

Quote from: cara on February 05, 2009, 09:40:37 PM
is grea de cap.... ::)

deci cam cat de lung tai "piciorul"?
ingrop piciorul pana unde incep triunghiurile de frunze?
las toate triunghiurile de frunze pe care le poseda planta, sau mai putine, ca la butasii pusi la inradacinat?


Nici eu nu am fost explicita ::) ;D Mai intai trebuie sa inlaturi frunzele de la baza, adica de pe ultimul rand. Unii spun ca trebuie sa lasi 3-4 randuri de frunze (triunghiuri centrale)! Eu tai aproape tot "piciorul" sau "gatul" (habar n-am care-i termenul in romana ???) si las cam 1 cm sub ultimul rand de frunze. Se racleaza putin "ciotul" ramas si replantezi astfel incat frunzele sa fie la nivel cu substratul.


Ella

Uite Cara
http://www.youtube.com/watch?v=xHrl7FmPVO0&feature=PlayList&p=D0D4C695D854FB11&playnext=1&index=1

Diana, ma bucur ca ai deschis acest subiect. Pe masura ce o sa am "material didactic", fac poze la tot ce "operez".


diana

Ella, super filmuletul! :-* :D :D :D Si e mult mai bine ca nu inlatura toate radacinile ;) Reusita e sigura!

Ella

Stiu, mai aveam unul interesant pt. inmultirea chimerelor, daca intereseaza pe cineva, il caut.

cara

noa, o imagine face cat o mie de cuvinte!  ;D

lyana

Felicitari fetelor pentru acest subiect ,  cred ca va fi de mare ajutor la cat mai multi dintre noi , si eu am astfel de probleme cu violetele , va multumesc mult :-* :-*

penelopa

Interesantă descoperire !
Dar,  ce facem când pe picior, la baza  mai multor frunze ale aceleeaşi violete  au apărut un fel ... de pui sau, un grup de frunzuliţe mai mici ( o să fac poză şi pun luni) ?

diana

Pene, e posibil sa fie vorba despre suckeri. Cred ca e OK daca ii detasezi frumusel de planta mama si ii replantezi! ;)
Sa pui poza ca sa vedem mai bine :D!

lyana

Cum spuneam am o violeta de 2 ani si formase un "gat" inestetic si mai avea doua randuri de frunze ...in fine , vazand filmuletul am prins curaj si ieri am scos planta usor din ghiveci , apoi am taiat din radacinile bogate cam trei sferturi  si am replantat violeta in pamant proaspat astfel incat frunzele vin la nivel cu substratul . Acum astept sa vad ce se intampla ca sincer imi parea tare rau sa arunc violeta pentru atata lucru  ;)

penelopa

Quote from: diana on February 06, 2009, 11:52:08 AM
Pene, e posibil sa fie vorba despre suckeri. Cred ca e OK daca ii detasezi frumusel de planta mama si ii replantezi! ;)
Sa pui poza ca sa vedem mai bine :D!

Uite, Diana ..... "şuckerii"  ăia !  :)    Violeta este încă un pui şi, biata de ea, s-a umplut de .... pui  >:(

diana

Desi nu e prea clara poza cred ca trebuie sa scoti "şuckerii". Cu un bisturiu, cu ceva ascutit.. ;D si daca crezi ca sunt suficient de mari planteaza-i separat :-* Sa mai vedem si ce zic fetele..ca baieti pasionati de violete nu prea avem ;D :D

ozimandias

Pene, stii ce violeta e?
Ca sunt unele care asa cresc... gramada.

E prea devreme, pui fiind, sa faca pui.
O poza mai clara nu ai?  ;D

Ella

Pene, daca-i un trailer, esti o fericita ;)
Nu-i poti face o poza de sus?

dorinas

Dupa frunze nu prea pare a fi trailer, are frunza prea groasa. Sukerii care ii are planta poti sa-i scoti cu mana daca  sunt destul de mari, daca ii tai cu un cutit ascutit  risti sa ranesti planta, poti in schimb sa folosesti un creion bont.

doina

Eu tai sukerii cu un cuter mic. Ultimii taiati , de la o violeta Ma's Shiw Girl i-am plantat in substrat si le-am pus caciulita de pet.  ;D Aveau cate doua frunze cam de 1 cm.

penelopa

Ella, cred că apelez la metoda ta: o filmez  ;)

Nu ştiu ce violetă este, ştiu doar că am primit de la  .. ???  la Slănic, în primăvară, un vas transparent de plastic cu capac (un fel de miniseră) în care erau puse la prins mai multe frunze de violete. Au supravieţuit 3 frunze care au făcut pui dar, în mod ciudat, în afara frunzelor, au apărut mulţi pui de violetă. Din puii ăştia enigmatici face parte şi violeta mea. Am încă 3 pui, la fel, foarte bogaţi... de parcă ar fi mai multe violete înt-un ghivecel deşi, ştiu foarte bine că n-am pus decât .... câte o singură plăntuţă in ghivecele  :o