Oxalis

Started by cara, March 20, 2007, 03:40:58 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Ar fi aratat si mai bine dar l-am cam neglijat in iarna asta.

ati

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

gabriela jalba

Iron Cross nu da nimic nou!!! A mai patit cineva?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

si-a mea, abia acum da primele semne de revenire, deci nu intra-n panica  :)

gabriela jalba

Ma gindesc sa scociorasc luni sa vad de mai sint in viata....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Eu zic sa incerci Gabi. Asa am facut si eu cu cei cativa bulbi de begonii pe care ii aveam. Cand am vazut ca au ceva tentative de muguri m-am linistit. I-am pus la loc si acum toti au aparut la suprafata. Incep sa ma speriu ca vor creste prea repede ;D

Fleurf

  Nici al meu nu da semne de trezire dar bulbii sunt ok, ca am mai scos din ei si am pus in alt ghiveci.

gabriela jalba

Ca sa ma scuteasca de-un scociorit,oxi Iron a inceput sa-si iteasca capusoarele!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

S-a speriat cand a auzit ca vrei sa deranjezi bulbii ;D
Eu am luat din magazin un pachetel cu 3 bulbi si dupa 7 zile a iesit prima frunza iar dupa inca 2 zile inca una. A treia se pare ca nu misca nimic. Cele aparute cresc foarte repede.

penelopa

Din cauza radiatiilor din zona (probabil ) oxalis-ul meu cel grena a  generat niste fluturi maaaari!!!!

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Eu i-am luat din "piata de flori" cam la inceputde iunie. Cum am ajuns acasa i-am pus in pamint si in 2 saptamini erau iesiti. Uite ca ei ies mai tirziu ca ceilalti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Oxalixul din comanda de la Codruta ,a inflorit deja. Din pacate sau nimerit sa fie la fel 20 de bulbi Iron cross.  Matot uit la ei si nu vad nici o diferenta. ::)Cei din rizomi  (Triangularis)cresc mai greu dar au deja si ei cateva frunzulite grena .
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5130118.jpg

Codruta

Felicitari pentru ei Sica.
Nu inteleg cum pot fi la fel ca eu sigur nu am amestecat bulbii. Am desfacut o punga din comanda, am impartit, am pus in plicuri si am scris numele.  ???

ozimandias

Uitati si oxalisii mei:

Anul acesta am hotarat sa-i duc la tara la soacra mea. In afara faptului ca au fost batuti de ploi si vant, mie mi se pare ca le merge tare bine. Au crescut mai compact decat la mine in balcon si sunt plini de flori.
Mai am doua feluri si peste doua saptamani sper sa pot pune poze cu unul mai deosebit, care face floarea alb-rosu, rasucit, ca o acadea. (sambata asta abia ieseau bobocii)

ELA

ozi,oxalisii se pot tine direct la soare?

sicamin

Codruta draga nu iti fa probleme. Mie imi plac si asti ca sant tare draguti. Dar sigur sant din cei de la tine ca eu nu am avut decat 3 fire de triangularis care erau deja infloriti cand i-am primit pe ceilalti.Poate are cineva mai multi de altfel si voi face schimb .

ozimandias

Quote from: ELA on May 14, 2008, 08:48:08 PM
ozi,oxalisii se pot tine direct la soare?


De ce nu?
Ideea mea a fost ca nu vor sta in soarele puternic, pentru ca i-am agatat de barile care sustin bolta de vie si, cand bolta va infrunzi, vor fi oarecum protejati. Insa mie mi se par ca arata superb. Cand i-am dus aveau frunze luuungi. Pana s-au adaptat afara (au fost niste vijelii puternice), li s-au uscat acele frunze. Insa au dat altele si planta in sine e mult mai compacta.

lala

Oxalis se tine in soare,altfel inflorirea lasa de dorit.

Codruta

Eu am citit pe undeva ca oxalisul se poate scoate peste vara in gradina dar nu la soare. Scria acolo ca fiind la soare i se vor inchide florile. Eu am in doua ghivece asa ca pot experimenta.

lala

Eu am facut experiente deja si cei din soare sunt plini de flori!

Codruta

Eu am pus deja cativa bulbi langa begonii asa ca vor fi in umbra. Celalalt ghiveci il voi pune la soare. Oricum cel pe care vreau sa-l pun la soare nu o duce prea bine si poate isi va reveni asa. Cand l-am luat in decembrie avea frunze multe. De atunci tot pierde din ele dar tot mai apar cate una-doua. De inflorit nici vorba.

lala

Acuma ,ce sa zic eu am oxalis iron cros si cel simplu cu flori roz,de astia vorbesc nu vreau sa fac vreo pozna!!! ;D ;D

Codruta

Si eu vorbeam de iron cross. Cu trinagularis cred ca imi e frica sa fac experiente si il las in casa.

ozimandias

Quote from: Codruta on May 15, 2008, 09:53:43 AM
Eu am citit pe undeva ca oxalisul se poate scoate peste vara in gradina dar nu la soare. Scria acolo ca fiind la soare i se vor inchide florile.
Cred ca nu florile se inchid, ci frunzele, se strang precum seara. M-am mai uitat o data la pozele mele. Iron Cross are frunzele stranse. Insa sunt plini de flori. Mai vorbim mai la vara.... Sunt convinsa ac alor mei le va merge de mare exceptie. De fapt am constatat ca orice planta (mai putin cele cu frunze pufoase - si si aici fac exceptie muscatele zonale) se simte de minune afara.

ELA

intreb pt. ca am 4 ghivece cu oxalis(diferiti ca specie) si vreau sa le agat in exteriorul balconului care e orientat spre sud( am totusi un copac in fata si mai face ceva umbra dar nu suficienta);pana acum i-am tinut in balcon dar ii vad cum cresc orientandu-se spre soare