SALATA

Started by gabriela jalba, January 17, 2009, 07:46:11 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

pak choi am, si varza pekin si kale mov si verde. pak choi si kale verde fac seminte anul asta. kale mov la anu' si despre varza pekin nu stiu...e primul an si o astept sa se desfasoare.

einsteinitza

Aia violet e creata sau mai dreapta? Am si eu violet dar e mai intinsa frunza , nu e creata creata, doar despicata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

kale mov? nu stiu sigur cum e ca-s inca mici plantutele.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro



einsteinitza

Pe masura ce gradinaresc la legume descopar ca nu stiu nimic!
Cu salata e...varza! ;D
Am descoperit nenumarate feluri de salate, stie cineva care sunt grupele? Vad ca sunt mai multe grupe de salate, si nu cunosc avantajele fiecareia. Ia lamuriti un nestiutor! +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, de ce te complici? Ia si tu o salata care-ti place, sa fie soi nu hibrid si pe urma lasi 2-3 plante sa faca tijna florala si seminte, o parte le recoltezi ca sa ai rezerva iar restul le lasi sa se scuture, salata se autoinsamanteaza fara probleme, eu am salata peste tot, in iarba din livada, printre trandafiri...  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Si chiar daca e hibrid nu are nicio importanta, tot va rasari. Teoretic noile plante s-ar putea sa nu pastreze toate caracteristicile plantei mama (anumite caracteristici sa se piarda) dar la salata asta e putin vizibil.
Eu am cativa ani de cand cultiv salata creata. Probabil ca initial a fost un hibrid ceva, am luat seminte de la un vecin, si sunt la fel de bune desi le-am tot reprodus an de an. Singurul dezavantaj e ca nu sunt foarte rezistente la ger.
Intentionez la anul sa-mi cumpar seminte de salata capatana, care sunt create special pentru cultura iartna-primavara...vreau sa vad diferenta (daca o fi vreuna).

einsteinitza

Uff, acum studiez salatele +ham :D
Deci, am gasit ca sunt de frunza, de capatana, de tipul cos, de tip chinezeasca, si de tip andive, adica putin amarui, care sunt si foarte crete si franjurate!
Fiecare e specifica unui anotimp, adica are rezistenta la ceva-caldura, seceta, ger, se cultiva iarna, etc. in cadrul lor sunt mai multe varietati. Nu m-am lamurit care sunt mai bune la noi. ??? ::)

Claude, tu lasi samanta de la cea de capatana??
Cristina, nu ti se pare putin tare salata creata? Mai tare ca cea normala?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

 Soiurile care au specificatia "tip lollo bionda" sunt bune, sau cel putin mie imi plac, chiar mai mult decat cele capatana.

einsteinitza

Da, imi plac si mie cele de tip lollo, dar parca la mine au iesit mai greu din seminte, adica mai rar.

Daca puteti sa va imaginati, exista si o asociatie a "salatistilor"! +hypno :P la americani, normal! :D
Am aflat astfel ca exista patru familii de baza la salata

-crisphead ( sau iceberg)- salata creata cu frunze cam desfacute si doar o urma de capatana. Extrem de rezistente la frig, cresc foarte repede si au avantajul ca rezista cel mai bine la depozitare, chiar si doua saptamani dupa ce sunt recoltate, in conditii optime. Frunzele sunt mai crocante ca la celelalte.
-capatana - formeaza in mijloc o capatana frageda, foatte bune la gust, dar destul de sensibile la lipsa apei sau la caldura, formeaza imediat floare.
- batavia (sau cos)- salata lunguiata, inalta, poate forma si capatana dar tot lunguiata, este extrem de rezistenta la caldura. Este tipul de salata recomandata pentru tura doi, adica pentru o salata de primavara tarzie.
-de frunza este salata care se poate taia cu foarfeca si tot da frunze noi, ca iarba +hypno

Alaturi de adtea, Franta si Italia folosesc si salatele provenite din familia andivelor, deci chichorium, care arata multe ca o salata zburlita, si au frunzele putin amarui , in functie de cantitatea de lumina primita. In franceza- chicorees, in italiana radicchio. Ce e interesant la astea e ca, daca se taie capatana pana la radacina, si se protejeaza cu un mulci, formeaza de cateva ori recolta, mai multi ani la rand, ca o planta perena.


Toate aceste ramuri au foarte multe varietati.u


Ei, acum parca pot sa imi pun ordine in sacosa asta de plicuri de salata, ca ma uitam la ele si nu intelegeam pe care le pun si pe care le mai las! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on February 28, 2014, 02:05:46 PM
Claude, tu lasi samanta de la cea de capatana??

Da! Am doua feluri, de fapt 3, doua cu capatana normala din care un fel face frunze crete, dar nu alea tari si groase! Si mai am un fel, numita Little Gem, care face o capatana mica tip cos. Asta ultima nu ma incanta in mod deosebit, am cultivat-o prima data anul trecut si mi s-a parut ca imbatraneste mai repede decat altele, am semanat iar acum cateva zile ca sa ma lamuresc daca asa e ea sau ceva nu i-a placut anul trecut  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Daca e cos poate nu ii place cand o semeni. Incearca cu cateva seminte ceva mai tarziu, e salata de sezon mai cald. Ma gandesc, nu stiu, ca peste tot vad ca zice de astea ca le place mai cald.
Dar astea de tip amarui raddichio? Ca rucolla...va plac?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mie nu-mi place nimic amar, nu mananc nici rucola, nici radicchio
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Tocmai am constatat că-mi răsare salata, în solar.
E de căpăţână, nu e amară nici când îmbătrâneşte, e fragedă şi crocantă, face o căpăţână aşa, cam cât un pumn.
O să încerc să ţin seminţe, dacă merge bine.

geodezia

am pus in toamna -iarna usturoi ceapa salata ..au rasarit frumos mai ales usturoiul e viguros
la mine e solul argilos si saraca salata creata verde si rosi  a rassarit dar de dezvoltat nema ca o stringe solul asta greu
sper sa mai ploua sa iau sapita sa ciocnesc solul asta sa eliberez radacinile saracele sa inceapa sa creasca ca alfel nu se dezvolta si va deveni amara
nici mie nu imi plac ciudateniile gen rucola am mincat are un gust amar nu mi-a placut parca mai buna decit rucola este salata de spanac sau dragavei sau cea de papadie de pe la noi sau piciorul cocosului de pe vale facut cu ou fiert cu otet si ulei
alea sunt fite gen hai sa avem ceva exotic si noi sau sa mincam ceva exotic
na or contine ele vitamine c ca de aia sunt amare da parca mai mult imi plac buruienile noastre autohtone

gabriela jalba

Am facut ieri un lighenas de salata de papadii si urzici . Credeam c-o sa tina doua zile....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

eu ma umflai cu pisoii de peste mamaliga usturoi si cola bineinteles
miine fac neaparat ceva cu dragavei
adunai o parte din dragavei ca pe la stoina sunt cimpuri cu urzici si dragavei nu aduna nimeni
asa imi place dragaveiul  cu usturoi si un pic de leustean

einsteinitza

Si la mine usturoiul e superb, ma refer de cel de afara, nu inteleg de ce anul asta ceapa e mult in urma! ???
La fel si salata, spanacul si macrisul, versi si frunoase, acum a dat si o ploicica, ce bine le prinde. Vad ca si radacinile de sfecla de frunze de anul trecut au inceput sa se umple de frunze noi , tinere.
Am cules si eu urzici si am facut de doua ori,a cum vad ca a crescut si leurda si trebuie o excursie la padure. Am insa roata dezumflata la bicicleta si nu se indura nimeni de mine......o sa fac galagie mai mare, cine stie! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Da leurda e gustoasa foc si salata si mincare iam iam
cind eram mici si plecam prin padure si ne prindea foamea mincam leurda

gabriela jalba

Eu am mincat intr-un an atita leurda, de nu stiu, zau, de-mi va mai trebui vreodata in viata  +ham
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

La noi nu exista salata care sa fie in exces. Orice salata, din orice, se consuma imediat. =)) sunt deja mecanizata la cules si spalat frunze diverse de salata! ;D Incepe cu acele "baby greens" adica raritura din diverse, amestecate,c are devin salata- ridichi frunze, spanac, salate mici, sfecle neformate, numai puii cu frunze, papadie, ruccola, orice se rareste intra in salata de primavara devreme. Apo urmeaza leurda cu macris, si apoi salatele mari de capatana. Mie imi plac si amaraciunile  ;D asa ca punem si papadie la greu. :D

Anul asta am o reteta de boboci de leurda murati, la borcanele mici, cam ca si caperele. Sa vedem ce iese!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Mă făcurăţi curios. Eu n-am încercat niciodată leurdă, deşi ştiu demult de ea. Anul ăsta, e în calendar.  ;;)