CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

myky

merci, dar ma intereseaza doar cei pitici si sunt doar cativa. :D

turturica

Quote from: penelopa on March 29, 2007, 04:04:18 PM
Myky,  daca vrei sa  inmultesti bujorii acum, primavara, trebuie sa stii ca nu vor inflori un an.  Se recomanda inmultirea lor,  prin despartirea tufei,  toamna. Cat despre crini,  asa cum  spuneam mai sus,  anul trecut,  tot de Pasti,  am adus de la Timisoara crini  albi (plante maricele cu radacini) care au inflorit in vara dar nu mi-au mai iesit acum. Mai astept,  poate se intampla vreo minune!
Pene, crinii albi ti-au rasarit, pana la urma ?

turturica

Quote from: Vernil on September 27, 2008, 08:29:10 AM
Au aparut bulbi de crini in magazine de  specialitate! Eu am facut o comanda serioasa la unul dintre iubitorii de crini de gradina din Ro si astept cu nerabdare sa ajunga pachetul ! Am comandat si  Hymenocallis festalis (ismenutele ;D).


Vernil, zi-mi si mie pe mp despre ce e vorba !

penelopa

Quote from: turturica on April 22, 2009, 11:34:34 AM
Quote from: penelopa on March 29, 2007, 04:04:18 PM
Myky,  daca vrei sa  inmultesti bujorii acum, primavara, trebuie sa stii ca nu vor inflori un an.  Se recomanda inmultirea lor,  prin despartirea tufei,  toamna. Cat despre crini,  asa cum  spuneam mai sus,  anul trecut,  tot de Pasti,  am adus de la Timisoara crini  albi (plante maricele cu radacini) care au inflorit in vara dar nu mi-au mai iesit acum. Mai astept,  poate se intampla vreo minune!
Pene, crinii albi ti-au rasarit, pana la urma ?

Turturico, mi-au ieşit  ceva crini dar până nu înflores nu mă pot pronunţa fiindcă am pus mai multe soiuri în locul respectiv.

ps. Ţi-am pus, din nou, în ghiveci alt pui de soc. Sper  să-l iei .... de data asta, când mai veniţi prin Bucureşti.   :)

turturica

mersi, Pene  :-* :-* :-*
sa stii ca fratele mai mic al liliacului , traieste; am sa-i fac un tarc, ceva !

penelopa

Quote from: turturica on April 22, 2009, 12:56:12 PM
mersi, Pene  :-* :-* :-*
sa stii ca fratele mai mic al liliacului , traieste; am sa-i fac un tarc, ceva !
Ştiu că suntem offtopic da'  dacă tot veni vorba  :) la mine, din 5 tufe, nici măcar una nu a înflorit  >:( şi le-am păstrat pe cele mai mari şi frumoase.
La colega din Bucureşti căreia i-am dat, efectiv, un beţişor cu rădăcină, înfloreşte de anul trecut şi mi-a zis că anul acesta a făcut  inflorescenţe de 0,5 m  :o


gabriela jalba

Codruta,ti-au iesit crinii de la mine?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Eu asa cred ca au iesit. Sunt impreuna cu altii si nu mai stiu exact care sunt de la tine dar sunt cativa cu frunzele putin diferite si cred ca aceai sunt. Au cam 40cm inaltime. Sper sa infloreasca anul acesta si atunci stiu precis deoarece eu nu am avut albi. Sper sa nu-mi faca surpriza sa infloreasca cand sunt in Romania ;D

vernil

Codruta, asa mari au crescut crinii tai, au deja 40 cm inaltime ?

gabi_gabriella

Quote from: Vernil on April 26, 2009, 11:48:09 PM
Codruta, asa mari au crescut crinii tai, au deja 40 cm inaltime ?

Codruta cred ca sta in tarile calde :))

Ai mei deabea si-au scos capul , cei plantat iin toamna . Cei mai vechi au crescut ceva mai mult

myky

Quote from: gabi_gabriella on April 27, 2009, 08:28:20 AM
Quote from: Vernil on April 26, 2009, 11:48:09 PM
Codruta, asa mari au crescut crinii tai, au deja 40 cm inaltime ?

Codruta cred ca sta in tarile calde :))

Ai mei deabea si-au scos capul , cei plantat iin toamna . Cei mai vechi au crescut ceva mai mult

eu cred ca tu stai la polul nord :D
si ai mei sunt mari, cei 'batrani' :)

gabi_gabriella

Quote from: myky on April 27, 2009, 08:38:55 AM
Quote from: gabi_gabriella on April 27, 2009, 08:28:20 AM
Quote from: Vernil on April 26, 2009, 11:48:09 PM
Codruta, asa mari au crescut crinii tai, au deja 40 cm inaltime ?

Codruta cred ca sta in tarile calde :))

Ai mei deabea si-au scos capul , cei plantat iin toamna . Cei mai vechi au crescut ceva mai mult

eu cred ca tu stai la polul nord :D
si ai mei sunt mari, cei 'batrani' :)

Posibil si asta :)) ..oricum anul asta multe au intarziat , nu sunt crinii primii  ::)

Codruta

Quote from: Vernil on April 26, 2009, 11:48:09 PM
Codruta, asa mari au crescut crinii tai, au deja 40 cm inaltime ?

40cm au crinii care, banuiesc ca sunt de la Gabi (cei care sunt mai pe mijloc) ca am altii care au peste 50cm(in dreapta pozei).
Am crini care au deja 50cm dar am si altii care au de-abia 10cm. Ciudat e ca intr-un ghiveci sunt 4 crini Capuccino si fiecare are alta dimensiune. Crinii din gradina pe care i-am mutat asta toamna sunt cei mai mici ???

vernil

Codruta, ce frumos arata gradina ta! Cei 2 crini Henrii (de la Geo) sunt foarte inalti si vigurosi, au peste 50 cm, dar crinii plantati anul trecut nu sunt foarte inalti, cam 30 cm, dar deja incep sa faca pui si tulpina pare mai zdravana. In schimb, am unii care i-am plantat in martie, multi sunt tigrati, cresc incet, dar cresc. Sunt in faze diferite, unii abia au rasarit, altii au peste 10 cm ... de aici provenea mirarea mea. Abia astept sa vad crinii si clematitele inflorite!

popgeo


Vernil... ce inseamna tigrati ?  Pe frunze au striatii albicioase cumva ?

vernil

Nu au striatii, nici dungi. sunt oarecum comuni,  portocalii cu picatele maronii. Imi plac enorm, chiar daca sunt lipsiti de parfum.

:D :D :D Am cautat pe google o fotografie sa iti arat cam despre ce e vorba, am gasit ceva asemanator, si ce sa vezi, a deschis o pagina la tine  :D :D :D

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2569021000047749054LCziNN

Ce am eu este pe portocaliu. Doamne, sunt atat de frumosi si eleganti !

gabriela jalba

Codruta,aia sint!! Si la mine sint tot asa de mari . Sa stii ca iar n-o sa-i prinzi infloriti;vei fi in Romania.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi, ma faci sa plang :'( Macar sa infloreasca si sa-i vad in poze. Parfumul mi-l pot imagina :D Anul trecut au crescut dar nu stiu de ce nu au inflorit. Sper ca bine am retinut ca cei de la tine sunt albi.

einsteinitza

Crinii mei din grădină sunt deja în creștere rapidă.
]
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Am si eu cativa bulbi de crin pitic in jardiniera, iar intr-un ghiveci am Canadian Border's Patrol... Oare ce sanse am ca in casa sa vad flori de la ei? Nu-i musai sa fie in aer liber?
Canadian-ul are frunze de vreo 20 cm, mari, frumoase, viguroase, crinii pitici au cam 10 cm inaltime...

GetaV

Lumina,aer si apa din belsug si vor inflori.

vernil

Asa e Marmoset, au nevoie de aer mult, spatiu. Daca ai cum sa asezi ghiveciul langa o fereastra deschisa mai mult timp, te poti bucura de flori.

Es, ce minunatii de crini ai avut. Acum ce fac crinii tai, sunt in crestere ? Abia astept sa infloreasca Henrii, are deja inaltimea mea  :D Si eu nu sunt chiar scunda ...

einsteinitza

Ai mei acum cresc, dar am mult mai multe soiuri, n-am apucat să le fac poze, de la mama lui Popgeo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Am foarte multi bulbi de la crini paianjen (cunoscuti si ca Ismene), si multi crini orientali. Henrii nu am decat 2 bulbi, unul a putrezit in pamant ... sau a degerat