Wincester Cathedral - englezesc

Started by miha, September 16, 2008, 02:00:53 PM

Previous topic - Next topic

miha

WINCESTER CATHEDRAL- englezesc
De asemenea nu foarte inalt, floarea alb-crem cu irizatii roz...imi plac florile lor ca niste pampoane...


ELA


miha

Sincer...eu nu am simtit sa aiba...si mi-am bagat nasul de cateva ori in el... E un usor miros...discret... dar nu ceva destul de patrunzator incat sa pot spune ca mirose...  :)

gabriela jalba

Din poze inteleg ca este un "buchetar" . Cam cit de inalt creste?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

miha

Al meu a fost destul de mic anul trecut...cred ca nu a depasit 80 cm. Poate capata vigoare cu timpul si anul asta va fi mai inalt...  :)

einsteinitza

E un trandafir din grupa trandafirilor englezesti. E foarte interesant ca la tine nu are miros, creatorul lui il descrie ca fiind cu miros puternic, aproximativ ca cel de mir.Se zica ca ajunge la 120cm inaltime in conditii bune.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Sper si eu sa se mai dezvolte... a fost putin mai mic, de cand l-am luat... ca si butas...dar cred ca de-acum s-a adaptat in gradina mea si sper ca anul asta sa dea ce are mai bun in el...  :)

lala

Ajunge pana la 120 inaltime,parfum de intensitate medie,infloreste timpuriu.Tufa  e bogata toata vara,dar la mine a facut fainare si spre final era cam ramolit. :'(

einsteinitza

Asta-i defectul englezestilor, nu sunt foarte vigurosi, insa sunt tare frumosi.Pot fi afectati de boli, de ploile mai lungi, care strica floarea, de daunatori, dar infloresc mult si majoritatea au un parfum minunat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

pe Bobo nu-l trece nimeni la capitolul flori ,ca el si cand ningea tot ne arata cite un trandafir inflorit  :)

dancoman


BoboROM


L-am vazut eu ieri la Brico, la ghiveci. Si pe el si pe Glamis Castle. Dar erau ramasite (bete taiate scurt la 4-5 degete, dar viabile in cazul lui Wincester Cathedral). Nu am vazut pretul sau daca erau la reducere.

Stiti ca din cand in cand pateaza floarea cu roz fiind un "sport" al lui Mary Rose.

sannamaria

da da e sportul lui Mary ,de aia din cind in cind e posibil sa  faca si flori roz sau pe jumatate roz !
lasa Bobo ca iti dau lastari ,si asa tu ii prinzi in doi timp si trei miscari  +rsp

sannamaria

Dan!
l-am luat de la prodcatorul al despre care v-am vorbit ,pe nu mai stiu care topic  ??? si v-am promis ca va iau la toamna cu radacina nuda .
cred ca discutia a fost la topicul cu trandafiri neidentificati .


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Dalia

Cu un pic de roz: