BUJOR

Started by turturica, March 14, 2007, 10:08:34 AM

Previous topic - Next topic

popgeo

Cred ca nu e tebuifolia.....


popgeo

Parca la tenuifolia ar trebui sa fie frunzele mai fine decit la cel postat de tine...... nu sint expert insa.

geodezia

habar am eu de aici am luat si asa arata la mine inflorit

gabif1966

A inflorit si bujorul meu si se pare ca vremea asta umeda ii prieste.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

geodezia

 +ham +ham +ham +ham +ham +apl +apl +apl +apl +apl +apl
o frumusete
eu am la 3 deja cite 1 si 2 boboci
abea astept sa ii vad si eu infloriti
stau cu furtunu de pa pe ei sa nu le lipseasca apa
mai gasii azi la unu 1 bobocel
sunt asa bucuroasa parca sunt copil
foarte frumos

einsteinitza

E de vis!
Geodezia, vezi ca arbustivii sunt foarte sensibili si la umiditate prea mare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Trofin Petrina

Superbi bujorii vostri  :x Eu am unul de vreo 5 ani si nu mi-a facut decat frunze  =))
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

popgeo

Gabif1966..........e EXCEPTIONAL !!!!!

popgeo

Iata si la mine  sezonul celor arbustivi e la apogeu...

Bujorii arbustivi sint la apogeu, destule  flori sint pe trecute datorita caldurii , au mai ramas de inflorit doar 2-3














popgeo

Bujori Ierbosi:




Bujori arbustivi:


clematite

 +apl +apl
Un vis!
Se poate ca la prima inflorire, florile bujorilor sa fie mai atipice?

popgeo

da, se poate...

einsteinitza

Ar fi interesant dacă ai avea răbdare sa faci o descriere pe soiuri, popgeo. Parfum, timpurietate, Rezistenta florii.... Bineînțeles denumirea fiecăruia. Toți bujorii sunt spectaculoși, dar unii au mai multe calități ca alții, sunt si mai si! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Ok Corina, o sa incerc.... dar dupa ce imi pun inapoi wesite-ul.





Mai 8-9-10

Sezonul bujorilor ierbosi continua viguros.....  au mai inflorit:









popgeo

Bujori Ierbosi:


einsteinitza

Ca de obicei, enervezi toți membrii forumului cu frumusețile astea! Ma gândesc daca nu cumva ar fi mai bine sa te banez, măcar pana in toamna! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Na pai atunci  poate iti fac o vizita acasa.....;-) ... Asa ori te calmezi.... ori o incurci mai rau...;-)  Si pe  Alex il bat  pina  pica lat (la table).  Da nah... eu zic sa rezisti ca abia au inceput cei ierbosi...... mai sint cel putin 50-60 de feluri de ierbosi de inflorit.

Pe criteriul asta ai putea sa te banezi si pe tine cind incep trandafirii.....;-)  Asa ... ca sa fie sigur ma apuc si postez  toate narcisele retroactiv pe 2015....;-) ... ca din alea nu am postat cred...
Uite... ca sa nu zici ca pun paie pe foc... pun acum doar citeva poze cu arbusivi.......mai tarzii...






popgeo

Au mai inflorit:






gabriela jalba

Aveti bujori super. Ai mi sint inca mici si la boboc inchis.
Minunata ideea cu bete in jur. O s-o aplic la crizanteme, ca abia cresc
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Da, ce idee buna, la crizanteme! Bravo, si eu am sa pun!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Ce de minunatii!  +apl La mine nimic nu a inflorit. Cand vad atata culoare, incep sa nu mai am rabdare!  :D

einsteinitza

Bine, bine, te mai las o vara!


Ai observat la cele doua tipuri - ierbosi si arbuștii, ca ai diferențe de perioada de înflorire? Ma interesează daca as putea lungi cumva perioada de înflorire la ei, ca la trandafiri, cu soiuri care înfloresc diferențiat. Îmi place enorm spectacolul lor dar e prea scurt, si poate se pot face mici artificii de alegere ca sa mărești perioada.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa

Ce bujori albi frumoși ai!!! ::) Bujor alb n-am, dar aș vrea să am  o tufă pentru colțul meu alb :) Poate, la toamnă, are mama ta de vânzare. ;)

popgeo

Daca alegi bine  varietatile ,  ai  posibilitatea sa ai bujori infloriti pe 6-7-8 saptamini.   La mine cu siguranta sint pe 5-6 saptamini si incerc sa  o maresc la 6-7.... posibil 8.  Nu au inflorit toti care  i-am plantat deci mai sint ceva....

Se pote face sa infloreasca din 15 aprilie pina in 15 iunie (in zona mea).. pina acum au inflorit in cel mai bun an din 15 aprilie in 7 iunie.... dar depinde mult de caldura din iunie.

Citiva foarte tarzii:

Junior Miss
Pink Giant
Jacorma
Lullaby
Enchanteresse

Trebuie sa ii fac rost pe toti... am comandat pina acum jacorma... dar nu a venit ce trebuie.



Foarte timpurii: (infloresc in jur de 1 mai )

Clair De lune  - Am
Red Spider - Am
Bob - Am

Bujorii arbustivi infloresc incepind cu 15 aprilie..... dar depinde de an.........anul asta au inceput inflorirea incepind cu 27+  aprilie parca... si acolo sint din aia timpurii si tarzii.




Quote from: einsteinitza on May 16, 2015, 07:00:44 AM
Bine, bine, te mai las o vara!


Ai observat la cele doua tipuri - ierbosi si arbuștii, ca ai diferențe de perioada de înflorire? Ma interesează daca as putea lungi cumva perioada de înflorire la ei, ca la trandafiri, cu soiuri care înfloresc diferențiat. Îmi place enorm spectacolul lor dar e prea scurt, si poate se pot face mici artificii de alegere ca sa mărești perioada.