Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Claudya

 :'( :'( :'( :'( mama ei de distanta.. >:( foarte frumoase.felicitari tuturor  :-*

Ella

Uite cum nu dorm eu, de grija lui Marti ;D noaptea trecuta (la voi, ca la mine acuma-i noapte), scria pe la toate topicurile de orhideea asta.  ;D
Dupa cum vad, erau mai multi clienti...sa va traiasca dragilor, iar tu, Ozi sa fii sanatoasa sa-mi cumperi si mie cand o sa fiu mai aproape de tine.

ozimandias

Ti-as fi luat si acum... insa stiu ca nu poti merge decat cu "radacinile goale"... si e o idee si asta!  :o


IULIA

MULTUMESC MULT DE TOT. :-*

Ella

Quote from: ozimandias on February 12, 2009, 09:31:12 AM
Ti-as fi luat si acum... insa stiu ca nu poti merge decat cu "radacinile goale"... si e o idee si asta!  :o



:-* :-* :-*

ELA

la praktiker au orhidee la 25 lei: alb(cu pistrui sau simple,), ciclam, visinii...

gabi_gabriella

wow...ce frumoase sunt !!!! mai ales asa impreuna
Sa va bucurati de ele .. ca eu tare departe sunt ...

mamaruta

Fina asta, anamaria, este ...tare! nu am cuvinte, zau, sa scriu cat de mult o iubesc! Si oricum, stie.... :-*
Multumesc mult de tot! Sunt perfecte! E cazul sa ma ambalez sa vin la Buc.Ca mi-e dor de voi!
Azi am fost si eu la un depozit din oras; mi-am luat 2 cymbi, fara flori, dar fiecare are tija si boboci.25 lei/buc. Inrest, phale obisnuite (si au mai crescut pretul la ele - acum sunt 35) si niste cymbi, superbi, infloriti, vreo 3 sau 4 culor - 46 lei. Mi-as fi luat si din aia, darma mutam ori la partid, ori la martipan, sa ma invete sa ii ingrijesc.
Ca intotdeauna, ozi, ma onorezi cu prietenia ta. De mine nu te scapi toata viata! ;)

ozimandias

 :-*
Te astempam, Mada!
ABIA te asteptam  :D

gabriela jalba

Ei!!! cu asa oameni,cum sa nu fii sclavul forumului !!!!!! Eu personal,imi doresc sclavia asta,toate viata !!!! Forum-ule,fii stapinul meu pe veci !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on February 12, 2009, 01:46:37 PM
Ei!!! cu asa oameni,cum sa nu fii sclavul forumului !!!!!! Eu personal,imi doresc sclavia asta,toate viata !!!! Forum-ule,fii stapinul meu pe veci !!!!
si eu!

IULIA

Mada, cind te duci la bucuresti?
asa mi-as dori sa ne mai vedem ..................

martipan

Deci bogdaproste,m-ai fericit,ma pot duce maine la examen linistit ;D -> iti dai seama ca nu mai stiam evolutiile de sens din turca,polona,slava sau latina in slavona si romana daca nu stiam de frumusetea asta ca e adjudecata  :D :D :D ;) !
Nu stiu cum sa-ti multumesc mai bine !!!!! Mai are si 2 tije  ::) ::) ::) ... vaaai,si vorba aia,asa grupate chiar par ireal de frumoase !!!
MULTUMEEEEESSSCC ,chiar zici ca e Craciunul (dar eu chiar am emotii in fiecare an de Craciun,sa ved ce primesc de la Mosu ...saraca mama  ;D )  !

ozimandias

Si uite-asa, Mrti, cu gandul la cate-o orhidee termini facultatea.

Macar sa iei 10. Sa stiu c-a meritat efortul.

martipan

Pai vezi !
Si asa ,,de-abia astept sa primesc si terestrele de la kertimag si din Olanda  ;D ,ard de nerabdare !

Buna,eu sunt Martipan si sunt dependent de plante !
Buna Martipaaaan !!!  ;) :D :D :D

gabriela jalba

Myky,i-a zi tu ce-i cu orhiduta aia si cu lemnul si cu  muschiul...Ai scos-o din borcan si aipus-o cu muschi pe o bucata de lemn?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

da, orhideea aia avea doar o radacina de 2cm., si dupa ce au mai crescut si celelalte, am zis ca e cazul sa incerc ceva nou, ciotul ala l-am gasit la slanic, in padure (cand am fost la catina), si cum eu adun tot ce mi se pare interesant, iata rezultatul.
imi mai  trebuia putin shpagnum, dar deocamdata ma descurc si cu asta.

gabriela jalba

Si cum ii faci udarea? Stai cu ochii pe ea si o mai pulverizezi?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Quote from: ozimandias on February 12, 2009, 08:54:39 AM
M-am executat:
Mada, Myky, Iulia si Marti priviti:
(singurul neajuns e ca sunt inflorite maxim.... dar poate mai dau crengute, una are deja. Toate in schimb au doua tije. A  mea a avut doar una...)
Le-am identificat,cu ajutorul lui Steve,parintii ,sunt hibrizi primari de schilleriana x stuartiana  ;) !

myky

Quote from: gabriela jalba on February 12, 2009, 07:35:38 PM
Si cum ii faci udarea? Stai cu ochii pe ea si o mai pulverizezi?
da, prin pulverizare.

ozimandias

Quote from: martipan on February 12, 2009, 08:12:00 PM
Le-am identificat,cu ajutorul lui Steve,parintii ,sunt hibrizi primari de schilleriana x stuartiana  ;) !
Marti, si daca astia-s parintii, pe ea cum o cheama?
Si Steve cine e?
Si ce inseamna ca are acesti parinti? E celebra?


GetaV

Cred ca jumatate din forum a devenit obsedat de orhidee! si capul rautatilor esteee   Ozi cu OBI al ei!

Ella

Quote from: GetaV on February 12, 2009, 10:33:44 PM
Cred ca jumatate din forum a devenit obsedat de orhidee! si capul rautatilor esteee   Ozi cu OBI al ei!

Eu m-am dez-obsedat ::) pt. moment. Aici nu gasesc decat f. rar, Ozi este prea depate si orhideele vor prea putina bibileala, nu-s de nasul meu :D (a se citi ca "strugurii sunt acri" ;D)

mamaruta

Iulia, anunt din timp si adunam pe toata lumea....asa ca e musai sa vii! mi-a fost dor de tine, chiar daca nici macar printre randuri nu am dat de inteles  :-* :-*

martipan

Quote from: ozimandias on February 12, 2009, 10:03:41 PM
Quote from: martipan on February 12, 2009, 08:12:00 PM
Le-am identificat,cu ajutorul lui Steve,parintii ,sunt hibrizi primari de schilleriana x stuartiana  ;) !
Marti, si daca astia-s parintii, pe ea cum o cheama?
Si Steve cine e?
Si ce inseamna ca are acesti parinti? E celebra?


Numele hibridului e ori 'Philadelphia' (asta mi s-a parut cel mai aproape de culoarea) sau 'Wiganiae' (dar parca petele sunt putin mai pronuntate )
De ce e faimoasa ?
Pt ca ambele sunt specii ,deci nu e o alambicatura de hibrizi ca restul de phalae disponibili (foarte frumosi ,ce-i drept "D ) .
Steve e un nenea priceput cu (,) care,printre altii,mai conversez de prin Marea Britanie,mereu mi-a sarit in ajutor ;) .
Sa mai spun ca sunt doar cateva specii cu frunze patate ,si ca astea amandoua le au asa ?Si ca hibrizii ies,de obicedi parfumati :D ?