Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Quote from: IULIA on February 08, 2009, 10:28:06 AM
in afara de pulverizare nu ai o alta sansa.
Dap,dar mie tot imi convine,economisesc timp udand din an in Paste  ;)

Nicol Caloian

Quote from: stefana on February 08, 2009, 02:46:43 PM
Nici nu vreau sa ma gandesc ce privire dulce i-ai aruncat lui Virgil, cand ai dedus ce s-o fi intamplat  ;D.
Inca n-am avut ocazia, nu ne-am vazut la ochi!  ;D

martipan

Quote from: Nicol Caloian on February 08, 2009, 03:40:58 PM
Quote from: stefana on February 08, 2009, 02:46:43 PM
Nici nu vreau sa ma gandesc ce privire dulce i-ai aruncat lui Virgil, cand ai dedus ce s-o fi intamplat  ;D.
Inca n-am avut ocazia, nu ne-am vazut la ochi!  ;D
:D :D :D :D :D Atunci ai timp sa te pregatesti  ;D !
Pacat de bobocvei,daar lasa ca fac altii  ;)

Nicol Caloian

Da, or sa mai faca altii dar eu ma asteptam sa vad macar ca sunt gata sa infloreasca si cand colo....

martipan

Asa e cu plecarile mai indelungate,le lasam in grija cuiva si se mai intampla ... eu prefer sa ii spun mamei sa nu se atinga de niciuna in lipsa mea,sau vara,cand e prea cald,ii indic exact ce si de cate ori sa ude,dar doar pe cele mai rezistente si mai betive,ca sa fiu sigur ca nu patesc nimic.
Acuma la tine problema fuse alta,cu aerisitul,omul nu avea de unde sa-si dea seama,dar asta este .Oricum,se va umple tija de bobocei noi rapid !

stefana

Eu cred ca asta e un semn ca ar trebui sa mai achizitionezi altele  ;D. Tot se apropie 1 si 8 martie  8)

Nicol Caloian

Stef, umbli la cutia cu slabiciuni?  :D Unde mai pui ca mai vreau si multe altele!!!!  ;D  :P

gabriela jalba

Nicol!!! dupa ce ca a aerisit casa,tu mai gasesti si nod in papura!!!! Ce sa-i mai zici,ca ..asta e!!!! nu poti pune bobocii la loc! Data viitoare,ca atunci vor fi mai multi si mai vigurosi.
  Vreau si eu cocopeat de ala.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Ei, ce sa-i mai fac! L-am iertat dar i-am tinut o lectieeeeee cum ca orhideele sunt sensibile, ( asa ca mine ( ;)  :D ) si a promis ca nu mai face. Adica de fapt sa inteleg eu ca nu mai aeriseste!  ;D

vernil

Nicol, la fel a facut si sotul meu, de am ramas far cativa pui de violete  >:(. A uitat sa puna plastic peste ghivece si a lasat geamul larg deschis, mai mult timp. Acum, ce sa-i fac, ca e al meu si nu am de gand sa il schimb  :D


mamaruta

Nasa, iti cumpar eu cocopeat si iti trimit, ca am ramas datoare. Doar sa imi sppui pe mp cate bucati vrei.
Alta achizitie:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04885.jpg?t=1234131445
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04887.jpg?t=1234131486
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04888.jpg?t=1234131532
Aveti voi dreptate ca se apropie 1 martie, 8 martie....joi iar aduce marfa la depozitul cu orhidee... ;D ;D

martipan

Alba ca Alba,da' mie tot la cea somon cu picatele mi-a ramas sufetul :D !
Foarte frumoase,la mai multe !

IULIA

d-na Myky, pe 26 vin. de ce, ai vreo ...noutate pt mine?

myky

Quote from: IULIA on February 09, 2009, 02:39:27 AM
d-na Myky, pe 26 vin. de ce, ai vreo ...noutate pt mine?
nu, ne vedeam si noi.

martipan

Quote from: IULIA on February 09, 2009, 02:39:27 AM
d-na Myky, pe 26 vin. de ce, ai vreo ...noutate pt mine?
Iote,pai nu trebuia sa vi sambata ce a trecut  :P ?

IULIA

nu am putut. auzi mai...de ce ai adus lamele alea, ai?
io nu tai nimik, nimik....sint nesterile si reci.......................... ;D

gabriela jalba

Mada,ai dat ca-s simplu de intretinut,si au floare multa si mult timp,si gata,te umpli de ele!!!! Zic si eu ca un antevorbitor: aia soon cu picateleeeee.....
   La cit mai multe ,draga mea!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Quote from: IULIA on February 10, 2009, 12:32:10 PM
io nu tai nimik, nimik....sint nesterile si reci.......................... ;D
Lasa Iulia, ca la vene merge...  ;D

La MsBricolage flori muuuuulte si orhidee si mai multe. Phale, papuci, Miltonii, Cymbidium.
Papucii erau de retinut. Cu floare extrem de mare.
Maine urmeaza Obi si Hornbach  ;D

myky

daca te duci, vezi si tu scoarta aia, si da-ti cu parerea.
la obi era in stanga in capat ( afara la articole pt. gradini) si la hornbach in dreapta, langa gard, tot la gradina.

Chandra

La Bricolage aveau si papuci alb cu verde???? Sau... ce culori erau?

ozimandias

Da, si alb cu verde.
Si cu maroul acela... stiti voi.
50 si ceva de lei. Insa floarea era foarte mare (de cat de mare era floarea am intentia sa scriu cu F  :D)

Myky... am inteles.
Restul erau asa cum le stim? Mai mutasera ceva? Vanzatoarele, tot alea? S-au mai ingrasat? Au mai slabit?
:D

myky

erau mai multe vanzatoare, se pregateau pt sosirea plantelor. :D

gabriela jalba

Ozi.,sa inteleg ca ti-a parasit prietenele de la OBI  ???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Nu... Eu pot fi prietena cu multa lume in acelas timp!  :D

Deci, raportul descinderii:
Hornbach. Ora 8.05.
Dendrobium alb superb cam 45 lei
Phalenopsis o culoare incredibila, un visiniu extrem de inchis tot cam 45 lei.
Si, surpiza, Phalenopsis frumoase, noi cu .... cu... 19.99 lei (concurenta, de...). La pretul asta erau si orhidee cu frunza variegata
A... si mai erau niste phalenopsis in niste ambaleje speciale, cu un indian pe poza... nu am nai vazut...


Obi. Ora 9 fara ceva
Phalenopsis vechi, nu foarte aratoase, dar recuperabile si cu flori, reduse la 15.99 lei (de la 26.99).
Cat m-am invartit eu pe acolo le mutau la intrare, in stanga.
Si celelalte orhidee de la Obi erau reduse, de la 50-60 lei la 35 parca. Dar stau acolo de multa vreme.

Myky, scoarta aceea de pin mi s-a parut OK. Nu stiu ce sa spun... Am luat doua bucatele dintr-un sac si am sa incerc sa fac poza sa mai asteptam pareri (pana am iesit cu bucatile alea de scoarta si am vazut ca nu m-a arestat nimeni, am facut tensiune 25...)

Metro
Phalenopsis, Cambrii visiniu inchis (cred, ca doar una avea o floare deschisa, restul erau numai boboci), Cymbidium si cam atat.


martipan

Phalae cu frunze variegate ?  :o :o :o :o
Daca mai vezi,ia-i si lu' baiatu' una !!!!
Sa stai cu nasul pe ea  ;D ,poate nimerisi o specie mirositoare  ;) !