Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cara

iată orhideea pe care mi-am cumpărat-o azi cu 45 ron.
(în foto 2, alături de cea pe care o aveam deja)


[attachment deleted by admin]

Violet

Foarte frumoasa, cara. Si suporturile pentru ghiveci imi plac. Pun in valoare planta.

simona2

E frumoasa galbioara , Cara .

daveco

Quote from: simona2 on May 27, 2007, 09:41:51 PM
E frumoasa galbioara , Cara .
da acum le are pe albusha si galbenusha.

simona2

Imi plac orhideelea astea tigrate la nebunie . Am vazut una pe un caramiziu....oh, era o frumusete .!

cara

am avut de ales intre asta tigrată şi una mov cu alb...dalmaţiată!
dar aia mai avea doar doua flori, era cam pricăjită...în fine!
ce nu v-am spus e că am primit-o pe asta cu condiţia să renunţ la 3 amarilis... ;D
ce sa fac cu ei? ha? că nimeni nu-i vrea, şi sunt mari, şi frumoşi, şi înfloresc de două ori pe an, şi.. dau lapte... :D

myky

sa-ti traiasca fetele, cara!

simona2

Ai renuntat tu la amaralis , dar ai facut o achizitie buna.

cara

şi mie mi-s tare dragi...atâta doar că tre să am grija dupa amiaza să le schimb locul pt 3 ore cât le ajunge soarele...
mă întreb ce-o să fac când plec în vacanţă, că nimeni nu e dispus să aibă grijă de florile mele... 

simona2

Pe timpul concediului , poti pune o hartie in dreptul geamului . Astfel si orhideea ta va putea fi protejata de soare .

cara

că bine zici, dragă! m-ai salvat de stres, pe bune!

şi-acu' alt bai. orhideea asta pe care am luat-o ieri a umplut vasul cu rădăcini. faţă de cea albă are de două ori mai multe rădăcini. oare ar trebui să-i schimb vasul?  ::)

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Si a mea e tot asa.Intrebarea asta mi-o puneam si eu.  Care cresteti mai de mult timp orhidee,ce propuneti?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

şi mai am o nelamurire legată de orhidee. unii spun să nu le stropeşti pe frunze alţii să le stropeşti dar fără să uzi lângă peţiol, că putrezeşte. deci, cum trebuie făcut pâna la urmă?

myky

da chiar, daca stropesti frunzele nu se scurge apa spre baza lor

Loredana06

Cara, mai poti s-o tii cel putin un an in ghiveciul ala. Pana nu ies radacinile in "valuri" afara din ghiveci, stai linistita.  De stropit cu apa fiarta si racita peste tot, in zilele calde si de 2 ori pe zi. Cu ingrasamant nu e voie a se stropi pe flori - doar frunze si radacini aeriene.

cara

ok, dar! deşi mi-am cumpărat din baumax pamânt pt orhidee, pentru orice eventualitate!
;D

Violet

Am auzit pe multi ca folosesc pamant pentru orhidee, dar la Phalaenopsis este contraindicat si nu o spun eu, ci oameni care asta fac, cresc orhidee. Poate supravietui, dar riscul de a-i putrezi radacinile este foarte mare. Eu asa am patit.

Orhideelor le place un ghiveci in care radacinile sa fie stranse, spre deosebire de alte plante care au nevoie de spatiu. Exista mai multe motive pentru acest lucru: puse intr-un vas mai mare investesc o energie mai mare in cresterea radacinilor, in loc sa isi canalizeze energia in dezvoltarea florilor si a frunzelor; exista riscul ca intr-un ghiveci mai mare planta sa nu aiba stabilitate pentru ca substratul (scoarta) este usor si atunci balanseaza. Doar cand planta da pe dinafara, se muta intr-un ghiveci mai mare. Daca vrea cineva sa ma contrazica, nu ma supar  :)

Am citit ca la schimbarea ghiveciului la phalaenopsis este bine inainte sa fie udata cu apa calduta. Aceasta inmoaie putin radacinile si atunci sunt mai maleabile si se evita ruperea lor.


cara

păi atunci peste 2 ani, să zicem, când phalaenopsisul meu va trebui mutat, în ce fel de pamânt trebuie pus? pe punga asta scrie că e pământ pt orhidee epifite, format din scoarţă de pin şi turbe din mlaştini de munte descompuse parţial. dacă ăsta nu-i bun, atunci ce îi trebuie?  ::)

simona2

Doar in scoarta .Sa nu-i pui pamant pentru orhidee , ca nu este bun .

cara

ok, deci ce fac? jumulesc de capul meu, copaci de prin pădure? unde se găseşte scoarţă de asta? ha?  ::)

Loredana06

Iti trimit eu. Anunta-ma doar din timp si se rezolva! ;D

Iaca inca o achizitie, cica nou patentata(?!):






simona2

Ai vazut ca s-a rezolvat ?! Scoarta dupa copaci ,  draga Cara ,nu este buna pentru ca contine rasina .E buna doar cea cumparata.

myky

lore mama e superba!

eu

Minunata este orhideea pe care ai luat-o lore.

Loredana06

Multumesc mult. Are 2 pui in partea de jos, dar nu direct de la radacina. Unul dintre ei a inceput sa faca mustati normale. Si tija florala e total diferita de phalaenopsis. Dupa ce trec florile fac un experiment si desprind puiul cu radacinute. Cred ca trec experimentul direct la experiente reusite.  ;D