Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Gabriela, de 3 zile caut pe net informatii despre orhidee, sigur e Miltonia. Am reusit sa-i vad florile cand erau uscate, greseala mea ca am rupt tulpina cu totul ...

martipan

E Miltoniopsis,cambrie nicicum nu cred sa fie,pt ca nu seamana frunzele !

GetaV

Marti, am si eu un  paphi. identic cu al tau, in curand pun si poze!

martipan

Ma bucur,de-abia astept sa-l vedem inflorit !
E proaspat achizitionat sau l-ai reinflorit si tu ?

GetaV

Este  cumparat de curand inlocuind 2 care au inghetat in vacanta de iarna!

martipan

Aoleu,pacat de cei inghetati,saracutii ...dar o sa ai mai mult noroc cu cel nou,bafta ,asteptam pozele !

mamaruta

Am achizitionat o orhi:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04831.jpg?t=1233486433
Am luat-o destul de convenabil - 25 lei; mai aveau orhi faine, movulii, albe....eram cu sotul, asa ca nu am putut decat una sa cumpar...pacat ca depozitul asta de flori este la iesirea din oras si doar cu masina pot ajunge acolo...ca mi-as umple casa de orhi!

vernil

Wow, Mada, este absolut deosebita! Si nu este scumpa. Sunt pline magazinle cu phale - relativ mini, au cate 4-5 tije, toate pline de boboci sau flori deschise, iar la pret rezonabile (daca iei in considerare tijele), adica 46 ron. Ai vazut si Miltonii ? Mie astea imi plac, au niste flori superbe si ma incanta si frunzele lor.

GetaV

Marti, uite si Paph al meu, alaturi de Miltonia. Pozele iar nu sunt clare, dar promit ca pe viitor am sa fol ap foto :P

Claudya

 GetaV mi-ai pus un gand rau cu floriile tale ::) ;D dar vad ca ai gratii la geam ;D :P

martipan

Daaa,e paph ca al meu ,Geta !
Sa sti ca sunt,dupa experti,foarte usor de ingrijit si pot inflorii si un an pe aceeasi tija,sunt foarte harnici!

martipan

Quote from: Mada on February 01, 2009, 01:14:58 PM
Am achizitionat o orhi:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04831.jpg?t=1233486433
Am luat-o destul de convenabil - 25 lei; mai aveau orhi faine, movulii, albe....eram cu sotul, asa ca nu am putut decat una sa cumpar...pacat ca depozitul asta de flori este la iesirea din oras si doar cu masina pot ajunge acolo...ca mi-as umple casa de orhi!
Nuuuuuuuuu  :o !
Tot ce pot sa spun e  PICATEEELEEEEEEE !!!!!!Superba,absolut minunata,astept mai multe cadre cu ea  ;D !

Ella

Quote from: Mada on February 01, 2009, 01:14:58 PM
Am achizitionat o orhi:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC04831.jpg?t=1233486433
Am luat-o destul de convenabil - 25 lei; mai aveau orhi faine, movulii, albe....eram cu sotul, asa ca nu am putut decat una sa cumpar...pacat ca depozitul asta de flori este la iesirea din oras si doar cu masina pot ajunge acolo...ca mi-as umple casa de orhi!

Mada loveste si fuge ;D ;) :-*

IULIA

Geta, in poza 2 nu e miltonie. scuze.

stefana

Ultima achizitie, la insistentele sotului: sa nu o lasam acolo la Metro, ca aia o omoara cu apa:
 

De ce crezi ca orhideea GeteiV nu e Miltonia, Iulia?

vernil

Avea dreptate, sa stii!   :D.

vernil

Quote from: IULIA on February 01, 2009, 07:51:06 PM
Geta, in poza 2 nu e miltonie. scuze.

Iulia, corecteaza-ma daca gresesc, sunt abia la inceput cu orhideea: miltonia se recunoaste usor dupa forma florii, care seamana perfect cu o panseluta mai mare. In rest, frunzele sunt asemanatoare cu cele de oncidium.

stefana

Exista si unele Miltonii care nu au un astfel de aspect: Miltonia Honolulu, Miltonia spectabilis...

vernil

Imi plac tare mult Miltoniile. Sunt foarte vesele prin flori. Phale e mai sofisticata, iar frunzele ocupa mult spatiu. Mult prea mult  :D

ELA

Vernil,am avut si eu 2 miltonii -rosie si alba- dar le-am pierdut pe amandoua dupa ce s-au trecut florile;banuiesc ca aveau radacinile deteriorate deja cand le-am cumparat dar nu mi-am dat seama...sper ca tu sa ai bafta de ea!

vernil

De obicei, nu pierd florile. Acum, cum o fi sa fie !

GetaV

Nu ma bagati in ceata ca nu sunt in masura sa raspund.Nu ma pricep la orhidee ,asa mi s-a spus cand am cumparat-o, in rest pt. mine nu prea conteaza denumirea dar pt. eventuale intrebari trebuie sa stiu si va multumesc!

mamaruta


martipan

Si mie mi se pare ca a 2a planta a Getei ar fi un oncidium ...  ::)
Merci Mada pt tortura,ma simt implinit  :D :D :D :D

ani

"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume