Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

IULIA

aaaa, nu, colegu insista....hai inca o aia....nu, avem...da o d-aia.nu, avem.
ei, daca nu vrei tu, o iau la mine la serv(dak e vreuna cu motz). si o baga in cos. io scot, el baga.
pe scurt, nu exista floare sa nu ii placa. saliveaza la vande, la cattleye.....efectiv.
iar la cactusi...mai, unu mic sa iau, doar unu. nu , avem. si de ala...da...ahhh, vreau un cactus care nu avem.

IULIA

Vernil, multam. se cheama in vreun fel? ca sa stiu ce intreb... ???

miha

Iulia..ai un sot...sa-ti traiasca!!!   ;) Eu nu stiu cum sa le strecor...si sper sa nu le observe...si ma trezesc ca ma intreaba... "aia cand ai mai luat-o?" Degeaba sper eu ca nu se observa din multime... are un ochi...  :D

martipan

Quote from: IULIA on January 28, 2009, 02:37:20 AM
Vernil, asa e. e tzeapana de tot, nu stiu unde o vazusi bolnava bre. asa ca baga adresa florariei ca vin si io sa imi iau.
VREAAAAAUUUUUUUUUUU !
nu fiti rele, dati-mi adresa, fie-va mila de o biata pofticioasa.
bravo Marti !
parca vad ca ma fac doftor la UPU ! vrei Marti si tu acolo, cu mine?
Bre ,daca-mi zici si cu ce se mananca buhuhu-UPU asta ,poate vin  ;D ;D :D :D :D !Sa nu-mi spui ca te duci la Buc dupa beallara ;D ?!

IULIA

hehe, e vorba de unitate primire urgente. VII?
pt orhideciuri. aci, acolo...peste tot.

martipan

AAAaaaaaa ,poi zi asa bre !
Vin ,vin ,imi place sa le salvez  ;D ...dar dupa nu le mai externez,ma vad nevoit sa le supraveghez atent acasa la mine  ;D ::) :D :D :D !

cara

azi am avut de consultat 5 pacienti  ;D
orhideele verisoarei mele.
pe una am gasit-o plina de paduchi lanosi. ati mai pomenit asa ceva la orhidee?  :o
una avea radacinile aproape putrezite, am curatat-o si urmeaza sa-i schimbe scoarta asta seara.

cu ce poate trata paduchele lanos? l-a sters deja cu alcool, dar sigur or sa mai apara vietati. si oare nu s-au dus ei si pe alte plante? ca stau toate la un loc, pe un suport...  ::)


martipan

Daca are una,au mai multe  ::) ... astia trebuie curatati sistematic,probabil sunt si produse speciale,dar la orhidee nu e asa de greu,ii sterge cu apa+alcool+detergent de vase sau ii fas-fasaie cu solutia asta,si ar trebui sa se duca pa-pa !
Eu am avut lanosi la papuc,si am scapat asa de ei ( unde pui ca papucul mai are si perisori,deci a fost mai greu de curatat ) .

cara

cand spui detergent de vase intelegi sampon sau spray-uri din alea, gen Ajax, de curatat aragazul?

si cam in ce proportii si sconcentartii, please?

myky

si daca mai are si alte suculente, sa le verifice.

cara

mai are hoya, dar in celalalt colt de camera, sper ca aia nu circula cu autobuzu' sa ajunga pana la ea!  ;D

ma duc sa intreb ceva la hoya, poate ma ajuta cineva, please!

stefana

A propos de hoya. La unele din ele se fac mai des lanosi: australis, compacta (unde asa ceva sunt un dezastru).
Scapi (provizoriu ca uneori sunt incapatanati si revin) de ei in 3 timpi:
1 curatat fizic cu betisor muiat in spirt.
2 dus cald abundent, cu protejarea substratului
3 spreiat cu insecticid de tot soiul : Mospilan, Decis, Confidor

martipan

Bre Caruta,tinand cont ca is produse care nu dauneaza,io torn ochiometric  ;D !
Detergent de vase de-ala ca samponul bre,ce sa faci cu ala de aragaz,ala e puternic si face buba !
Deci la o sticla de fas-fas pt geamuri,eu pun cam6 picaturi de detergent si cam 2-3-4 capace (de sticla pet) de alcool ...o data,din lipsa de alcool,am dat cu tuica  ;D , a mers de minune,dar in casa mirosea a birt  :D :D :D :D :D !

cara

Quote from: stefana on January 28, 2009, 06:33:20 PM
A propos de hoya. La unele din ele se fac mai des lanosi: australis, compacta (unde asa ceva sunt un dezastru).
Scapi (provizoriu ca uneori sunt incapatanati si revin) de ei in 3 timpi:
1 curatat fizic cu betisor muiat in spirt.
2 dus cald abundent, cu protejarea substratului
3 spreiat cu insecticid de tot soiul : Mospilan, Decis, Confidor

multzam tare. am sa-i zic de dus cald, ca nu i-am zis. mospilan am in casa.

Quote from: martipan on January 28, 2009, 06:41:18 PM
Bre Caruta,tinand cont ca is produse care nu dauneaza,io torn ochiometric  ;D !
Detergent de vase de-ala ca samponul bre,ce sa faci cu ala de aragaz,ala e puternic si face buba !
Deci la o sticla de fas-fas pt geamuri,eu pun cam6 picaturi de detergent si cam 2-3-4 capace (de sticla pet) de alcool ...o data,din lipsa de alcool,am dat cu tuica  ;D , a mers de minune,dar in casa mirosea a birt  :D :D :D :D :D !

ok, mi-am notat reteta specializata la ochi  :D

stefana

Quote from: martipan on January 28, 2009, 06:41:18 PM
...o data,din lipsa de alcool,am dat cu tuica  ;D , a mers de minune,dar in casa mirosea a birt  :D :D :D :D :D !
O reteta eco este pe baza de macerat de usturoi :D, sa vezi atunci miros ;)

martipan

Eeee,ca eu nu tocmai mancai o salata de ghebe cu usturoi  ;D ...hai,cine vine in vizita  :D :D :D ?
Am folosit si eu catei de usturoi in pamant contr calambole,dar degeaba ...

vernil

Am reusit sa ma abtin si sa nu cumpar acel minunat cymbidium vernil  de 80 ron :D ... Fiindca am refuzat categoric sa merg in acea directie  :D . In schimb, am ajuns la o florarie Tria's si am luat o orhidee  la reducere  :D, tot un cymbidium, dar cu florile uscate (superbe, absolut superbe, grena cu o stea alba in mijloc si foarte mari). Am intrebat daca vor mai aduce astfel de exemplare, cu flori, sa ma bucur si eu de ele. Mi-au raspuns afirmativ, primesc marfa lunar  :D
Acum, intrebare pentru doctorii si universitarii in orhidee: daca aceasta plantuta are doar un bulbisor, nu mai multi cum are oncidium, am sanse sa o mai vad inflorind ?
Sa nu uit, mai aveau o multime de orhidee la acea florarie Tria's (pe Sos. Mihai Bravu, intre str. Vatra Luminoasa si Iancului), inclusiv cymbidium cu flori albe, roz, patate, la rezonabilul pret de 29 ron, adica fara reducere. Insa toate aveau doar un bulbisor, ca al meu.

martipan

Daca o ingrijesti bine si ii asiguri diferentele de temperatura,plus lumina multa ,in iarna o sa ai surprize frumoase cu tija la el,poate si la noii psbulbi pe care ar trebui sa-i faca !

vernil

Asta m-ar interesa sa aflu, care tip de orhidee are nevoie de diferenta de temperatura ? Stai ca ii pun poza, sa vezi cum arata. Tija i-am taiat-o, am zis ca-i fac un bine. Am gresit ?
http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/cymbidium.jpg

ozimandias

Asta nu e Cymbidium.

vernil

Quote from: ozimandias on January 28, 2009, 09:43:17 PM
Asta nu e Cymbidium.

Asa mi-a zis vanzatoarea, stiu sigur cum e phale si dendrobium. In rest, inca nu stiu. Ce este, atunci ? Tot oncidium ?

ozimandias

O Miltoniopsis mi se pare. Fara flori, oricum, greu...
Daca florile seamana cu astea http://images.google.ro/images?hl=ro&q=Miltoniopsis&btnG=Căutare+Imagini&gbv=2 inseamna ca asta e.

vernil

seamana cu asta, numai ca modelul interior era mai spectaculos



Multumesc mult. Caut sa vad cum se ingrijeste.

ozimandias

Quote from: vernil on January 28, 2009, 08:42:56 PM
mai aveau o multime de orhidee la acea florarie ...inclusiv cymbidium Insa toate aveau doar un bulbisor, ca al meu.
Niciodata Cymbidum nu are decat un bulb.
Sunt curioasa ce plante aveau... Eu am fost marti si nu mi-a atras atentia nici una. Nici cele de la reducere, nici altele.

vernil

Am specificat floraria tocmai fiindca stiam ca iti e in drum. Am fost special azi pentru Georgette, i-am promis o gloxinie ca a mea. Aceasta Miltonie era langa gloxinii, adica cum intri in magazin pe partea dreapta, pe raftul de jos (langa masa vanzatoarei). Cele fara reducere erau in partea opusa, dar pe primul raft. Maine merg la florariile Iris, pe Calea Victoriei. Am inteles ca si acolo sunt mutle orhidee. Insa pretul este corespunzator zonei  ;D