Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

simona2

Asa arata anul trecut cand am cumparat-o . Acum nu are flori , in schimb, aproape  la fiecare nod i-au  aparut  pui .

martipan

Sa ai grija ca keiki sa fie maricei si sa aiba radacini proprii de vreun cm .

Myrela

Ura, ura !!!  am si eu o orhidutza! [ cadou de la Geta V. :-* , mi-a adus-o la Campina]
Se resimt floricelele de la drum, in accelerat era extrrem de cald si afara minus ceva grade, dar a infofolito Fleorf foarte bine , impreuna cu  hibi de la Nicol  :-*, bine ca nu am avut de asteptat prea mult prin gari.
Ce ziceti sa fac cu florile lu" phale draguta? se usuca pe margini , sa le tai sau sa le las ?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Nicol Caloian

Dupa regula spusa de Ozi, nu se taie dacat ce este uscat. Asa ca eu cred ca e mai bine sa le lasi sa cada singure.Poate ai sansa sa se ramifice de la nodurile pe care le are.

simona2

Si eu sunt de parere ca trebuie sa lasi floarea sa se usuce singura .

GetaV

Bine ai revenit Myrela, tai ce este maroniu, restul le lasi ca-ti spun singure ce este de facut.

Myrela

MULTUMESC :-*
Sant nerabdatoare sa dea noi flori si tije incarcate :D, dar daca tot trebuie sa astept.....ma documentez cum sa o mentin sanatoasa si cand voi avea vreo nelamurire, daca nu gasesc pe topic o sa va stresez ;) :P
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

ozimandias

Florile se usuca? Pai atunci ce sa tai? Daca e maro pe margini oricum floarea se va usca toata... cum sa o tai?

Tijele nu se taie decat ce se usuca. La flori... oricum se vor usca mai devreme sau mai tarziu. Iar ramnificatiile pe tija apar de la nodurile care nu au facut flori (de obicei primele trei noduri nu fac flori). Insa si varful tijei mai poate creste si mai poate inflori!

gabriela jalba

Vio,infloresc cam la 6 luni,si floarea,daca are conditii dureaza cam tot 6 luni. In perioada de repaos are nevoie de aceleasi conditii de viata: lumina,dar sa nu le "vada" soarele, > 18 grade, udat o data la doua saptamini prin scufundare doua ore in apa.Cu ocazia udarii ii dai si "papa". Ce am avut de acum doi ani,asa am tratat.Am masurat o frunza de phale    : are 34 de cm. Cred ca si pe astea de mi le-a luat Ozi,o sa le fac tot asa. I-a uitati ce le-am luat dragelor mele,comytra sumei de 16 lei :    Au incaput 7 acolo      Mai era inca unul,si acum imi pare rau ca nu l-am luat.
    Simona,vreau eu puiul de dendrobiu asa  , sau ce ai vea din album.  Eu am despartit deja puiul de mama. In pag 106 ,in a doua postare,Stefana zice cind trebuie despartit puiul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Super cosul, Gabi. Am si eu la fel dar oval. Eu am pus in el trei orhidee. Tu ai pus plantele cu tot cu ghiveci acolo, sau le-ai transplantat?

Ella

Fain cosulet Gabi!
Si orhideele mele noi le-am plantat toate, intr-un cos terestru :D, le-am scos din ghivece, asa stau si cele mai vechi, sper sa nu fie rau.

gabriela jalba

Le-am pus cu tot cu ghivece. Ghivecele prezinta un grad de elasticitate suficient ca sa se faca o umplere eficienta a cosului. Deci au intrat 7!!! s-au mulat unele pe altele,incitnu le mai scot de acoloooo...ha-ha-hat,mult timp !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

Ella, spunea-i ca le-ai pus fara ghivece in cos....doar cu scorta printre radacini?  cred ca e usor la udat pt. ca le uzi pe toate odata dar pasla din cos rezista la atata greutate...ce am vazut pe la noi mi se pare cam fragila,ma gandesc sa nu se rupa pe alocuri ???

Ella

Quote from: ELA on January 05, 2009, 09:46:48 AM
Ella, spunea-i ca le-ai pus fara ghivece in cos....doar cu scorta printre radacini?  cred ca e usor la udat pt. ca le uzi pe toate odata dar pasla din cos rezista la atata greutate...ce am vazut pe la noi mi se pare cam fragila,ma gandesc sa nu se rupa pe alocuri ???

Care pasla? cosul meu este din plastic, mesterit cu mare grija, zici ca-i din crengute :D
Au radacinile in scoarta, deasupra au un strat de sphagnum si le ud prin scufundare. :)

ozimandias

Cosurile ca cel al Gabrielei nu are pasla. Sper sa nu gresesc, dar cred ca e fibra de cocos.
Eu le-am plantat ca si in orice alt fel de ghiveci. Am pus scoarta si plantele in ea.

ELA

anamaria, inseamna ca pot si eu sa procedez la fel; umiditatea ulterioara cum o asiguri,tot cu tavita cu bile de argila umede(sub cos)? intreb pt ca eu am asezat ghivecele pe astfel de bilute.....cel putin vara le prinde bine....

gabriela jalba

Cosuletul meu e metalic,cu fibra de cocos. Si eu o sa le ud prin scufundare,asa cu tot cu cos.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Singura neplacere a cosului de cocos e ca nu se uda, adica parca e de plastic, tot ce pui iese, ma asteptam sa se imbibe putin cu apa, sa tina o umiditate cam ca muschiul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pt mine nu-i bai,ca ele-s in ghivece si scoarta se umfla cu apa. Cosul,le-a "adunat" l-a un loc,mi-am mai facut spatiu pt alte floricele urgisite prin colturi. Ud orhideele mai usor,ca pina acum,putinul spatiu din sufragerie,atunci cind le udam,era plin de galetuse cu ghivece scufundate....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Da, ai dreptate, eu le-am pus direct fara ghiveci si asa se deshidrateaza mai repede, ghiveciul pastra putin umezeala.Oricum aveti toti niste orhidee, MA INEBUNESC
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ma gindesc ca asa imi va fi si la vara mai simplu sa le agat intr-un copac,ferite de soare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Am vazut o phale cumparata acum un an si jumatate, avea o tija foarte lunga, undeva pe la jumatatea ei avea crescute radacini aeriene (verzi, lungi si zdravene), iar de acolo s-a dezvoltat o alta tija plina cu flori. Prietena mea habar nu are sa ingrijeasca orhidee, a cumparat-o pentru nora ei, cand a nascut. Orhideea cu pricina sta pe un pervaz luminat, la caldura, este udata pe sus cand isi aduce aminte prietena mea  :D. Cred ca are umiditate suficienta fiindca sta intr-o camera mare in care se gateste, dar care este foarte aerisita, chiar are curenti de aer. V-am dat toate amanuntele ca sa vedeti cat de interesanta este orhideea si cum se dezvolta ...

ozimandias

Ia uitati minune:
(mai am doua phale inflorite, dar am uitat de ele la poza)

Nicol Caloian

 :o Oauuuuuuuuuuuuuuuu!  :o
Ce dezmat! Stii cat te ividiez?  :P  :-*  :-*

Ella

Da, am vazut minune...ma duc sa ma culc :'( :'( :'( iti spun maine ce am visat ;D

Sa te plictisesti de ele, asa de mult sa tina florile ;)