Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Oziii!!!! Parca e o coronita!!pune cap'sorul lui Ana Maria acolo sa vezi ce misto iese!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

S-a hotarit si dendrobiul meu : !!! Ozi a zis ca el e mai grozav decit al tau ca da si a doua tija :
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lovetulip

De ce se vestejesc radacinile iesite din ghiveci?E normal?Le pot tunde partea uscata?Ma surprinde rezistenta a doua flori cazute care si acum dupa doua saptamani sunt proaspete.Ciudata floare... :D :D :D

http://mimiana.sunphoto.ro/orhidee/YUOWTVNINRWVMVZQLUY

ozimandias

Vio, radacinile iesite din ghiveci se usuca din lipsa de umiditate. Fa si tu o poza sa vedem ce  inseamna "vestejesc"...Poti sa tai daca te incomodeaza. Insa numai daca sunt uscate definitiv. Asta ar fi si o regula la orhidee: taie doar ce si cat este uscat!

Fa poze, sa vedem la ce te referi.

martipan

Oooo,ce de orhidute minunate,mai ales dragalasa lui Ozi ( la mine n-a ajuns inca rebotezarea  :D ) !
Si den de tip phalae al meu are 2 tije,insa vreo 2 boboci deja s-au uscat in stare incipienta,doar unul singur e mare si frumos care va inflorii cat de curand..sper sa mai creasca tijele si sa mai produca oaresice boboci,sa nu ma lase intr-o floare decat !

ozimandias


In atentia noilor posesori de orhidee:

Cea mai mare problema e putrezirea radacinilor. Si asta se intampla din cauza unei udari necorespunzatoare sau a unui substrat neadecvat. Asa ca examinati periodic, la udare, starea radacinilor. Inauntru ghiveciului ele trebuie sa fie ca niste rame grase, de culoare verde, cand au umiditate suficienta,  sau verde-sidefat, atunci cand trebuiesc udate (ca niste rame, la phalenopsis). In cazul in care constatati o schimbare a acestui aspect, musai trebuie intervenit. S-ar putea sa fie destul de tarziu cand ajung sa se maroneasca si radacinile din exterior, cele lipite de peretii ghiveciului, dar chiar si atunci planta poate fi salvata. 
Asa ca mare atentie la udat. Recomand udarea cu apa care a stat in bidon cel putin 24 ore si la temperatura camerei in care stau orhideele (adica, daca apa e tinuta in bidon pe balcon, se va lasa sa se incalzeasca si apoi va fi folosita. De asemenea, ingrasamantul se recomanda a se folosi mai diluat decat scrie pe ambalaj si se recomanda folosirea lui la 2 saptamani. (eu il folosesc saptamanal si diluat de doua ori fata de indicatii)

lovetulip

Ana draga,uite poza.E o scoarta speciala sau se poate pune orice scoarta?
http://mimiana.sunphoto.ro/orhidee/EMEAXRADPGKDRUPGMYY

ozimandias

Vio, draga, scoarta e una speciala. Se poate folosi si scoarta de pin... dar tratata in anumite feluri. Eu am sa-ti cumpar cand voi gasi scoarta speciala pentru orhidee. Va spususem ca au in Metro (Berceni) si ca e buna. Peste doua saptamani nu mai aveau. Ceea ce dovedeste (poate?) ca multa lume interesata de orhidee citeste si forumul nostru. Am sa-ti trimit odata cu ingrasamantul si niste bile de argila. Le vei pune in ghiveciul decorativ, vei pune apa cat sa nu depaseasca bilele si apoi ghiveciul cu orhideea.

Faptul ca sunt uscate radacinile de deasupra nu e un lucru chiar ingrijorator. Sa fii foarte atent la radacinile dinauntru. Cand vor avea ele de suferit nu vor arata ca cele de la suprafata, de acum. Se vor maroni, innegri, si nu vor mai fi viguroase. De aceea spun, uitati-va atenti acum arata radacinile bune, ca sa aveti termen de comparatie cand va fi cazul. Sa speram ca nu va fi.

Planta pozata mie mi se pare uda acum bine (poate doar mi se pare). Ai udat-o recent? Un semn ca orhideea trebuie udata e sidefarea radacinilor. Alt semn e lipsa condensului pe peretii ghiveciului. Eu una, nu urmaresc nici un astfel de indiciu. Le ud, pur si simplu cam la o saptamana. Dar ale mele, majoritatea, stau pe pervaz, deasupra caloriferului. Si pentru ca ele sunt din ce in ce mai multe iar timpul meu din ce in ce mai putin, le ud pe rand... azi unele, maine altele. Asa insa imi mai scapa cate una... Si la un moment dat vad radacinile sidefate... o bag urgent la udat.
Iarasi... nu se prea uda (ca de altfel nicio planta) seara si se evita udarea in rozeta frunzelor. Daca s-a adunat apa intre frunze se absoarbe cu un servetel.

(PS: substrat pentru ele am sa-ti iau pentru ca inainte sa ai plantele ai intrebat cand le muti in alt ghiveci  :D. Eu spun ca pot sta asa cum sunt cel putin un an, daca nu mai bine.)

lovetulip

Quote from: anamaria on December 20, 2008, 07:26:14 PM
Vio, draga, scoarta e una speciala. Se poate folosi si scoarta de pin... dar tratata in anumite feluri. Eu am sa-ti cumpar cand voi gasi scoarta speciala pentru orhidee. Va spususem ca au in Metro (Berceni) si ca e buna. Peste doua saptamani nu mai aveau. Ceea ce dovedeste (poate?) ca multa lume interesata de orhidee citeste si forumul nostru. Am sa-ti trimit odata cu ingrasamantul si niste bile de argila. Le vei pune in ghiveciul decorativ, vei pune apa cat sa nu depaseasca bilele si apoi ghiveciul cu orhideea.

Faptul ca sunt uscate radacinile de deasupra nu e un lucru chiar ingrijorator. Sa fii foarte atent la radacinile dinauntru. Cand vor avea ele de suferit nu vor arata ca cele de la suprafata, de acum. Se vor maroni, innegri, si nu vor mai fi viguroase. De aceea spun, uitati-va atenti acum arata radacinile bune, ca sa aveti termen de comparatie cand va fi cazul. Sa speram ca nu va fi.
Dupa cele spuse de tine am verificat plantele,si totul e ok.ozata mie mi se pare uda acum bine (poate doar mi se pare). Ai udat-o recent? Un semn ca orhideea trebuie udata e sidefarea radacinilor. Alt semn e lipsa condensului pe peretii ghiveciului. Eu una, nu urmaresc nici un astfel de indiciu. Le ud, pur si simplu cam la o saptamana. Dar ale mele, majoritatea, stau pe pervaz, deasupra caloriferului. Si pentru ca ele sunt din ce in ce mai multe iar timpul meu din ce in ce mai putin, le ud pe rand... azi unele, maine altele. Asa insa imi mai scapa cate una... Si la un moment dat vad radacinile sidefate... o bag urgent la udat.
Iarasi... nu se prea uda (ca de altfel nicio planta) seara si se evita udarea in rozeta frunzelor. Daca s-a adunat apa intre frunze se absoarbe cu un servetel.

(PS: substrat pentru ele am sa-ti iau pentru ca inainte sa ai plantele ai intrebat cand le muti in alt ghiveci  :D. Eu spun ca pot sta asa cum sunt cel utin un an, daca nu mai bine.)

Dupa cele spuse de tine am verificat plantele,si totul e ok.Multumim.

ozimandias

Ok sa fie mereu, va doresc...

Si mai vroiam sa-ti spun: te mirai ca tin florile acelea in apa de 2 saptamani... Eu mi-am luat o orhidee inflorita in februarie si stiu sigur ca atunci cand m-am intors din concediu mai avea flori, pe acelesi tije cu care o cumparasem, fara ca tija sa fi crescut sau sa se fi ramnificat. Deci mai avea din florile pe care le avea cand o cumparasem. Si-n acel an am plecat in concediu prin august...  :o

gabriela jalba

Pai cam 6 luni tin florile. Vorba lui Vernil:de te plictisesti de ele... Ozi,sa stii ca eu le ud la 2 saptamini,2 ore in apa si cu doza de ingrasamint normala ,ca la celelalte flori. Multuesc lui Dzeu,le merge foarte bine ,si infloresc..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ozi, multum esc mult pentru orhidee.Am uitat sa-ti spun ca punga doi de scoarta e pentru Ioana ralu care a zis ca o ia de la tine.Daca iti trebuie toata, da-i putina si ei pentru orhideea cu probleme si tie iti suplimentez stocul ;)
Mai pot dona doritorilor in necaz o punga-doua cu scoareta, eu am luat anul trecut un sac, am dat si la intalnire dar mnai este si nu vreau sa aud de flori in suferinta ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on December 20, 2008, 10:30:57 PM
Ozi,sa stii ca eu le ud la 2 saptamini,2 ore in apa si cu doza de ingrasamint normala ,ca la celelalte flori. Multuesc lui Dzeu,le merge foarte bine ,si infloresc..

Intr-adevar, fiecare foloseste metoda care-i convine. Stiu persoane care le uda in ghiveci (adica nu prin scufundare) si, de asemenea, le infloresc si le merge foarte bine.
Quote from: einsteinitza on December 21, 2008, 08:34:54 AM
Am uitat sa-ti spun ca punga doi de scoarta e pentru Ioana ralu care a zis ca o ia de la tine.
Mi-am inchipuit ca asa e. Nu am avut vreme sa-i scriu Ioanei despre asta. Cu ocazia asta vede si Ioana ca are scoarta la mine si astept propuneri de intalnire. Poate cand vine pe la rude in Berceni.... ::)

ioana_ralu

Es ,multumesc pentru scoarta.Am luat-o aseara de la ozi.
Orhideea aceea galbena de care va spuneam ca e singura care a"scapat nevatamata a inceput sa dea semne de viata.Pe tija veche ii creste o noua ramificatie

simonaelena

Cu dedicatie pentru OziAna, sa afle dumneaei ca si prin tara avem reducere la flori;  ;)si nu oricum, 5 lei un phale!
Pana sa-mi dau seama ca trebuie sa cumpar cu totul altceva din Ambient, m-am trezit ca am 4 ghivece in cos  :D  Norocul meu ca nu am luat carucior, ca uitam sa ma opresc.

Ia priviti:
http://s229.photobucket.com/albums/ee28/simonaelena/orhidee/?action=view&current=flori2008124.jpg
si astea le-am pastrat pentru mine:
http://s229.photobucket.com/albums/ee28/simonaelena/orhidee/th_flori2008126.jpg

ozimandias

Super-tare!
5 lei? Ne-ai luat!
Sa le stapanesti sanatoasa si sa-ti infloreasca mereu.

martipan

Maaaama,mi-as fi luat si eu vreo 4 :D la un asa pret !
Felicitari pt achizitie,ai si scuza,le ai de la Mosu' !
Ma enervati voi cu reducerile astea exclusiviste anumitor zone :D :D :D !

simonaelena

Multumesc, Ana!
Sincer m-am mirat si eu. Le-am pus in cos si tot citeam etichetele, ca scria "oferta 20", ceea ce insemna ca sunt reduse la 20 lei. M-am tot invartit prin magazin in cautarea lucrurilor pentru care m-am dus acolo si vad ca vine la mine o domnisoara si ma intreaba daca sunt orhidee de pe raftul cu reduceri; ii spun ca da si duduia incepe sa-mi lipeasca etichete cu "oferta 5", cerandu-si scuze ca n-a apucat sa lipeasca etichete pe ghivece. Ce-i drept scria numai pe raft pretul de 5 lei, dar eram hotarata sa nu ma las si sa le scot la 5 lei, daca asa au scris.. ;D
Cred ca am ajuns imediat dupa ce au inceput sa reduca.
Sa nu mai spun ca am facut-o pe o doamna care s-a asezat la casa in spatele meu sa mearga sa-si ia si dansa flori la reducere  :D  :D

simonaelena

Pai, mai Marti, am vrut io sa fac fericiti si pe altii, doar ca n-a fost posibil.
Myrela afla ca de aia te-am sunat (pe telefonul sotului  :D :D), speram sa mai fii pe la Calnic
Regret ca nu am cum sa mai ajung zilele astea pe la magazin, ca faceam si altora un bine.

martipan

Asta este,nu-i bai,asteptam si noi reduceri de-astea,desi nu cred sa apuc sa vad ceva pe la Pl,la ei reducere la plante inseamna 1-2-5 lei ,si aceste reduceri se fac cand plantele numai bine nu prea arata .
Sa le cresti sanatoase si frumoase  !

stefana

Mai, norocosilor  ;D de reduceri ! Sa creasca frumoase si sa va faca multe flori pe tija!
La mine, chiar daca ar fi gratis nici nu s-ar pune problema  :'(... nu mai am loc nici de un cactus macar  ;D :D. Voi pe unde le mai inghesuiti?

martipan

E vorba,Stef,se gaseste loc,am ocupat toata casa cu nerusinare !  :D :D :D
Primesc cu placere colectia ta de orhidute,ca sa te ajut sa aerisesti locuinta  :D :D :D :D ;D !

simonaelena

In momentul asta am o buna parte din plante la birou, dar de sarbatori trebuie sa le duc acasa, ca nu mai lucram de maine pana in 5 ian. si nu face nimeni caldura. Asa ca mi-am pus dimineata in portbagaj ladite sa duc plantele sensibile la caldura, iar in ianuarie o sa fac manevra invers: de acasa la birou.
Deci...... ce-o fi in casa mea de sarbatori, nu vreau sa va spun!

martipan

O sa fie minunat pt ca o sa fie o atmosfera calda,festiva,iar casa o sa fie impodobita cu orhidee si nu numai  ;D !

vernil

Nicol, uite ce tip de orhidee avem amandoua (cea care iti ziceam ca miroase f.puternic), este un hibrid celebru, Oncidium  Sharry baby, cu flori mirosind a ciocolata: http://www.orchidweb.com/detail.aspx?ID=232

Aici gasim indficatii despre ingrijire
http://www.orchidweb.com/OrchidOfWeek.aspx?ID=232

Daca dai clik pe imagine, arata exact forma florii.