Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cara

amu baiul e daca orhideele stau acolo in cos si nu se varsa  ::)  ca-s grele si atarna...
tre' legate, cusute, nu?

tu ai antrenament la cusut de flori, ce-ti pasa?  :D

ozimandias

Cosul meu are o agatatoare... Voi agata cosul de ceva... va atarna. Si nu va mai avea cum sa se rastoarne  ;)

gabriela jalba

Cara da' tu un' vrei sa pui cosul???  Din cite stiu eu,orhideele tale nu prea pot fi puse in alte locatii decit unde sint. Unde sa spinzuri cosul,ca sa aiba aceleasi conditii?? Ozi are balconul si le pune in planul 2 sa nu bata soarele pe ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

deci vreau sa la atarn la aceleasi ferestre, unde acum nu incap decat cate 3 ghivece maxim.
daca atarn un cos cu alte 3 de tavan, au fix acelesi condittii. (ma rog, aceleasi conditii dar cu capul in jos...  ;D )

ozimandias

Si io la fel.
Stau la ultimul etaj si prin camerele mele trece o teava de la incalzire. E taman buna pentru agatat de ea. A incercat sotul meu sa-mi spuna ca se poate rupe si o sa inundam casa... dar nu tine. Am intrebat administratorul. Asa am scapat de impuscat tavane!  :D

gabi_gabriella

Deabea astept sa va vad cosurile cu orhidee . :) , ca m-ar bate si pe mine gandul , desi inca am putine

ozimandias

Eu am deja agatate de acea teava o Cattleya (maricica), un Cymbidium, un cos mov cu trei phale (vi-l aratasem cateva pagini mai devreme) si inca doua ghivece cu orhidee. Spatiu ar ma fi  :D

Acel cos mi-a placut mie de ceva vreme. Cand am avut nevoie de el nu l-am gasit. Asa ca l-am luat pe cel mov. Acum plantele puse in el (cel mov) s-au adaptat si au inceput sa creasca. Mi-e mila de ele sa le mai mut ...
In cosul acesta (din fier) nu m-am hotarat inca ce as vrea sa pun. Nu stiu daca tot phale... Ma mai gandesc  ::)

cara

la mine gaurile in tavan nu-s o problema, mi le fac singura, am in garaj sculele necesare.  :D

daca va zic o faza, muriti de ras:

vecinul meu de la est, un om de 1,90 m, o suta de kile, fost sportiv de performanta si fost colonel de politie, toata viata avand sofer si oameni care i-au rezolvat tot felul de probleme, nu prea le are cu mestesugareala  ;D

asa ca a venit intr-o buna zi la mine impreuna cu nevasta, sa ma roage sa le dau niste gauri cu bormasina, ca doar "m-au vazut ei toata vara lucrand la gard cu tot felul de scule si cu ochelari de protectie, fix cum au vazut ei in Austria!!!"  :D

asa ca o sa bat un conexpan de 22, ca sa tina un cos cu 50 de orhidee!  :D


ozimandias

Bai, si io am tot felu' de scule. Dar nu in garaj. In sufragerie  :D

Nicol Caloian

Cara, jos palaria! Sunt sigura ca multi barbati ar trebui sa roseasca, nu numai vecinul!

cara

unii rosesc doar de iemotie!

vivi23ro

ozimandias, daca le agati asa de sus, cum le uzi? pui ghivece cu farfurie atasata?

ozimandias

Pai le iau de acolo, cu cos cu tot si le scufund in ligheanul cu apa. Le las acolo un timp, apoi las cosul in cada maxim 1 ora sa se scurga.

Nu ud niciodata orhideele decat prin scufundare.

vernil

Breee, pai or sa fuga barbatii (sau colegii) de noi, daca si uneltele si priceperea de a le manui le-o luam, ei cu ce sa mai ramana saracutii  >:(  D'aia pe colegul meu il felicit de cate ori am ocazia, cat e el de harnic si de priceput  :D

gabriela jalba

- pist4uiata mea adoptata acum un an!!1 A inceput pe tijele vechi. Face si o tija noua.Daca va fivedeta??? tine numai de ea!!!!!!
    Ozi,iti multumesc mult!!! Datorita tie,cind ud orhideele,numar pina la 11.Ultimile 3, is copii mei de 24 de ore:
                                           
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

ce numeri bre?
adica le lasi in apa 11 secunde?  :o

gabriela jalba

Bree!!! Strig adunarea ,sa sara la apa de pe unde's cazate!  Sa nu ramina vre'una insetata,ca sint care's la mai ascunsa. In banca intii:cele care produc!!! Leneseleee...la coada!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

poi expliciteaza, madam'!
ca ne bagi in ceata de tot!  ;D

martipan

Maaai,dar ce idei nastrusnice au napadit populatia orhidofila !
Bafta in proiectele coso-agatacioase !  ;D :D :D :D
Felicitari pt noile achizitii,tare sunt frumusele foc !

floare mica

Quote from: cara on December 12, 2008, 08:46:03 PM
poi expliciteaza, madam'!
ca ne bagi in ceata de tot!  ;D

O fi avind 11 orhidee  :D

gabriela jalba

Exact: am 11 orhidee.
Floare mica!!! Mica-Mica!!! dar eu ma bucur mult ca esti intre "florile' din musuroi!!!
Ela,pune si tu poza cu dendrobiu nobile al tau,ca de mult n-a mai cautat nimeni lamele!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

ma laud(iar) :-[ cu dendrob. nobile pe care am reusit sa il fac sa fie mai stufos fata de cumera anul trecut ,cand l-am cumparat, plus ca a reinflorit a doua oara..si miroase.... :-*

gabi_gabriella

Ultima achizitie .. cadou in avans de Craciun

Si una de anul trecut care are o tija florala ..prima de cand e la mine ..sunt as bucuroasa !!!
http://i82.photobucket.com/albums/j245/gabi_gabriella/2008/plante%20de%20interior/PICT7437.jpg

martipan

Super nobile,Ela,minunata culoare are cadoul tau,Gabi !  ;)

Johana

Ela, am si eu o intrebare: A inflorit si pe tijele batrane pe care a mai avut flori sau doar pe cele noi?