Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ELA

mi-am luat un cos din plastic perforat si ma gandeam sa il 'tapetez' cu fibra de cocos iar in interior sa pun scoarta ;e marisor si ar incape vreo 3 orhidee la un loc, in el!

ozimandias

Ela, nu pune orhideele numai in cocopeat. Amesteca-l cel mult cu scoarta.

In prima mea poza este un dendrobium phalenopsis. Singurul pe care l-am luat.

Codruta

Bine ca am ajuns si eu mai tarziu pe aici si nu a trebuit sa astept cu sufletul la gura "episodul" urmator ;D Ozi nu mai fa astfel de glume ca sunt pe aici si oameni cu inima mai slaba ;D Nici nu stiu ce m-a afectat mai tare...ca Ozi divorteaza sau ca si-a umplut casa cu splendori de orhidee. Sunt superbeeeeeeeeeeee. Va doresc la toate care aveti ocazia sa ajungeti in Obi sa va luati astfel de splendori mai ales ca sunt asa ieftine. Eu locuiesc in tara florilor dar inca orhidee la acest pret nu am vazut niciodata. Sau poate nu stiu eu unde sa caut.

ozimandias

Multumesc fetelor pentru grija.
Sincer, era perfect normal sa se intample ce am presupus  ;D. Si, ca nu a fost asa, e o dovada a faptului ca sotul meu e mai rabdator decat puteam eu sa-mi inchipui  :D.
Va doresc o zi buna. Eu de aseara fac permutari si mutari si rasmutari. Sa incerc sa gasesc loc!!!!!!!!

myky

sa faci (permutari), pt ca le-ai luat tu pe toate.
eu nu am mai gasit decat asa:
[/URL


myky

am mai gasit doua, dar le postez mai tarziu

ozimandias

Myky, sincer, imi pare rau. Dar am ajuns la concluzia ca eu am luat putine. Azi dimineata era o tanti cu 2 carucioare pline ochi. Adica claie peste gramada! Isi luase 10 suporturi din alea in care vin plantele, ca sa le poata pune in masina. Clar tanti aia le lua sa le vanda. Ca nu conta. A luat la rand, pana aproape a golit masa aceea.

Si stii ce ma supara? Ca erau la oferta cu 9.99 lei. In viitor cred ca vor fi 27 lei (sau cam asa ceva...). Ma gandeam ca gata, vor fi mereu la pretul asta.

myky


hai ca am reusit sa le postez si pe astea.
bai ozi, io cred ca am fost in acelasi timp in magazin, dimineata, ca si eu am vazut o tanti cu 3 sacose cu orhidee. avea o caciula cu mot din acela cret?
da, pretul e super, dar dupa cum ai vazut erau f. multe orhidee albe, ori eu mai am doua albe, si cum nu stau nici eu asa bine cu spatiul, am zis sa nu iau totusi dubluri, si lasa, ca nu or intra zilele in sac, si poate mai gasim oferte asa bune.


ozimandias

 :D
Io n-am vazut-o pe tanti cu sacosele. Am vazut-o pe tanti cand umplea carucioarele... :o

georgette

Bai,oameni buni,voi ma ucideti pe mine..cred ca o sa ies de pe forum..da; tot degeaba ;D.. ca nu mai pot scrie,dar de vazut pot sa vad ce puneti aci....belea curata cu orhideele astea..o sa fim toti,adica toate divortate :D :D :D,cu exceptie lui Vio(exceptia de la regula)..o sa facem o comunitate a celor goniti de acas din cauza de orhidee(si nu numai..) :D :D :D
Super arata Ozi! la mai multe..ma duc sa beau ceva rece.. ;)

lovetulip

Quote from: georgette on November 28, 2008, 03:07:46 PM
Bai,oameni buni,voi ma ucideti pe mine..cred ca o sa ies de pe forum..da; tot degeaba ;D.. ca nu mai pot scrie,dar de vazut pot sa vad ce puneti aci....belea curata cu orhideele astea..o sa fim toti,adica toate divortate :D :D :D,cu exceptie lui Vio(exceptia de la regula)..o sa facem o comunitate a celor goniti de acas din cauza de orhidee(si nu numai..) :D :D :D
Super arata Ozi! la mai multe..ma duc sa beau ceva rece.. ;)
Daca inlocuiesti cuvantul ''orhidee'' cu ''bulbi de lalele'' intru si eu in comunitate. :D :D

lovetulip

Ce bucurie e sa ai prieteni in toate colturile tarii.Datorita voua ajung si eu in marile magazine de profil.Multumesc.
http://mimiana.sunphoto.ro/orhidee/BZKLTKXHNVMNSEHRUUW

Nicol Caloian

Am fost si eu in Obi astazi, mai spre pranz, si vreau sa va spun ca orhidee la promotie (9.99 lei) mai erau doar cateva si nu prea aratoase. Era un phale cu doua tije dar avea radacinile maronite rau, pe unele portiuni chia descompuse. Celelalte phale aveau doar cate o singura tija si aia nu prea mare si cu cativa boboci. Cele frumoase erau de la 36 lei in sus, miltonia, dendrobium etc. Mai era una, superba (nu i-am retinut numele, era mai complicat) la 72 lei. Mi-am luat totusi doua phale dar o sa pun poze mai tarziu.

ozimandias

Quote from: georgette on November 28, 2008, 03:07:46 PM
..o sa fim toti,adica toate divortate :D :D :D,cu exceptie lui Vio(exceptia de la regula)..
Fireste. El o sa fie divortat!  :D :D :D

martipan

Sa va traiasca frumusetile !!!!
Vio,sa inteleg ca te-ai scos si tu cu orhideele alea superbe ? La mai multe !

lovetulip

Quote from: martipan on November 28, 2008, 04:54:26 PM
Sa va traiasca frumusetile !!!!
Vio,sa inteleg ca te-ai scos si tu cu orhideele alea superbe ? La mai multe !
Da.Dar deocamdata pana pleaca spre Vaslui trebuie sa le duc grija si dorul.Tare-mi este sa nu dea Bella peste ele. :D :D :D

Chandra

Ozi draga, sa te bucuri de "captura"! Sunt superbe si cand ma gandesc si cat au costat imi plac si mai mult!!

GetaV

Pe la ora 16 am ajuns si eu, dar nu mai ereau decat orhidee scumoe si jumulite pr. preturile afisate! Bulbi nu aveau de nici-un fel.

ELA

de ciuda ca nu avem si noi Obi, azi m-am dus la Praktiker si mi-am luat si eu o phale alba cu rosu care m-a costat 37.5 lei!uite asa,numai voi sa va luati orhidee? >:(

myky

bai, dar nu a intrebat nimeni, daca mai aduc zilele astea si la acelasi pret?

ela, sa o stapanesti sanatoasa.

ELA

multumesc,myky!
cred ca a fost oferta speciala cu ocazia inaugurarii...dar,de fapt,ce profil are Obi?

Nicol Caloian

Ba, eu m-am conversat cu unul din baiatii de acolo (student sau absolvent de horticultura) si a spus ca or sa mai bage dar mai mult ca sigur vor avea preturi mai mari. Nu este insa exclus sa mai faca si reduceri ca sa-si castige clienti.

myky

nicol, imi pare rau ca nu ai mai gasit mare lucru.
ela, are profilul hornbach-ului (casa si gradina), sau praktiker.

ELA

intr-un fel ma bucur ca nu s-a deschis si pe la noi... :-[

ozimandias

Quote from: ELA on November 28, 2008, 08:09:17 PM
mi-am luat si eu o phale alba cu rosu
Si poze nu ne arati? Ne lasi sa ne inchipuim?  :D