Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

myky

Quote from: vernil on September 21, 2008, 11:58:26 AM
Aveati dreptate cand vorbeati de frumusetea orhideei. Nu doar ca se mentine, dar se si dezvolta floarea. Uitati ce printesa am


aha, cum ramane cu "ma plictisesc de ea"
sa vezi ca o sa te molipsesti si de astea :D

martipan

Vernil,presimt ca o sa te agate rau orhideele astea,e superba limonesca ta,parca are si cativa pistrui  :o !!!

vernil

Am avut un dendrobium acum 3 ani, era superb, avea 2 tije inalte cu flori mici si albe ... Insa am ascultat "sfaturile" unei persoane de pe un forum si am umblat la radacini sa-i schimb pamantul ... De atunci a inceput sa moara in fiecare zi cate putin. Probabil ca in subconstient am pastrat supararea ca ma pierdut asa o floare splendida, mai ales ca o primisem de la copiii mei. Probabil ca am incercat sa ma feresc de o alta suferinta.
Nu cred ca voi mai avea o alta orhidee, am deja 2, poate doar daca voi redescoperi acel minunat dendrobium cu flori albe pe care l-am pierdut.

gabriela jalba

N-aduc ani,ce-aduce  ceasul !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Eee,las' ca trece,Vernil,dendro sunt intr-adevar deosebiti,si mie imi plac mult !
Spre iarna,vor aparea prin magazine acesti dendro albi,ori simpli,ori cu putin galben ori violet,sunt cei de tip nobile,care sunt si parfumati pe deasupra ;) !

Codruta

Ma ajutati si pe mine sa aflu cum o cheama pe frumoasa primita ieri?
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/pagina2
In poze florile sunt mai deschise la culoare. In realitate sunt un mov foarte inchis la culoare. E prima orhidee de acest gen pe care o am.

martipan

E un superb dendrobium phalaenopsis!
Incerc sa aflu si numele lui complet ;) !

ozimandias

Codruta!!!! E absolut superb... Mie care-mi place teribil movul cred ca e dementiala!

gabriela jalba

Da' ce de tije are!!! Sa-ti traoiasca si sa infloreasca in fiecare an.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Tare frumoasa si eleganta, Codruta, sa-ti tina florile mult si sa faca si altele.

vernil

Sigur este dendrobium si este foarte frumoasa! Sa te bucuri de flori  cat mai mult!

ozimandias

Apropos de orhidee:
Ce va mai fac?
Ale mele sunt asa:
La toate phalenopsis am frunze noi, unele imense. Chiar si mini-phalenopsis a facut o frunza....A si radacini noi. Un phalenopsis are o tija de 15-20 cm dar care stagneaza de vreo luna si vad ca de trei zile ii mai da o tija. Alt phalenopsis, am vazut dupa ce m-am apucat sa-l transplantez, facea un puiut de jos, de sub substrat  :o. Dar cred ca odata cu mutatul l-am distrus...
Am un dendrobium phalenopsis care nu se simte prea bine, nush ce are.
Un dendrobium nobile e plin de puiuti cu multe radacini... Ma bate gandul sa-i separ. Oare asa sa fac? Altul nu se misca prea spectaculos, dar arata bine.
Una din cattleye creste, alta moare (de invidie, cred...).
Cynbidiumul il am la soacra si ultima data cand l-am vazut arata foarte bine. Daca e ok, cred ca-l mai las afara, dar la flori nu sper.
Mai am acasa inca cateva cu neste  denumiri ce ma depasesc la ora asta. Si mai aveam vre-o trei patru miltonii la tara... Dar de cate ori ma duceam erau mai putine... Cred ca-mi iau gandul de la ele.

Insa, asta era ideea, phalenopsis-ii mei arata foarte bine, multi dintre ei. Sper cam peste o luna-doua sa se apuce sa faca tije  ;D
O sa revin cu poze. Sunt super-incantata de ei  :D.

vernil

Wow! Cate orhidee ai !

Ale mele sunt doua si inca inflorite, celei mov i-a dat o frunza care creste ca Praslea cel Voinic ... daca merge in ritmul asta, nu pot pune alte flori langa ea , ca-s mari si late frunzele.

martipan

Si ale mele cresc : phalae are o frunza noua si ceva radacini proaspete,zygo a mai facut un nou psbulb,in timp ce altul s-a maturizat,aliceara tocmai ce a terminat de crescut un nou psbulb matur, dendro phalae creste rapid un nou psbulb,cambria isi dezvolta linistita si ea psbulbii si noi radacini frumoase,psbulbii la oncidium se fac grasunei si unii se maturizeaza deja,un keiki de den nobile e cam suparat,frunzele sunt putin deshidratate si nu prea aratoase,insa sper sa fie ok.,iar papilionanthele face noi radacini si frunze fara oprire !
Sunt multumit,urmeaza sa-mi comand o caramida de cocopeat pt substrat,ca alternativa la scoarta si mix,sper sa le placa :) !

martipan

Quote from: ozimandias on September 23, 2008, 09:52:34 PM
Chiar si mini-phalenopsis a facut o frunza....A si radacini noi.
Ce marfa,cum arata miniatura ta,am vazut ca astea mini au niste culori asa de pastelate,niste dragute !

Quote from: ozimandias on September 23, 2008, 09:52:34 PM
Am un dendrobium phalenopsis care nu se simte prea bine, nush ce are.
Un dendrobium nobile e plin de puiuti cu multe radacini... Ma bate gandul sa-i separ. Oare asa sa fac? Altul nu se misca prea spectaculos, dar arata bine.

Pai cum tratezi tu den phalae ?Poate nu-i convine regimul de apa,ori s-a degradat substratul ( daca e mix pt orhidee,trebuie udat mai rarut,altfel se duc pe apa sambetei radacinile,daca e in scoarta,se uda mai des,cat sa nu se usuce complet substratul) .
Daca puiutii de nobile sunt marisori (minim 10 cm,as zice eu),cu multe radacini sanatoase,atunci separa-i de pe vechiul psbulb si replanteaza-i ;) !

Quote from: ozimandias on September 23, 2008, 09:52:34 PM
Una din cattleye creste, alta moare (de invidie, cred...).
Cynbidiumul il am la soacra si ultima data cand l-am vazut arata foarte bine. Daca e ok, cred ca-l mai las afara, dar la flori nu sper.
Mai am acasa inca cateva cu neste  denumiri ce ma depasesc la ora asta. Si mai aveam vre-o trei patru miltonii la tara... Dar de cate ori ma duceam erau mai putine... Cred ca-mi iau gandul de la ele.

Insa, asta era ideea, phalenopsis-ii mei arata foarte bine, multi dintre ei. Sper cam peste o luna-doua sa se apuce sa faca tije  ;D
O sa revin cu poze. Sunt super-incantata de ei  :D.
Apoi o catt e bine si una se duce pe campiile verzi ?
Ce urat din partea lor,in loc sa se ia si ele de mana si sa fie fericite amandoua :P ! Noroc ca una e draguta si creste,asa te vei bucura de una bucata producatoare de floricele frumoase ;) !
Foarte bine ca ai tinut cym afara,e o terestra careia ii place ceva mai mult soare,la primavara schimba-i ghiveciul cu unul mai mare,la care adaugi substrat nou,fara sa deranjezi radacinile,udat si ingrasat,si va si inflorii ;) !
E tare faza cu denumirile :P !Important e sa le mearga bine ;) !
Dar miltoniile ce au,ca sunt niste frumoase ?
Pacat de ele,poate nu le convine udarea,sunt mai sensibile la substratul mult prea umed ;) !
Apropos,ce mai face odontobrassia ta?

Bafta in continuare,de-abia astept sa vad phalae infloriti !

ozimandias

Quote from: martipan on September 23, 2008, 11:01:15 PM
Apropos,ce mai face odontobrassia ta?
:D Ei asta era una din denumiri...

Dendrobiumul acela caruia nu-i merge bine, cred ca are substratul degradat. Dar nu am avut vreme sa-l schimb...
Am sa fac poze cu cel cu multi puiuti. La astia nu cred ca e valabila faza cu trei pseudo-bulbi, ca ei nu au asa ceva... Sau o fi. Dar oricum cred ca o sa-i separ, ca sunt suspendati si nu stiu cat vor mai putea sta agatati asa..

Mini-phalenopsis e asa insa acum nu e deloc mini. S-a facut chiar maxi... :o
Insa am doi puiuti de phale, pe care i-am putut separa de planta mare. Pur si simplu crescusera langa planta cealalta si nu aveau nimic in comun. Adica nu am rupt, nu am taiat, nu am sfasiat nimic... Mai am o phale care sunt doua plante intr-un ghiveci, insa sunt lipite la baza si nu am vrut sa risc nimic si le-am lasat asa.

Voi reveni cu poze, curand sper...
Si eu m-am gandit la cocopeat ca alternativa. Insa vad ca phale pe care le-am schimbat in substratul de care nu eram multumita, majoritatea se simt ok. Insa la substratul acela am amestecat si scoarta pe care plantele deja o aveau...

Codruta

Multumesc la toata lumea de aprecieri si urari. Voi reciti ce s-a scris pe aici ca sa vad ce isi doreste dendrobium.
Cu celellate orhidee pe care le am situatia e cam asa:
- 3 phale sunt ocupate sa faca frunze noi dar de flori nici vorba. Am crezut ca o pierd pe una care a cazut si si-a rupt o frunza. Am pus scortisoara pe "rana" si cred ca nu a patit nimic grav pentru ca ii iese o alta frunza.

- 1 burrageara nu a facut flori de mult timp dar nici nu-i merge prea bine; are multe frunze crete si unele devin maro in varf sau chiar se ingalbeneste toata frunza. E adevarat ca nu o stropesc prea des dar pe aici nu sunt si nici nu au fost caldurile din Romania si umezeala in casa e in jur de 70%.
Nici pe phale nu le prea stropesc si le ud o data la 2 saptamani dupa ce vad ca radacinile devin gri la culoare. Si cu toate acestea la doua dintre ele scoarta de la suprafata miroase a "pivnita umeda". Am schimbat pamantul cu pamant pentru orhidee, luat din comert dar dupa scurt timp si acela a inceput sa miroase la fel. In zilele mai calde le-am scos afara ca sa se mai aeriseasca dar nici asta nu ajuta. Nu stiu ce as mai putea face.


martipan

Quote from: ozimandias on September 24, 2008, 08:15:56 AM
Dendrobiumul acela caruia nu-i merge bine, cred ca are substratul degradat. Dar nu am avut vreme sa-l schimb...
Am sa fac poze cu cel cu multi puiuti. La astia nu cred ca e valabila faza cu trei pseudo-bulbi, ca ei nu au asa ceva... Sau o fi. Dar oricum cred ca o sa-i separ, ca sunt suspendati si nu stiu cat vor mai putea sta agatati asa..
Pai in cazul keikiilor de den nu ai cum face diviziuni de 3 psbulbi pt ca ei sunt crescuti individual pe "tulpina" mama,daca separai partea rizomoasa de joz,de unde ies toti psbulbii,putea face diviziuni de 3 ;) !
Daca nu mai pot fi sustinuti si au radacini marisoare,aunci rupe-i si planteaza mai multi intr-un ghivecel,ca sa arate mai bine !  ;)
Quote from: ozimandias on September 24, 2008, 08:15:56 AM

Mini-phalenopsis e asa insa acum nu e deloc mini. S-a facut chiar maxi... :o
Insa am doi puiuti de phale, pe care i-am putut separa de planta mare. Pur si simplu crescusera langa planta cealalta si nu aveau nimic in comun. Adica nu am rupt, nu am taiat, nu am sfasiat nimic... Mai am o phale care sunt doua plante intr-un ghiveci, insa sunt lipite la baza si nu am vrut sa risc nimic si le-am lasat asa.

Voi reveni cu poze, curand sper...
Si eu m-am gandit la cocopeat ca alternativa. Insa vad ca phale pe care le-am schimbat in substratul de care nu eram multumita, majoritatea se simt ok. Insa la substratul acela am amestecat si scoarta pe care plantele deja o aveau...

Daaaa,e super culoarea lui phalae mini-maxi al tau :D !
Bine ai facut ca i-ai separat,mai ales daca zici ca mama lor nu avea legaturi cu ei ;) ,se vor descurca singurei acuma ;) !
Daca cele doua sunt lipite la baza,apoi nu despartii nimic,inseamna ca are 2 directii de crestere,are si  Stefana una !

Si eu am pus subtratul de orhidee in amestec cu scoarta lor , insa vreau sa incerc si cocopeatul ,pt ca scoarta multa nu voi mai avea ca sa amestec cu acel substrat,plus ca daca scoarta e deja degradata,nu o pot amesteca ...in schimb,cocopeatul il pot pune cu perlit si carbune (pacat ca nu fac gratare ;D :D ) ,si se pare ca se degradeaza foarte greu,poate rezista si 4-5 ani ,plus ca e si avantajos ca pret !

Mirosul ala de care vorbesti tu,Codruta,pare a fi de la umezeala excesiva ... poate nu e nimic,dar uda-le cu mare atentie,incerca substratul pana pe la jumatate si vezi sa nu fie ud !

ozimandias

Are cineva idee ce se intampla cu "lastarii" de cattleya care au fost infloriti?
Adica, in sensul ca floarea a iesit din mijlocul "lastarului" iar dupa ce tija s-a uscat a ramas acolo, infipta... Eu am taiat-o cat am putut de jou (estetic ma deranja) insa mie mi-e clar ca de acolo nu va mai da frunza iar floare nici atat... Oare asa e?

martipan

Pai ca si dendro (desi la astia mai sunr exceptii),odata ce a inflorit,acel psbulb nu cred ca va mai inflorii sau va creste noi frunze...noile cresteri ale orhideei vor fi noi psbulbi...acuma,asta e doar o presupunere,nu am citit prea multe despre catt :D !

ozimandias

Asa ma gandeam si eu.
Ideea e ca am o Cattleya destul de mare. Multi pseudo-bulbi (daca zici tu ca tot asa se numesc) care au avut flori si cativa noi, dar de la care nu stiu daca voi vedea flori. Am vrut sa incerc sa-i despart pe cei infloriti, dar nu am reusit. Acum imi pare rau ca nu am incercat mai mult  ;D

vciupa

Mi-am cumparat-o de la Timisoara:

sicamin

Vciupa ,este foarte frumoasa phale a ta. Poate vii si saptamana viitoare la Timisoara,intre 2 si 5 octombrie ,la Expo si iti mai ei si altele  ;) Poate imi dai si un tel. :D

martipan

Supeeeerrrr,arata delicios !

vciupa

Sicamin, multumesc de aprecieri, nu mai pot veni la Timisoara.
Acum am fost ca mi-am instalat fiica studenta.
Numai bine!