Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cara

multumesc, fetelor.
adevarul e ca meritul e al lor, eu in afara de faptul ca le dau apa, nu fac nimic.... ;D

ozimandias

Quote from: cara on August 01, 2008, 06:24:04 PM
parca mi-e mila sa le las pe cele de la bucatarie nepozate....  ;D

Cara, faceai o crima daca le lasai nepozate. Superbe, intr-adevar!

Si, phale, sunt niste plante extrem de nepretentioase si extrem de usor de ingrijit. Par super-pretioase, super-sclifosite, dar sunt tocmai contrariul. Apa (si asta rar, o data pe saptamana) si atat! Sunt plantele ideale! (astazi ma gandeam ca in curand voi avea doar phale si streptosi in casa si muscate afara...)

cara

din pacate eu sunt la capacitate maxima cu phale! toate ferestrele sunt in plin soare, mai putin o baie, bucataria si biroul, unde am in total 15 orhidee.
mai multe nu am unde sa pun...

ozimandias

Si eu eram la capacitate maxima acum jumatate de an. Insa de atunci si-au mai facut loc tre-patru...  ;D.
Acum eu am sigur 16 phalenopsis. Celelalte sunt la soacra mea... Nu stiu ce voi mai recupera din ele. Un singur Cymbidium am vazul ca-i place unde este agatat. Doua orhidee Cattleya creau sa fie luate acasa cam de acum o luna, insa nu s-a putut... Nu stiu daca mai rezista pana ma intorc din concediu... Si tot asa... :(

ioana_ralu

Fetelor,frumoase orhidee aveti.Nici nu ma pot compara cu voi:

http://i293.photobucket.com/albums/mm43/ioana_ralu/orhidee/flori06072008001.jpg
http://i293.photobucket.com/albums/mm43/ioana_ralu/orhidee/flori30062008004.jpg
Sa va bucure mereu cu flori minunate,
Incepp eu serviciul,acus,acus  :'( si recuperez terenul pierdut

Nicol Caloian

Cara, cine spunea ceva despre bagat unghia-n gat si de ingalbenit de la fiere? S-au ai pus pozele ca sa te razbuni?  ;D
Doamne,  :o sunt superbe, mor de invidie, na ca sa stii!

rox94ana

ioana, dar sunt superbe si ale tale! Sa-ti traiasca!

cara

Quote from: Nicol Caloian on August 02, 2008, 12:29:38 PM
Cara, cine spunea ceva despre bagat unghia-n gat si de ingalbenit de la fiere? S-au ai pus pozele ca sa te razbuni?  ;D
Doamne,  :o sunt superbe, mor de invidie, na ca sa stii!

pfoai, mi s-a umflat pipota de mandrie!   :D


hai ca m-ai facut sa rad de l-am trezit pe colegu'!


Nicol Caloian

Pe bune, Cara, poti sa te infoi in pene pe buna dreptate. Ai niste exemplare suuuuuuuuuuper! Iar invidia e din aceea, pozitiva.
Sory pentru somnul "colegului".

cara

multzam fain. si mie mi-s dragi tare...  :)

iar colegul adoarme inapoi in una secunda si jumate, deci nici o pierdere   ;D

gabriela jalba

Super faine !!! Cara esti o fericita!!! Ale mele sint in pauza. Cambria vad ca evoluiaza lent ,si mai d inca o tija florala.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

 :o Pleaca omul putin timp cu treaba,si voi va dati in stamba ! ;D ...oarte bine facutarati,sunt superbe toate (liniute,picatele  ;D ;D :D :D :D !!!!!) !
Ozi,ca in totdeauna,prinde reducerile de coada,Cara are ferestrele pline de culoare pretioasa,iar lui Gabii mai au sa-i rasara tije florale la cercei ;D;D:D:D:D !Bineinteles ca si celelalte sunt niste scumpici,felicitari tuturor !
Am si eu o noua achizitie "pe teava",cineva din Timisoara a fost suficient de draguta sa-mi faca o mare bucurie si sa mi-o cumpere,e o adevarata splendoare ciudata si usor parfumata,de-abia astept sa o primesc (am mari emotii,planta e inflorita,si mie teama de cum o s-o primesc de la posta,dar speranta moare ultima ) .

cara

moa!  :o
a aparut Martzianul nost'!
uelcam, badi!  (in traducere libera: bun venit, bade!  :D )

multzamim de laude!  :-*


martipan

Fenc iu,dir Cara (in traducere,multam fain caprioarei :D ) !

larisa

Bai ...ma faceti sa rid cu remarcile voastre ,Cara si Marti,sunteti de belea .da problema mea e ca ,....ca de obicei am mai salvat ceva de la gunoi ,si de data asta ....e  o orhidee,cred ca phanolepsis ,daca asta o fi numele ,ca acum o am pentru prima oara in posesie ,si....nu stiu nic despre ea ,ca pina acu ,am fost neutra.Asa ca va rog ,niscavai informatii ,pt mine.Planta mai inflorise odata  dar din ...cauza deces stapin ....a suferit ...putin mai mult .Esential e , e verde .are tot ce-i trebuie ,pina acum .dar de acum ce tre sa-i dau ca habar n-am.

gabriela jalba

Sa aiba lumina ,sa n-o vada soarele,1 data la 2 saptamini tine-o cufundata in apa 2 ore.Nu taia tija florala (daca o mai are)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Are 2 tije ,pe una se vad niste umflaturi la noduri ,cealalta e ca un bat ,nu vad nimic la interspatii.o frunza e cam vesteda la virf dar doua le are sanatoase.Ce fac de acum ?

gabriela jalba

Las-o exact asa cum e. Daca frunza aia n-o sa-si revina,ea se va ingalbeni,si atunci o tai. Tijele,tot asa:de au de gind sa se usuce,se ingalbenesc,si atunci partea uscata o dai jos. Din umflaturile alea ,poate da tije florale noi. Rabdare!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Larisa, daca te uiti in topic, ai sa vezi multime de phalenopsis. Asa poti compara daca seamana sau nu cu a ta. Daca e phalenopsis, felicitari, esti posesoarea unei plante usor de ingrijit si nepretentioasa! Udare o data pe saptamana in principiu, prin scufundarea ghiveciului in care e pusa intr-un vas cu apa, de preferat tinuta o zi-doua in sticla (apa  :D). Am spus in principiu, pentru ca, in functie de substrat, trebuie udata mai des sau mai rar. Daca ghiveciul e transparent, atunci poti vedea radacinile. Ei, daca le vezi, ar trebui udata cand radacinile sunt verde-sidefat, nu verde crud (sa le analizezi dupa o udare. cand nu mai sunt asa cum au fost dupa ce ai scos-o din apa, trebuie s-o uzi iar).

Acum vin si eu cu doua probleme:
1. cand nu are omul ce face, isi face de lucru... Asa am facut si eu acum doua saptamani cand am zis ca ar fi cazul sa schimb substratul orhideelor. Nu stiu de ce am ajuns la aceasta concluzie.. Zis si facut. Insa nu am gasit substrat din cel bun, Compo Sana sau Sano, asa ca am luat Agrosel (sau asa ceva), pamant de orhidee, care cred ca e numai bun pentru muscate... Dar ca tot mi se pusese pata, nu m-a oprit lucrul acesta. Mi-a mai venit o idee. Am scos plantele din ghivece, am golit toata scoarta, am pus trei-patru pumni de Agrosel din ala si le-am pus la loc... Acum imi pare rau...  Cred ca am facut o prostie... Dar de unde cumparam scoarta pentru orhidee? Am gasit acum un an Compo Sano (sau Sana  ::)) si era super. Dar nu am mai gasit. Voi ce folositi? Nu vreau sa aud scoarta de pin cu perlit si cu mai stiu eu ce... Pamant, cumparat din magazin, care sa fie 80% scoarta... ati gasit pe undeva?

2. Ingrasamantul meu de orhidee (care e in termen) si e marca aceea cu Compo ( ;D) s-a tulburat rau. O fi expirat? S-o fi stricat? Sau asa l-am cumparat? Ca nu-mi mai aduc aminte (ca pun rar ingrasamant). Intrebarea: mai are cineva din asta? Si daca da, cum e? E limpede sau e mai inchis la culoare?

stefana

Acuma, daca n-ai substrat pe baza de scoarta, singura solutie este sa rarefiezi udatul . Eu, care n-am avut niciodata pamant din ala cu 80% scoarta, inca schimb substratul degradat la noile achizitii (da mai sunt si din astea  ;D) cu scoarta natur "decorativa" maruntita cu briceagul.

gabriela jalba

De ce vrei pamint si de ce te supara coaja de pin ? Stii bine ca ele sint anaerobe si ca au nevoie de ceva care sa le tina umezeala. Pt orhidee ,eu am folosit acelasi ingrasamint ca si le restul plantelor.S-ar zice ca phale a mea ,care mi-a facut un brat de flori(vezi video - album) si a tinut 6 luni,n-a avut nimic de obiectat la regimul asta.
Pt. Marean: !!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

orhideele mele le-ati vazut, deci cred ca se poate spune ca le merge bine.

eu folosesc un substrat cumparat de la Baumax. se cheama Floragard - Orchideenerde
e nemtesc, contine amestec de turbe din mlastini de munte descompuse usor pana la mediu si intens, scoarta de pin si ingrasamant NPK

ozimandias

Draga Gabi, nu mai vreau "scoarta decorativa maruntita cu cutitul". Parerea mea e ca e ... decorativa. De aceea nu mai vreau scoarta de pin sau din cea decorativa...

Cara, draga, daca nu e prea mult, odata, cand ai tu timp, poti sa fotografiezi o mana din acel substrat? (noi om avea Baumax in Bucuresti?)

cara

uite:




[attachment deleted by admin]

ozimandias

Sarumana.
Mi se pare chiar super OK.
O sa ma uit si eu dupa el. Multmesc!