Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Da,sa sti,si dincolo nu era mai ieftin! :D
Doar dac cunosti pe cineva din Cluj dispus sa se duca la Baumax,am inteles ca au muuulte la reduceri super,am si vazut poze,exemplarele erau reusite ( cu exceptia catorva lanosi),si erau,parca,la doar 10-15 lei.

opiadc

           SEEEEEEERRRRRRIIOOOOOOOSSSSSS????
     Si asa trebuie sa ajung saptamana viitoare in Cluj ca nu am mai mers asta si sa stiu atunci sa dau o fuga si pana la Baumax! ma apuca si pe mine acum damblaua cu orhideele de cand fratiorul meu mi-a luat o frumusete de Phalenopsis de la Ikea -din Bucuresti, ca pana ce-a veni si pe la noi a mai trece multa apa pe Siret! ;D; zicea ca sunt preuri bune la Ikea; nu a vrut sa-mi spuna cat, ca de, era cadou, dar a zi ca nicxi pe departe 60-70 de ron cu cat sunt eu obisnuita!

Oana

Opia...orhideele de la Ikea sunt 30 lei.

ELA

Eu am gasit duminica,la Real, orhidee tare aratoase:miltonii albe si grena =45 lei,phale galben-portocalii si visinii=35 lei, destul de mari!miltonia pe care mi-am ales-o are trei tije pline cu boboci care au si inceput sa se deschida
Codruta, poti sa-mi indici niste furnizori olandezi de orhidee, in afara de Bakker?

ioana_ralu

Am si eu o pb. cu o phale.Saracuta abia mai are vreo 4 radacini si alea cam anemice.i-am schimbat substratul si i-am pus scoarta ,asa cum e normal.Azi am udat-o (prin scufundare).Oare trebuie sa-i pun si sticla in cap?Plec Luni din Bucuresti si tare mi-e frica sa nu o pierd.Lipsesc cam o saptamana.

stefana

Eu as pune-o la umbra cat lipsesc, fara nimic in cap.
Pe caldurile astea daca are umezeala in substrat si e acoperita, fara sa fie aerisita zilnic, poti sa ai belele  :-\.
Nu-i nimic daca nu o uzi o saptamana, dar nu sta in lumina.
In principiu, cand ii schimbi substratul cu scoarta noua (eventual spalata), nu o uzi cam 10 zile.

myky

si eventual pe un vas cu bile de argila

ioana_ralu

Buna.Iata ca m-am intors si eu de la mare.Cand am ajuns am avut o surpriza placuta(la phale galbena ii da o frunza noua si doua ramificatii pe tija existenta) ,si una neplacuta:phale alba are frunzele pleostite (parca deshidratate )si nu stiu ce sa-i fac petru a-si reveni.N-as vrea nici sa o ud in exces

stefana

O scoti din substrat si verifici sa nu aibe radacinile putrezite in mare parte . Poate atasezi aici o poza cu planta scoasa din ghiveci. Daca frunzele sunt toate pleostite problema e destul de veche si a evoluat pe neobservate. Daca e doar o frunza la baza e normal.

ioana_ralu

Quote from: stefana on July 24, 2008, 01:37:42 PM
O scoti din substrat si verifici sa nu aibe radacinile putrezite in mare parte . Poate atasezi aici o poza cu planta scoasa din ghiveci. Daca frunzele sunt toate pleostite problema e destul de veche si a evoluat pe neobservate. Daca e doar o frunza la baza e normal.
Orhideea este cea pentru care mi-ai dat scoarta.Mai are doar vreo trei radacini zdravene,iar frunzele sunt zbarcite precum o stafida.Incerc maine sa atasez niste poze

gabriela jalba

Ioana, si eu cu o phale am patit asa.Frunzele eraustafidite. Am scos-o din ghiveci,taiat jos toste radacinile ca nu avea nik bun,taiat frunzele(am lasat numai miezul) si am plantat iar,intr-un pahar de plastic transparent de unica folosinta,bine gaurit. Acum astept sa vad reactiile.Sper sa dea radacini noi si sa traiasca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ioana_ralu


stefana

Daca ii tai toate radacinile, pana-si formeze altele, orhideea are nevoie de umezeala in aer ( cam 60-70% ). Asa ca ar fi indicat sa o pui cu totul intr-o punga de plastic transparenta innodata la gura, si sa o lasi desfacuta noaptea pentru aerisire. Iar ziua sa o tii intr-un loc unde nu e prea cald si nici nu bate soarele. Eventual sa-i pui o tija suport ca sa stea dreapta, daca vrei.
Frunzele, eu nu le-am taiat, s-au vestejit singure in timp pana a aparut una noua.
Noile radacini apar destul de greu la inceput.
Ioana, daca mai are ceva radacini OK, ai grija sa nu uzi substratul decat cand nu mai e umezeala pe peretii transparenti. Eu nu i-as taia tija cu flori, decat daca se ofilesc.

ioana_ralu

Multumesc mult pentru raspuns.M-am mai linistit un pic pentru ca am studiat planta mai atent si am observat ca se zareste o radacina noua.Ma gandeam ca florile ii consuma energie prea multa plantei ,dar am sa-ti urmez sfatul si nu am sa o tai

ozimandias

Astazi, ca sa pot vedea eclipsa, m-am dus cu copilul in curtea Hornbachului (ca e open-space  ;D). Puteam sa ma duc in curtea Selgrosului, sau Metroului sau...
Si, pentru ca erau la reduceri, am cumparat pe frumoasele astea doua:  .
(din cea alba mai aveam, insa ma fascineaza imaculatul lor.

stefana

Mai, Ozi, cum te nimeresti tu prin zona, taman cand sunt reducerile  ;D.
Si cat erau de reduse?

ozimandias

Doar 50%. Adica fiecare a costat 15 lei.
Plante mai sunt. Unele chiar arata foarte bine.  ;)

stefana

Adik a fost peste 10 lei  :o ( se pare ca nu i-ai mai vizitat in ultima vremesi isi fac de cap  :D). Eu am luat una pistruiata ca in poza (inca nu erau reduse). I-am schimbat imediat substratul, ca era tare degradat si ud.

ozimandias

O stiu, Stefana pe cea care ai luat-o. Dar e altfel decat asta. Parca e cam asa:

La ei, criteriul la reduceri e: mai au flori sau nu mai au flori. Pentru ca astea mai aveau flori...

ioana_ralu

Ma omori cu zile.Eu cel mai ieftin am gasit Phale cu 30 ron :(. :'(

cara

si mie mi-s dragi de mor cand sunt grele de flori  ;D

[attachment deleted by admin]

Johana

Superbe!!!!!!!!!!!! ::)

cara

multumesc, Johana!

parca mi-e mila sa le las pe cele de la bucatarie nepozate....  ;D

[attachment deleted by admin]

rox94ana

Pai de ce sa le lasi nepozate cand sunt asa de frumoase! sa-ti traiasca!

Ella

Cara...cuvintele sunt de prisos, felicitari!