Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Am uitat sa-ti spun ca am vazut camelii
Erau doar de casa,nu hardy
Erau vreo 60ron si aveau boboci mari
M-am gandit la tine cand le-am vazut dar am uitat sa te sun
Acu ma gandesc unde le-am vazut ca erau si niste Cymbi superbi
Unii albi si unii verzui

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Nu-s chiar sigura ca am retinut bine,cred ca la unirea la Sf Vineri(fosta)

gentiana

Sau la Tria's pe Mosilor

Codruta

Stefana, inceputul e promitator +apl Sa o tina tot asa!
Sa inceapa sezonul la toata lumea si sa vedem cat mai multe frumuseti! Chiar ca sunt necesare in acest anotimp asa de "saracacios" :)
Orhideele mele, cele cu flori sau tija stau pe pervaz la lumina si caldura. Cele fara sunt pe un raft inttr-o camera mai racoroasa. Eu ziceam ca le-am pus la odihna, la sfatul cuiva, dar la unele tine cam mult odihna. Nu dau semne ca s-ar "trezi" asa ca, ma gandesc sa le aduc langa celelalte. Ma retine doar faptul ca ocup locul pisicii de pe pervaz si tare ii place acolo. Nu face ea flori :D dar merita sa aiba si ea un locusor preferat.
Sa mai spun ca pe acelasi pervaz (care e deja aproape plin) ar mai trebui sa pun n ghivece cu hippeastrum? ;D

einsteinitza

Cunoastem, cunoastem. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

 +apl +apl +apl
LA mine,inca , sunt doar tije si o floricica ,dar le vine si lor randul.

stefana

Sper sa se deschida pana la Craciun
El a rabdat stoic alaturi de hibi pe balcon, in conditii mai vitrege, de aceea o fi asa intarziat fata de cel al lui Nicol. Acum este in interior, la 20 de grade, cu ceva mai slaba lumina (nu toate plantele au loc la geam  8) ).

einsteinitza

Splendid, imi place ca tu ai orhidee diverse, mereu apare ceva nouFoarte frumos, acum te mandresti ca ai rezistat sa-i colectionezi. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Chiar m-am suparat!
Imi duc si io dendronumii in balcon la racoare...mama lor!
Si phalele sunt cam puturoase,stau la caldura si chitaie
Am inflorita doar o miniphala galbena si una  phala mare,grena-violaceu.......la ultima floare

stefana

Bine ca nu am aratat si bobocii Dendrobiumului ;D. El saracul a fost adus ultimul din balcon, odata cu muscatele.

gentiana

M-am suparat pe ai mei nu pe ai tai!
M-am hotarat.....ii tratez cu "raceala" si indiferenta

stefana


einsteinitza

Hai mai frumosule odata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Rux

1. Stefana ,si eu astept !

2. Es,SUPERBE !

3. Uite ce mi-a adus  Mos Craciun  ...  a inflorit ! Azi de dimineata am observat ca si-a deschis ,incet, incet bobocul .

einsteinitza

Ce mos descurcaret, a stiut exact ce sa aleaga ;) +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Stefana, e tare simpaticut!
Es, sunt minunate!
Rux, felicitari mosului! +apl

stefana


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Felicitari Stefana ! Foarte frumoasa e.
Si eu am una care a inceput sa-si deschida florile .Cea alba ,harnicuta. Am mai multe cu tije ,dar la una cu 2 tije au inceput sa i se ingalbeneasca bobocii.

stefana

Aseara m-a asteptat cu floricele si Phalenopsis equestris primit anul trecut de la Myo
Ca sa vedeti diferenta de marime intre florile ei si unele obisnuite le-am apropiat de papucel
Nobilu' vine mai tarziu, el e boier  +dns

Nicol Caloian

Quote from: stefana on December 26, 2010, 08:08:41 PM
S-a deschis 
Frumos foc! Al tau mai e si pistruiat pe deasupra. Al meu nu avea pistrui (vezi prin paginile anterioare)

vikcelmic

Am luat in decembrie un exemplar de cymbi redus (de fapt doua  ;D), iar la cel roz florile nu s-au deschis total, au ramas parca ca niste clopotei. Asa o fi modelu' sau nu-i este chiar bine? ???