Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Nicol, cei doi Paphi ai nostri cred ca au fost din aceeasi "echipa", din primavara la Hornbach.

GetaV

Nicol ,cred ca n-ai avut ce face azi +rsp

Nicol Caloian

Stefana, cred ca da.

Geta, e prima zi in care m-am simtit ceva mai bine asa ca....

einsteinitza

M-a sunat acum cateva minute Stefana, e la expozitia de orhidee de la Hornbach.
Epicattleya Dancing Queen-40 lei, Brassia, Zygo, Miltassia,Vanda, nu aveau specii :)pHALE CU DOUA TIJE.
Merita mers pana acolosa vedeti minunatiile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Asa arata Epicattleya, ceva mai inchisa la culoare decat apare in fotografie

Codruta

La Hornbach sigur nu reusesc sa ajung :D dar va prezint ultima mea achizitie 
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/23870651
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/23870656
Am luat-o dintr-o piata si m-a surprins ca la temperaturile reci de afara inca mai aduc orhidee. Si culmea, plantele nu sufera. Cred ca erau in jur de 12 grade cand am ajuns eu in piata si asta era pe la pranz.

sicamin

Codruta ,sa-ti traiasca noua achizitie ,ca tare frumoasa mai e  +apl .

stefana

Si daca tot am admirat orhideele alea scumpe si mai mofturoase, mi-am luat si pentru mine un Phalenopsis ceva mai altfel (flori galben verzui, cu doua petale mai "ciufulite" )

Cred ca am depasit de mult 40, dar nu ma pot abtine  +ham

einsteinitza

Maama, ce frumusete. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Foarte frumoasa, Stefana, la cat mai multe.  +apl
Tare mi-ar placea si mie sa-mi clatesc ochii la o expozitie; o astept pe cea de la Brico daca va mai fi anul asta.

gentiana

Stefana ,cica incep la Hornabach " zilele orhideelor"
Eu am plrimit o PHALA ciudata,e foarte inchisa si petalele sunt sifonate
I-am schimbat ghiveciu intr-un vas de sticla si am descoperit ca radacinile le avea infasurate in muschi si apoi era scoarta
Asta o fi  cauza sifonarii?

stefana

Quote from: gentiana on November 03, 2010, 01:44:56 PM
Stefana ,cica incep la Hornabach " zilele orhideelor"
Da, ieri seara erau deja aranjate plantele dar mai urmau sa primeasca. N-a fost inca deschiderea oficiala, cu pliantele color si orhideele botanice ultrascumpe.
Quote... am descoperit ca radacinile le avea infasurate in muschi si apoi era scoarta
Asta o fi  cauza sifonarii?
O fi fost substratul pentru transport. A venit de departe?
Daca nu esti fan udare poti sa o lasi asa. Dar e bine sa incerci sa-i scoti muschiul ala si sa o lasi doar cu scoarta. E mai sigur :D
O fi sifonata ca este pletorica  ::)(mai altfel decat cele obisnuite)

Quote from: vikcelmic on November 03, 2010, 01:35:46 PM
... la cat mai multe
:D :D deja este depasit spatiul alocat cu muult +hypno  

gentiana

Ii fac poza ca sa o identifici
Azi sau maine e deschiderea la orhidee?
Au niste preturi.........
Domnul meu care vad ca a devenit fan orhidee cica sa mergem si sa mai luam cateva
Eu zic ca vreo 15-18 phale ajung si mai am si inca vreo 4 alte orhidee
Un oncidium hawaian,orhideea ciudata care mi-ai descoperit-o tu,inca un fel de papucel si mai ales mult "ravnitul si comentatul " cymbi am mai bine de 20 de orhidee
E suficient zic eu(pana ma paleste cu o vanda violet)

stefana

Am intrat pe pagina celor de la Hornbach si pe prospect scrie ca expozitia exotica este intre 04.11-29.11.
Da detalii despre oferta (pe care eu nu le retinusem prea bine): Zygopetalum 35,90 lei, Epicattleya 39,90 si Miltassia (care pare mai curand Beallara ) 59,90.

Nicol Caloian

Deci, s-a-ntamplat:

Evolutia o puteti vedea aici: http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Orhidee/pagina5

vernil

Felicitari, Nicol! Sa ne spui si noua cate zile dureaza floarea!

stefana

Nicol, am iesit repede pe balcon sa vad ce face Paphi al meu, dupa ce am vazut poza ta (l-am pus in spatele unui hibi ca toata ziua/seara eram cu ochii pe el :D). De vreo saptamana nu ma mai uitasem, dar vad ca a ramas in urma . Nu-i nimic, facem si noi "gura" intr-o saptamana-doua  ::). Mai pune poza si cand o fi mai mare, sa-i arat cum trebuie sa fie  +rsp

gentiana

Ieri am primit si eu vreo cateva orhidee
Dendronium,miltonia,cambria,o miniphala verzuie si inca ceva dar nu-mi mai aduc aminte
Am primit si vase de sticla ca se stie ca ma calca pe nervi sa tin phalele in ghivecelele lor
Cymbi n-am primit !
Probabil ca am dezvoltat o anumite aversiune pt aceast tip de orhidee(cunoscatorii stiu de ce)
Am una prin bunavointa lui Ani cred ca o sa ramana singura;deocamdata dupa o "vacanta" prelungita in curte se simte bine si e plina de frunze,asteptam cu interes si florile

penelopa

Tu ai căpătat o aversiune pentru Cymbi (eu fiind o cunoscătoare  ;)), iar la mine fenomenul se manifestă invers. ;)
Deci, rămân cu Phalele, cele mai  frumoase şi modeste orhidee. :)

stefana

Asa arata acum Paphio cumparat in "raidul" din ianuarie la Hornbach (am editat mesajul ca raidul a fost in 16 ianuarie, dupa o intalnire la GetaV)
Iar vecina lui, Ludisia discolor, pregateste florile de Craciun :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Lasa ca vezi tu dendronumim violet si te apuca pofta
Deocamdata sunt in faza de cercetari la orhidee
Pene tu imi stii si orhidee cu C,aia rara de mi-a descoperit-o Stefana,asa ca esti mai mult decat conoscatoare! ;)
Pana una alta incep sa nu ma mai bosumflu pe barbatul meu ca ma trezesc ca-mi aduce orhidee si-mi prind urechile

vernil

Quote from: stefana on November 05, 2010, 02:39:06 PM
Asa arata acum Paphio cumparat in "raidul" din ianuarie la Hornbach (am editat mesajul ca raidul a fost in 16 ianuarie, dupa o intalnire la GetaV)

Paphi al meu are 4 pui, dar nici o tija. Fiindca am facut greseala sa-l mut imediat intr-un ghiveci prea mare.


stefana

Mariana, uita-te la cel mai mare din ei. In mijloc apare mai intai un fel de frunzulita mai inchisa la culoare, chiar ma speriasem crezand ca are probleme... apoi aceasta creste si vezi ca va fi boboc :D

Nicol Caloian

Astazi, deschis complet: