Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Codruta, daca stau la caldura (peste 20 grade C) nu cred ca mai au nevoie de pet. Doar sa urmaresti umiditatea. Am trei astfel de pui, ma gandesc sa-i ofer cuiva, nu am rabdare sa astept trei ani sa infloreasca  +dns

Codruta

Puii mei au inflorit inainte de a face radacini asa ca le dau voie sa ia o pauza :) Sper ca nu e 3 ani ;D

einsteinitza

Ca sa vedeti ce bine o duc orhideele in sh, una in bidon de 5 l taiat, ca n-am mai avut  ghiveci corespunzator.
   

De asemenea, am poze si la cattleya, nu stiam culoarea si mi-a facut o surpriza
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ani

Corina, sunt frumoase foc, le place la tine!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

einsteinitza

Ani, ce bine-mi pare ca te mai vad.
Da, insa ma cam tem cand vor ajunge toate in bidoane, ce voi face, ca sigur nu mai stau pe pervaze +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta



einsteinitza

Sa va arat o luptatoare.
Povestea ei este urmatoarea.
In vara, lipsind de acasa doua luni, ma lasat diversi sa ude orhideele care nu au fost mutate cu mine.Printre ele si o phale in sh. A fost udata in mijloc, a stagnat apa, iar coletul a putrezit. Acum o luna si jumatatea ma vazut, dar n-am avut timp sa o scot din bile si sa o arunc. Acum, cand am vrut sa fac ordine printre hivece, am descoperit ca radacinile alea fara frunze fac o noua plantuta.Fara sa fi pus borcan, punga sau alte metode, pur si simplu a stat in sh.

Este o mare luptatoare phale asta. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Deci, cine are zile traieste indiferent cat de vitrege sunt conditiile. Bravo ei +apl

einsteinitza

Styai ca am pus poza gresit, bine ar fi sa arate asa :DModific postarea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

1. Es ,vanata a sfirsit ca "portugheza" .Adica la cuptor cu branza in sos de rosii. Super buna,ce-i drept cam mare portia pentru patru persoane ! :D

2. Da ai dreptate ,phale-le in general sint luptatoare si in general si invingatoare .A se vedea lupta mea cu phalele mele ,de acum trei ani. Cu putine exceptii toate si-au revenit .Incet incet dar am reusit !Si eu cred ca le merge perfect asa cum le cresti tu.

3. Mie mi-a inflorit  o mini.

einsteinitza

Da, eu le cam zic buruieni. >:D Oricum ale mele sunt incantate de sh, toate sunt mutate asa.
Imi faci pofta cu vanata aia impresionanta.

Mare lucrur cu mini, ca sunt destul de fitoase, nu toata lumea le poate creste. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Un Paphiopedilum cumparat in primavara din Hornbach arata ca este pus pe fapte mari. Chiar daca a suferit ceva pe canicula  ::)


Rux, mare lucru ca ai o mini reinflorita  +rsp. Eu mai am vreo 4 din cele 6-7 achizitionate si nici una nu da semn de tija.

Rux

Stefana ,sincer si eu ma mir. Adica  mini asta este cumparata anul trecut  in decembrie ,si sincer  nu m-am asteptat sa reinfloreasca  asa curind . Inca odara subliniez ceea ce cred cu tarie : daca gasesti locul potrivit plantei  ea se va dezvolta fara sa-i faci prea mare lucru ,in afara de urmarirea ei, sa zicem normala.
Am observat ca uneori este mai bine sa bibilesti mai putin plantele si sa le lasi asa in seama lor . Sa intervii doar atunci cind "iti vorbesc " de genul :frunze galbene,sau uscate ,sau intoarese ,fie boli , paduchi etc.

Eu nu sint o mare cunoscatoare a plantelor dar din minima mea experienta asta am observat .

Si mini asta este pozata linga vanata mea, celebra deja ,o mini imbobocita  pe care  cit de curind o voi poza si inflorita !(pentru edificare)

sicamin

Rux si Stefana ,aveti niste orhidei tare harnice  +apl . Abia astept sa le vad florile deschise.
Am adus si eu pe ale mele inauntru.Dupa inspectia mai amanuntita ,am 4 phale cu tije noi si o catleyacu tija. Si cateva phale le am cu gauri in frunze ,ca au binevoit melcii sa se urce si pe masa unde erau cazate (in gradina) +ham .

gentiana

si eu am 2 mini reinflorite si una cu tija de flori
E drept ca le-am catarat pe un corp de biblioteca si nu le ud prea des(cam la 10 zile sau mai rar)
Sunt in scoarta si  le e foarte bine

einsteinitza

Stefana, e din ala cu floare foarte mare?Arata mare bobocul ala!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Acum.

einsteinitza

Felicitari, extrem de sanatos si de frumos.Bulbii sunt foarte grasunei si sanatosi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Foarte frumos, Rux. La cat mai multe flori de la ele!
Am si eu un Dendrobium Phale care ma dispera ca prea se duc tulpinile dupa lumina si oricat il rasucesc nu vrea sa stea drept :) A inflorit de curand a doua oara pe aceeasi tulpina  http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/22105329  Dupa ce termina de inflorit trebuie sa-l mut intr-un ghiveci mai mare sau poate sa incerc sa-l despart.

einsteinitza

Ce frumos eCodruta, eu zic sa nu-l desparti, sa fie o tufa boagata plina de flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Nu da semne ca ar mai vrea sa infloreasca asa ca tufa bogata va fi doar in imaginatia noastra :)

Rux

Codruta ,excelente orhidee ! +rsp

Codruta


Nicol Caloian

Si orhideele mele incep sa se pregateasca de noi infloriri. Oncidium are cel putin patru noi tije si astept sa se desfaca.
Stefana, si papilopedilumul meu are boboc si sunt extrem de curioasa sa-l vad cum arata floarea (l-am luat la reduceri, nu mai avea floare) si in plus are si pui. N-am indraznit sa-i separ dar dupa ce va trece floarea asta, cred ca ma voi aventura.
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Orhidee/23185744
Mai am o phale care e inflorita din februarie si acum are si pui si tije noi. Mai mult, in baza tijei principale are o umflatura care nu stiu ce va fi, tija sau un nou pui.
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Orhidee/23186082
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Orhidee/23186097
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Orhidee/23186121