Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Păi, doar phale am! ;)

vernil

Quote from: penelopa on August 22, 2010, 03:20:36 PM
Păi, doar phale am! ;)

Mai aveai si un oncidium cu flori care miros a ciocolata. Sau a dat coltul si trebuie inlocuit ? Hai, nu plange ca iti aduc eu alt oncidium si un cymbidium. Te anunt cand vin la tine, poate mai vine cineva cu mine.

penelopa

N-a dat colţu' dar nici mult nu mai are. ;D L-am scos şi pe el afară. :)

Nicol Caloian

Desi avea radacinile "varza", nu m-am indurat s-o las pe raft gandindu-a ca poate reusesc s-o resuscitez si pentru ca e asa pistruiata.
Diferentele de culoare sunt din cauza telefonului meu  :P. De fapt e alba cu pistrui rosu spre mov

Rux

Varza jos dar cu boboci sus !

stefana

Azi am achizitionat din Bricostore un Phalenopsis la reducere (Ioana_Ralu e de vina  +hug ). La anu' sper sa va arat si eu ce flori face (acu' n-am idee ce culoare ar fi).
O "cambrie" tot de la reducere, din Tria's (Vernil stie ;D), si-a deschis ieri floarea .

einsteinitza

Foarte frumoasa, incepe sezonul infloririlor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Azi am inspectat orhideele si am observat ca se formeaza tije florale la multe. Inca nu am vazut la cymbi, dar acolo e padure de frunze ... Chiar nu stiu unde le voi tine in casa, la iarna ... Daca trec orhideele in balcon, gata, am terminat cu spatiul  >:(

sicamin

Si eu am facut inspectie la Phale ,ce sant afara ,dar nu am vazut inca tije ,au  frunze  si radacini noi .Oare sa le aduc deja inauntru?

vernil

Cand temp. ajunge la 10 grade noaptea, atunci trebuie duse in casa, toate orhideele.

einsteinitza

Doar cymbi mai pot fi lasati, daca nu cade bruma pe ei, deci sunt sub un pom inca verde sau un acoperis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ruxi

Salutare tuturor si bine v-am gasit! Sunt si eu noua pe aici si am maaare nevoie de ajutor pentru orhideea mea (am una singura, o phalaenopsis galbena). Ii tot apar pe frunze niste pete mici decolorate si putin iesite in relief ca niste cosuri. Dupa un timp petele se usuca si raman asa. In lumina se vede ca puncticelele decolorate  au in centru ceva mic si intunecat la culoare. Am dat-o cu un spray care pretindea ca ofera protectie totala(fungicid, insecticid, acaricid) si degeaba. Am dat-o apoi cu pasta de scortisoara(am luat ideea de pe net) dar tot nimic. Aveti vreo idee ce poate fi si cum sa scap biata floare de petele astea urate?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Daca frunzele arata totusi OK (nu sunt deshidratate sau sunt de un verde sanatos) eu zic sa lasi planta in pace. Plantele au un sistem propriu de aparare, se descurca uneori singure :D .

ruxi

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa-i fac o poza cat de repede. Cat despre frunze, arata in rest destul de bine. Dar e ca o fata frumoasa cu cosuri pe fata. :(

Rux

Uite ce alaturare interesanta !  Daca vanata am primit-o cadou ,pe mini am crescut-o !

einsteinitza

Dar si mini e foarte viguroasa, ai crescut-o bine ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Femeie, Rux, dacă nu plimbi vânata aia peste tot  :D ......... oricum, mie îmi place mai mult orhideea decât umflata aia plină de seminţe. >:D

Rux

Pene ,urmeaza papa bun -papa bun ! Nu ti-am zis ca fie o fac portugheza fie  la cuptor umpluta. !

einsteinitza

Nu ne-ai spus Rux ce ai facut cu vanata, cum a sfarsit +ham

Mie mi-a inflorit o Cattleya
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

 +apl Foarte frumoasa.
La mine sunt acum 3 inflorite.
Una, un Dendrobium Phale infloreste a doua oara pe aceeasi tulpina http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/pagina5  ultimele 4 poze de pe pagina.
O phale are flori pe o tija si keiki pe alta tija  http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/22105344
Iar o alta are flori pe o tija si tije noi  http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/22105350
Mai am o phale cu 2 keiki pe o tija dar tare cred ca nu vor supravietui. Nu le apar radacini si frunzele nu mai arata prea bine, parca se zbarcesc.
Si inca 3 phale care sunt in greva de ceva timp...nu le mai apar tije noi.

einsteinitza

Poate ca daca pulverizezi zilnic partea de jos la keiki, vor face radacini mai usor. Toate sunt frumoase, dar si keiki si flori e deosebit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Din pacate uit mereu sa le pulverizez :(

vernil

Wow, ce culoare frumoasa are Cattleya! Splendida!

Codruta

Ieri am mutat in ghiveci separat cei doi keiki cu radacini. Nu le-am pus nimic pe cap. Cu umezeala de la mine mi-e cam frica sa o fac. Am schimbat substratul la orhideea de la care am luat keiki si am schimbat substratul si la orhideea la care keiki nu o duceau prea bine. Poate acum ca au substrat nou isi vor reveni si vor face si radacini.