Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Es, ai de ce sa fii mandra. E tare frumos.

sicamin

Es ,ai cu ce te mandri ,trei tije la dendrobiu  :o ,cred ca acum sant deschise multe flori !
Si eu ma mandresc ,cu o phale alba tare infloricoasa.Din august anul trecut a avut doua tije.Dupa ce a terminat una ,a inceput cealalta sa infloreasca.In martie a deschis ultima floare si e si acum frumoasa.
A doua harnica e ludisia care are boboc desi e tare mica.
Phale a treia laudata, are un pui si vad ca incepe o tija ,de aceia ma gandeam sa mut deja puiul ca e destul de mare,sa aiba putere sa infloreasca mama.



einsteinitza

Eu zic sa o lasi asa, nu cred ca se impiedica una pe alta sa se dezvolte.Stefana parca avea o phale cu floare la keiki de tija, si o ducea bine


Acum cel cu trei tije a inflorit complet

Spre surprinderea mea, la pranz a fost foarte parfumat, mirosea ca o combinatie de crin cu narcise, foarte placut. Acum iar nu mai miroase asa puternic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cernica

Nu, Sicamin, nu separa puiul! Au loc impreuna. Nu stiu cum se insereaza imagini. As fi vrut sa-ti prezint o Phala cu doua ramificatii cumparata anul trecut. A inflorit, au dat radacini, frunze si inca mai este loc.
Einsteinitza, ai un dendrobium minunat. Sa te bucure mereu cel putin cu tot atatea flori!

einsteinitza

Multumesc Cernica.
Trebuie sa intre cineva mai priceput si iti spune ce si cum cu pozele.

Eu mi-am facut un album pe webshots si acolo am pozele, aici pun doar linkul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Es, e o frumusete. Sa-ti traiasca!

gentiana

M-am mai potcovit cu o phala,galbena cu miez grena
Am reusit sa o trec si prin vama(cred ca aia au crezut ca e de plastic ca asa arata; cam ca o gluma proasta) ;D

einsteinitza

Sa-ti traisca frantuzoaica :D

Cymbi mei au devenit taranoi, au parasit capitala si au aterizat, normal, sub visin.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ani

Ia priviti cine reinfloreste la mine, Vanda, draga de ea!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

einsteinitza

Ani, ai si Vanda?  Cum le impaci tu pe toate, hai ca-i super.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


ani

O am de anul trecut, cand am cumparat-o era cam necajita, cu radacini firave, dar am pus-o pe picioare si ii merge bine. Ma asteptam sa fie mai pretentioasa, dar vrea doar pulverizari zilnice vara, hidratare prin imersiune in caldarea cu apa si o data pe saptamana ingrasamant Compo pentru orhidee in apa de "baie".
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

sicamin

Phale a mea care am declarato vedeta,ca din august anul trecut este mereu inflorita,acum are iar o tija de floare.


si Ludisia mai are un pic si infloreste.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Frumoasa orhideea alba ::). Dar cu Ludisia mai e ceva vreme de asteptat  8)

Nicol Caloian

In seara asta am simtit o aroma deosebita in balcon! A reinflorit oncidiumul. Maine sper sa am timp sa-i fac poza.

einsteinitza

Nicol, a ce miroase? E din cel cu miros de vanilie? Sunt superbi aia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Este cea de anul trecut cand am fost o "echipa" intreaga in Hornbach, Nicol ?
Eu am fost azi in Hornbach (sa-mi clatesc numa' ochii) si m-a impresionat o vanda superba (si cu pret superrr :D, 160 ) oranj cu pistrui maronii ::)

Nicol Caloian

Da Stef, acela e. Si miroase parca a vanilie, parca a ciocolata....... Nu stiu sa-l definesc exact.
Si a inflorit de foarte multe ori de atunci.

einsteinitza

Da, ala, ala e o nebunie totala cum miroase. Am sa ma incumet si eu la unul, pentru miros.Vad ca le merge bine de cand cu sh-ul.
Astept pozele ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Pozele promise

stefana

De nenumarate ori am zis ca nu mai am loc pentru orhidee  :-[. Ieri in Hornbach, iarasi am comis-o :D. M-a terminat phalenopsisul asta

miha

Daaa...tare frumos e... Si uite-asa s-a mai facut putin loc...  :D Sa fie sanatos si longeviv...

stefana

Da, s-a facut loc :D Am tratat cu fii-miu (cel mare) sa duc la el o parte din orhidee, cele fara flori.

cernica

Si eu sunt in situatia de a evita magazinele cu plante pentru ca stiu ca nu rezist, dar mai ales stiu ca nu mai am loc pentru ele. Deja ma intreb ce sa fac cu cele fara flori.