Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

myky

siper!
sotul meu cred ca este f. fericit ca nu -mi plac plimbarile, nu vreau sa ma gandesc ce as avea in curte. :D

gabriela jalba

Eu am muntele la 40 de km de mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

da, ce sa mai zic, si poate nici aglomeratia asta infernala din bucuresti.

gabriela jalba

fii convinsa!!!! Imi doresc muult,sa-mi termin casa,sa ma mut acolo,si dupa aia sa va chem la mine,sa va duc in muntii Neamtului (pe rind!!! nu pe toti odata!!!) ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky


mamaruta

O sa caut si eu la Praktiker scoarta pentru orhidee.....(eu mai pun, la phale, si carbune...); dar ozi, daca esti pe receptie, ce fel de substrat sa pun (pe viitor, nu acum) la cymbi? Si ce scoarta imi recomanzi sa cumpar? o poza, daca ai....

stefana

Am vazut ieri in Praktiker scoarta decorativa in ambalaje mai mici decat 20 l. Noroc ca era o punga desfacuta si am putut vedea ce calitate proasta era (nu mai stiu ce marca): bucati maari de scoarta, murdara, nici nu se compara cu cea din anii trecuti (pe care o mai marunteam cu briceagul :D). Sfat: daca vedeti pe undeva, verificati pe cat posibil cum se prezinta.

Nicol Caloian

Stefana, scoarta aceea decorativa (mulci) e buna pentru orhidee? Cred ca si eu trebuie sa schimb scoarta la unele si n-am gasit altceva in afara de mulci si de pamant pentru orhidee dar care parea sa aiba prea mult pamant si n-am luat.

martipan

Spunea Iulia ca e scoarta buna la Romstal,parca...verificati cu cateva pagini in urma  ;) !
Cea mulch nu e buna,e de slaba calitate,are alte intrebuintari .Poate fi folosita doar la nevoi maxime,pt o perioada mica de timp,fiind mai usor degradabila .

ozimandias

Mada, Nicol, in Obi au adus pamant de orhidee Compo Sana. E scump, 5 l 25 lei, insa e tare bun.
Eu am un Cymbi in astfel de scoarta. Creste, creste frumos, dar flori nu vrea sa faca... nici nu l-am tinut la rece....



ozimandias

marti, eu ti-am trimis tie scoarta vreodata? Parca-mi aduc aminte ca da, acum doi ani... sau poate ma insel. Ei, daca da, ti-am trimis (o ) scoarta de la Romstal. E decorativa. E foarte tare.... Eu nu sunt multumita de ea.

martipan

Dap,mi-ai trimis !
Mie mik-a placut,e foarte tare,dar am comparat-o cu mulchul si e mare diferenta .Mulchul era atat de rpost calitativ,bucati maleabile,sfaramicioase chiar ...

stefana

In anii trecuti scoarta decorativa natur (nu colorata) avea bucatile ceva mai mici (de dimensiunea unor chipsuri) si parca mai curate (chiar daca mai erau si bucati de lemn amestecate).
Asta pe care am vazut-o nu mi-ar place deloc sa o pun in ghiveciul orhideelor, chiar spalata si maruntita.
Acum eu nu am decat Phalenopsis si toate sunt in scoarta maruntita.
@ Ozi: Cymbi trebuie sa stea toata vara in aer liber pentru a inflori ...

ozimandias

 ;)
Toata vara a stat in curte, sub bolta, la 30 km de Bucuresti.
Dar nu l-am lasat destul de mult in toamna... de frica de inghet.

ozimandias

Quote from: martipan on February 23, 2009, 09:43:59 PM
Dap,mi-ai trimis !
Mie mik-a placut,e foarte tare,dar am comparat-o cu mulchul si e mare diferenta .Mulchul era atat de rpost calitativ,bucati maleabile,sfaramicioase chiar ...
Exact. Sfaramicioase... Dar lemnul ala crezi tu ca era bun?
Ma pui pe ganduri... oricum, eu sunt extrem de multumita de Compo Sana. Mie mi se pare super-ok.

martipan

Nu stiu,eu am trecut la cocos  ;D !
Astept rezultate graitoare,deocamdata ici o radacinuta noua,dar cam atat ...doar la phalae am observat ca le cam displace  >:( !
Amu,daca e sfaramicios,automat se descompune rapid,retinand mai multa apa  ;D .
'Lemnul' ala retiena mai putina apa,deci trebuiau udate,la inceput,mai mult .
Eu as prefera lemnul  ;D .

mamaruta

Of, abia astept sa vin In Bucuresti, sa cumpar si eu tot ce imi trebuie....cred ca vin cu Octav, cand o sa mai vina pe acasa sa isi ia masina...dau o tura si eu cu el, ca altfel nu vad cum sa reusesc sa ma lipesc cu vreo delegatie....maxim in 2 saptamani vin si eu.
Ozi, o sa cumpar si eu Compo din ala...dar mai intai caut pe aici, sa vad ce gasesc.
Ai mai fost prin magazine? au bagat ceva marfa pentru luna martie? Stiti ce am chef? sa imi cumpar multe narcise, sa le pun la geamuri, sa imi miroasa casa a parfum primavaratic.

mamaruta

Prima mea orhidee implineste, pe 1 martie, 3 ani. A fost salvata de Master si daruita mie; am o poza mai veche cu ea:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/P5090150.jpg?t=1235420250
Este superba....infloreste de 2 ori pe an:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Orhidee/DSC03299.jpg?t=1235420583
i-am schimbat substratul si am pus doar scoarta (trimisa de ozi) si carbune. Sunt foarte multumita de amestecul asta...

ozimandias

Quote from: Mada on February 23, 2009, 10:13:51 PM
Stiti ce am chef? sa imi cumpar multe narcise, sa le pun la geamuri, sa imi miroasa casa a parfum primavaratic.
Sunt si din alea.
iar cu orhideele, fii pe pace. stiu sigur ca la Hornbach vor aduce cu 20 lei. Si a Obi, probabil cu 27, insa nu stiu ziua.

Dan Hibiscus

Bun venit in lumea orhideelor ptr mine :D

Am si eu de curand 4 orhi si sper sa mai adaug dar pe parcurs , eh $$$$ :(
As dori daca se poate sa ma ajute cineva la identificarea lor mai precisa caci pe doua din ele luate ieri din praktiker scria doar cambria si dendrobium dar asta e o clasa generala de orhidee din cite am citit pe net.
Deci
1.Pe ea scrie Cambria si foarte putine informatii legate de crestere.


2.Pe ea era un betisor pe care scria Dendrobium iarasi fara indicatii de crestere


3.Luata din florarii sub denumirea de Phalenopsis , indicatii simple :D culoare astepatata ceva spre alb cu pete rosu-visiniu (sper)


4.Luata din florarii sub denumirea de Phalenopsis , indicatii simple culoare asteptata mov cu pete albe si galbene (sper)



daca e cineva "bazat" sa mi zica daca le recunoaste intre bijuteriile lor si sa mi dea si mie o mana de ajutor.

Va multumesc


Dan Hibiscus

Iar apropo de Pinus Pinaster(Pinus Maritimus) cel mai recomandat la orhi) este cu duiumu la sac de 20L 19.99 la Floraline.
Am luat si eu teapa cu un sac de coaja de conifere din Praktiker (nu stiam de chestia cu ciupitul sacului :D ) si am sa l pun pe la trandafiri.

martipan

Quote from: danero2005 on February 24, 2009, 08:38:40 PM
Bun venit in lumea orhideelor ptr mine :D

Am si eu de curand 4 orhi si sper sa mai adaug dar pe parcurs , eh $$$$ :(
As dori daca se poate sa ma ajute cineva la identificarea lor mai precisa caci pe doua din ele luate ieri din praktiker scria doar cambria si dendrobium dar asta e o clasa generala de orhidee din cite am citit pe net.
Deci
1.Pe ea scrie Cambria si foarte putine informatii legate de crestere.


2.Pe ea era un betisor pe care scria Dendrobium iarasi fara indicatii de crestere


3.Luata din florarii sub denumirea de Phalenopsis , indicatii simple :D culoare astepatata ceva spre alb cu pete rosu-visiniu (sper)


4.Luata din florarii sub denumirea de Phalenopsis , indicatii simple culoare asteptata mov cu pete albe si galbene (sper)



daca e cineva "bazat" sa mi zica daca le recunoaste intre bijuteriile lor si sa mi dea si mie o mana de ajutor.

Va multumesc



Bine ai venit in clubul ohrimaniacilor :D !
Prima e o cambria si asa va rammane pana cand va inflorii,nu se poate identifica ce e fara dovezi floricioase .
Dendrobiumul e de tip phalaenopsis (tija florala se produce din varful psbulbilor,iar florile seaman - destul de putin,parerea mea :D - cu cele de phalaenopsis ).
Primul phalae poate fi un harlequin,dar e un foarte mare poate .
Al 2lea, 'mov cu pete albe si galbene ' - nu se poate,regret,nu are cum sa fie asa de patata,poate labelumul o sa fie glaben,si vanzaotarea s-a exprimat prost .
Si la a treia am indoieli,nu am vazut phalae cu pete glabene,tind sa vred ca e tot labelum galben si floare alba .
La phalaenopsis nu vei reusi decat printr-un noroc nebun sa identifici exact denumirea hibrizilor,fiind zeci de mii si nu toti fiind inventariati oficial .
Despre toate vei gasi informatii aici,in topic,daca o iei mai din urma (despre cambria chiar eu am dat cateva informatii despre ingrijire,acum unanisor,cred :D ) .

Dan Hibiscus

va multumesc fetelor dar nu de asta ma temeam , eu am carte acasa de cum se cresc orhi dar se pare ca in clasa cambria sunt o carutza de subspecii
QuoteCambria este numele comercial dat unor hibrizi de orhidee, printre care Odontoglossum, Oncidium, Miltonia, Cochlioda Lindl. si Brassia. Orhideea Cambria sau Beallara, cum i se mai zice, a fost creata din mai incrucisarea mai multor specii, inclusiv Miltonia, Brassia, Oncidium si Odontoglossum. Cultivarea acestei orhidee este simpla, mai ales pentru ca tolereaza temperaturile din casa.

Mi as dori sa fie o miltonie cica infloreste super, sper asta deoarece stiu ca la market se aduce doar ce rupe prin frumusete si nu neaparat ca specie.


Dan Hibiscus

Floarea cea violeta de la ultima phale


si floare " in devenire" de la a treia


stefana

As avea o observatie de facut :D : orhideele sunt putin cam prea adanc plantate. Scoate cate ceva din scoarta de la suprafata.
La Phalenopsis nu cred ca ai nevoie de "indicatii" de cultura.
Celelalte nu sunt dificil de cultivat, Cambria si Dendrobium vor mai putina caldura si mai multa umiditate atmosferica decat Phalenopsis. Pentru a inflori nu au nevoie de perioada obligatorie de repaos (ca Dendrobium Nobile), doar o pronuntata diferenta de temperatura intre zi si noapte. Nu prea suporta uscaciune in substrat ca Phalenopsis (pe care poti sa uiti sa o uzi cateva zile si nu se supara).