Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ELA

ii fac maine pe lumina...nu e prea grozava dar era printre putinele care aratau multumitor...


ozimandias

Felicitari, Nicol! Sunt frumoase!


Ella

Sa va traiasca orhideele! si magazinul nou cu oferte sa-si tina naravul ;)
Eu n-am de unde cumpara acum orhidee :'( :'( :'( dar las' ca va fac sa plangeti la schlumbergera ;)

ELA

uitati si noua mea phale(37.5 lei!)

bia8

felicitari ela sa-ti traiasca... sa ne zici cat tine floarea la ea?
si eu sunt tare fericita ca toate phale ale mele au dat tije noi si unele chiar infloresc pe vechile tije... cred ca voi avea un cadou frumos de la ele de craciun... si cattleya cumparata in toamna a inflorit din nou

vernil

Felicitari pentru achizitii! Sunt superbe florile ! Am rezistat eroic tentatiei de a merge la Obi ... dar nu stiu pentru cat timp ...
In afara orhideelor, ce flori mai erau ?

Nicol Caloian

Foarte multe poisentii, violete (nu deosebite), mini violete (mov), cactusi, plante mari(fucus benjamin, dracena marginata, difenbachia, schefflera); cam astea mi le amintesc.

myky


ozimandias

 :o
Mai mult decat superba!!!!!
Sa-ti traiasca si sa infloreasca!
>:( >:( >:( >:( >:((ca nu am caractere, nu de floarea ta....)

martipan

Quote from: myky on November 30, 2008, 07:45:27 PM
e putin sifonata, da e a meeeeeeeeeeeeeeaaaaaaaaaaaaaa!
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/ORHIDEE/vanda.jpg
Au viata mea,de cand visez si eu la una ,de unde,cat ,cum bre ?

Ella


myky

cand- azi
de unde- de la hornbach
cat- la reduceri, 60 si ceva
cum- aici e mai complicat de explicat, ceva de genul' sa pui botic'

da ella, e a mea, in sfarsit!

Nicol Caloian

Myky, e splendida! Cand am vazut poza ma gandeam cum de n-am remercat-o zilele trecute dar m-am lamurit ca e "prospatura"!

martipan

Felicitari,e o frumusete ! Bun si pretul,mai ales ca sti ce culoare este !  ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

gabriela jalba

Muky,ai dat lovitura!!! Ca a ta n-are nimeni. Ce varietate e ? 9 Eu nu ma pricep....) ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

io cred ca e vanda coerulea ???
si mai cred ca are iulia din braila, oricum are vreo 4, parca.

PS, CAM CAT ARE DE GAND FELIX SA NE TERORIZEZE CU POSTARILE??????????

martipan

N-as fi foarte sigur ca e o coerulea,asta e specie botanica si e mult mai scumpa decat hibrizii !
Poate fi in parentajul ei si ceva Vanda 'Blue Magic',sau florile sunt mai vechi si mai decolorate si chiar aceea este ...mai ar fi si RObert's delight-urile,sunt multi hibrizi posibili !

gabriela jalba

Ce-o fi,cum s-o numi....vanda asta e nemaipomenita.... Sa te bucure multi ani cu florile ei !!! :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: martipan on November 30, 2008, 08:28:04 PM
N-as fi foarte sigur ca e o coerulea,asta e specie botanica si e mult mai scumpa decat hibrizii !
Poate fi in parentajul ei si ceva Vanda 'Blue Magic',sau florile sunt mai vechi si mai decolorate si chiar aceea este ...mai ar fi si RObert's delight-urile,sunt multi hibrizi posibili !

e posibil maripan!
sarumana gabi!

ELA

myky, ai o frumusete de vanda(?)...am inteles ca sunt mai sensibile la conditiile de mediu,nu ca phale.... :o :o :o :o :o :o :-* :-* :-* :-* :-*

myky

Quote from: ELA on November 30, 2008, 09:36:18 PM
myky, ai o frumusete de vanda(?)...am inteles ca sunt mai sensibile la conditiile de mediu,nu ca phale.... :o :o :o :o :o :o :-* :-* :-* :-* :-*

asa am inteles si eu, e o provocare.

martipan

Sincer,mie nu mi se pare o provocare,nu cere cine stie ce !
Vrea soare precum o planta normala,nu cat un  hibi,de exemplu,vrea pulverizari de 5-6 ori pe zi,vrea cate o inmuiere de cateva ore la 2-3 zile,eventual si zilnic (dar mai scurte,de 1 ora),vrea un ingrasamant cat mai egal in compozitie (tocmai citeam ca un forumist foarte dragut de pe un forum specializat din U.K. unde sunt eu inscris,expert in vandacaee,din Suedia,obtine cele mai bune rezultate cu ingrasamant 20-20-20 ) .
Bafta la noroc !

ELA

Marti, mie mi se pare ca trebuie sa ai mare grija de o vanda: cateva pulverizari pe zi,scufundare zilnica sau la interval scurt de timp....asta e usor cand nu ai decat cateva orhidee sau una-doua 'vanda';dar cand ai violete, streptosi,hoya,hibi,gloxinii,etc si mai mergi si la serviciu +copii+casa,nu mi se pare deloc simplu ::)

martipan

Pai mie mi se pare relaxant,ador sa am grija de ele !  :D
Eu tocmai asa gasesc liniste,si stiu ce spun pt ca am un papilionanthe (fosta vanda) pe care il tratez la fel ca pe o vanda,ba e chiar mai betiv decat vandele !
http://marean.sunphoto.ro/Papilionanthe_teres/WNZXYOIFAHJOSLUFFAQ
http://marean.sunphoto.ro/Papilionanthe_teres/LNZZWPYEWLSABTVZLTS
Il pulverizez de 5-6 ori pe zi,cam la 2 zile il pun la imbaiat cu ingrasamant pt cateva ore bune,dar nu ma incomodeaza,imi face placere ! Mie imi place sa le bibilesc constant,chiar e frustrant cand celorlalte nu am ce le face  :P ::) ;D !
Bafta cu minunata ta , Ela !