Cornul

Started by einsteinitza, January 12, 2009, 06:23:32 PM

Previous topic - Next topic

uca

  Buna, Myky ! Multumes inca o data pentru ajutor ! Am mai pus fotografii in album dar nu sunt in stare sa le atasez la semnatura. E vorba de semnatura din profilul meu ? Sa nu razi de mine, nu ma prea pricep.

myky

nu rad absolut deloc, si nu cred ca are cineva dreptul sa rada, nu ne nastem invatati.
vad ca deja ai reusit sa pui albumul la semnatura, bafta in continuare, si ramai alaturi de noi.

einsteinitza

Cornul este o  plamta foarte  decorativa, atat ca arbust dar si ca arbore. Unele varietati au fructe comestibile, altele sunt folosite drept gard viu,ornus iar unele varietati ca arbori solitari in gradina.

Cornus florida

Desi nu am poze cu el, incep cu acest arbore desavarsit pentru ca, de cum incepe primavara, am locurile mele unde ii pandesc pe cei infloriti si ma duc sa-i admir.Unul din locurile astea este Cora Pantelimon.Sper anul asta sa faca flori si cel din gradina mea.
Este un arbore scund, jungand spre 8m, cu ramuri lungi orizontale,cu un frunzis specataculos de toamna, de obicei rosu.
Ce este deosebit la acest pomisor sunt florile, mari, la capatul fiecarei ramurele, parca sunt fluturi aseati pe ramuri.Pot fi albe, roz, ciclam sters. De fapt florile sunt mici, dar primul rand de frunze care le inconjoara se coloreaza, formand aceasta floare.
Nu am poze, pun una de aiurea, dar merita sa-l vedeti
http://www.killerplants.com/herbal-folklore/20030414.asp am pus un link unde sunt doua poze frumoase.
Este destul de nepretentios la sol, nu suporta insa aerul sarat puternic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cornus alba

Arbust nativ din Coreea, Siberia,deci foarte rezistent la frig si ger puternic. Este extrem de razbatator, lastareste puternic, ,formand garduri vii dese si frumoase. De fapt, asta este si cea mai buna metoda de inmultire, despartirea tufei. Are tendinta sa nu ramnifice, majoritatea ramurilor sunt drepte si lungi, De aceea, se taie scurt pentru a indesi tufele din interior
Unele varietati au frunzis rosu aprins toaman. Spectacolul acestui arbust este dat de tulpinile in diverse culori aprinse-rosu, galben, portocaliu aprins, negru. Plantate in asa fel incat aceste tije sa fie vizibile, spectacolul e grozav.
In fiecare primavara se taie la un mugure o treime din ramuri, celelalte scurtandu-se cam doua treimi, pentru a ramnifica puternic si a crea un manunchi de bete colorate pentru toamna viitoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Tot tu, Es, mi-ai stârnit interesul şi anul trecut pentru Cornus florinda. :) Am rămas cu nostalgia acestui frumos  arbore( totuşi, dacă ajunge la 8 m înălţime  ;)) fiindcă, n-am reuşit, încă, să achiziţionez unul.  :(  Am stabilit chiar şi locul unde va fi plantat. Dar, cine ştie, poate anul ăsta  ;).

Voiam să adaug că şi Cornus alba înfloreşte. Mai tot anul face nişte inflorescenţe albe, mici dar parfumate.
Eu nu m-am îndurat să-l tund aşa scurt şi lăstarii  maturi au ramificat destul de mult încât s-a făcut ditamai  "tufa". De data asta, îl voi tăia şi eu după modelul tău. :)

einsteinitza

Spune-mi, lastarii astia mai batrani, nu au o culoare mai inchisa? Eu asa stiu, ca se lemnifica si devin mai urati, adica mai prafuiti, nu asa colorati, dar n-am incercat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Ba, da! Sunt  tot de culoare roşie, dar una mai prăfuită. La bază, chiar se fac urâţi. :(
De aceea, intenţionez să tai aceşti lăstari cât mai scurt.

einsteinitza

Acuma sa nu-i lasi chiar fara ramuri, ca daca sunt mai batrani nu chiar le place, taie unele ramuri scurt si unele doar mediu. Anul urmator poti intra mai tare. In doi trei ani se indesesc grozav.

Cat despre florida, si eu mai caut un loc pentru unul, ca si eu sunt topita dupa ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es si cornul care face flori galbene si fructe rosii cum se numeste?
ca m-am uitat pe net dupa poze de corn dar n-am gasit

penelopa

Quote from: gentiana on March 16, 2010, 01:30:39 PM
Es si cornul care face flori galbene si fructe rosii cum se numeste?
ca m-am uitat pe net dupa poze de corn dar n-am gasit

Corn  :D ... atât. Cred că e cornul - pom fructifer.

gentiana

[are o denumire pe care am stiut-o si acu nu-s capabila sa mai dau de ea

einsteinitza

Un corn variegat, care iarna are ramuri rosu visiniu dar si acum e decorativ.
  florile albe de care vorbea Pene pe undeva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Tufele pe care vi le-am aratat in primavara, colorate, numai bete rosii si galbene, acum arata asa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Deci, cum am spus, am purces la taiat cornii ca ma mancau palmele, sper sa nu vina zapada prea mare. :-\
Am plantat si butasi, fiindca vreau sa infiintez un gard alternativ galben cu rosu,


Si am ramas si cu o gramada de bete colorate pentru ideea geniala cu aracii la mazare, multumesc inca odata
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Hei, aia sunt prea subtiri pentru araci, ia mai pune 5 in pamant! Nu tai si niste weigela? Sau altceva? ;D

Acum serios, eu am araci facuti din fier beton de 6 sau poate fi si de 8, taiati la 1.2-1.5m. Ruginesc si nici nu-i mai observi printre plante. Dupa mine e o solutie buna, si nici nu este scump. La unele depozite de materiale de constructii ti-i si taie pe loc.

sicamin

Flordel ,sant mai buni aracii lui ES  +apl , cei din fier (am si eu )se infierbanta tare si "arde" plantele care sant langa el.

flordel

Ei, uite la asta nu m-am gandit! +apl

einsteinitza

Plus ca trebuie mutati, astia ii arunci si faci altii.Nu cred ca sunt subtiri pentru mazare. Au doar ramnificatiile mai subtiri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

In cazul acesta, Es, fiindca ai taiat cornii mai devreme deat spuneai, nu-mi ramane decat sa astept sa faca radacini betele-araci de la mazare.

myosotis

Nu va trebui s-astepti prea mult  =))  Productia de araci va concura cu cea de mazare.
Adica, eu am patit-o. Acu tre sa sap sa scot "aracii". Bine, nu i-am avut la mazare, ca numai asta mi-ar lipsi sa ma-mpiedic de betele de corn dupa ce ca si-asa ma'nerveaza-ngrozitor pozitia de cules mazarea  +ham

penelopa

Myo, i-auzi ce zice sotul sa-ti spun  :) cica, mai bine strangi araci cu radacini din mazare decat  sa patesti ca noi anu trecut la rosii cand, am strans 2 rosii si 100 de araci  =)) =))

einsteinitza

Am reusit sa tund toti cornii colorati
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Si utilizari colorate ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :D  o sa se bucure capritele, cand le scoate sotul tau la plimbare, o sa faca sarituri peste obstacole  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nee, acum se plimba la trandafiri, culeg toate frunzele uscate de pe tufe, dar nuse ating de ramuri. Pe mine ma bucura ca fac pe aspiroatoarele,e perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro