Campanula

Started by Urzică, January 05, 2009, 11:21:15 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Ma voi conforma, mai ales ca, anul asta e randul la inflorit. ;)


adrianam

Foarte frumosi, dar tot din cauza lipsei apei m-am ferit de campanule si delphinium!
Am pus in schimb anul trecut o campanula porsharkiana in jardiniera pe balcon si ii merge destul de bine, ca are umbra si o ud mai des!


flordel

Nici la mine n-a rezistat in gradina, am incercat si eu anul trecut.

doinabacau

  Este deosebit de frumoasa,Adriana,am si eu varietatea asta,in balcon!

trandafira

A inceput sa infloreasca campanula, ce-i drept timid inca, dar va fi foarte bogata in flori , dupa cati boboci are.
A inflorit si o muscata care a stat la 8-10 grade pe balcon, celelalte au boboci si vor inflori in curand.

penelopa

Trandafira, dar campanula n-o tii la racoare?
Eu am 3 si  stau in balconul rece (10*C, uneori si mai putin)de vreo 2 ierni incoace! :)

trandafira

Am tinut-o toata vara la munte si pentru iernat am adus-o la Buc.Nu stiu, trebuie sa-i scurtez ramurile dupa terminarea florilor?

penelopa

Poti s-o lasi peste vara sa curga, apoi cand o aduci in casa la iernat, mai tunzi din ea.

Mihaelacph

 Eu tin campanulele direct in curte. Acum sunt la culcare, sub zapada.

trandafira

Ce locatie ai? Ce fel de campanula ai? Ca asta?
Daca e asa, da,  toti clopoteii sunt in gradina sub zapada si cei mov la fel.

flordel

Draga Tranda, fa-ti un nou topic la gradinile mush-ului cu denumirea Gradina lui.... sau cum vrei tu, ca sa-ti putem urmari mai bine pozele astea cu gradina ta, ca ai o gradina frumoasa. Poate iti muta si Es o parte din postari acolo.
Nu zic ca nu-i bine ca ai postat aici, este foarte bine, dar ma gandeam sa avem cumva gradina ta la un loc.

penelopa

Mihaela, sunt campanule de interior care se scot afara numai vara (ierneaza in casa) si campanule de gradina care stau mereu afara. Eu am din ambele variante!

trandafira

Quote from: flordel on February 13, 2012, 01:04:24 PM
Draga Tranda, fa-ti un nou topic la gradinile mush-ului cu denumirea Gradina lui.... sau cum vrei tu, ca sa-ti putem urmari mai bine pozele astea cu gradina ta, ca ai o gradina frumoasa.

Offf, voi incerca... s-o incep.Am invatat de la voi ceva! Eu nu pozam in gradina decat ansamblu de plante, nu urmaream un trandafir  cu roua si fara roua, sau alta floare cum se deschide. De exemplu am un colt de gradina pe care l-am pozat din acelasi unghi din 2004 pana in zilele noastre.....Acum mi-am schimbat viziunea. Voi urmari in detaliu fiecare floare.Ca sa pot posta si eu ca si voi, o minunatie de trandafir sau alta floare.Un detaliu!

flordel

Dar nu-i asa, pozele de ansamblu sunt mai valoroase dupa parerea mea.
E mai important cum arata gradina, decat cum arata o singura floare! :-bd

penelopa

Trandafira, pentru gradina sunt importante instantaneele de ansamblu, fiindca este foarte important (cel putin, pentru mine) sa vedem cam cum si-a amenajat fiecare gradina, ce combinatii de plante a folosit, ce elemente de decor etc.
La descrierea unei plantei, merg si pozele in detaliu.
ps. Sa vedem cine va putea sa-ti mute la locul corespunzator gradina ta de la "Albume proprii...". ;D

trandafira

Auzi, ca sa vezi gradina nu vrei sa te urci in masina cu mine si s-o vezi pe viu? Cred ca e mai usor condusul decat incarcarea miilor de poze pe care le am si postarea lor!!

penelopa

Ba, da, dar tu conduci, ca io n-am permis  ;D Pot fi, insa, un copilot foarte bun  ::)
Pana atunci, nu strica si neste poze! ;)

valentyna

am si eu 2campanule cumparate anul trecut:una creste inalta si are flori mari albastre iar cealalta este pitica cu flori mov mai mici;peste iarna le-am lasat ghivecele afara langa zid iar in februarie m-am decis sa umblu la ele caci le ieseau lastarii prin fundul ghiveciului.dintr-un singur ghiveci am pus peste tot prin jurul casei si mai am si 20de ghivece.se inmultesc f repede.o sa la ofer cand vor fi inflorite pt ca aici lumea nu prea le cunoaste;eu n-am vrut sa arunc nimic,pacat ca distanta e asa de mare...

einsteinitza

Frumos, nici aici nu are multa lume, sunt tare decorative. Nu ai poze cu ele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sunt frumoase dar sunt dificile...eu am avut doi an la rand campanula carpatica, in primul an a fost frumoasa, in al 2-lea cam ciufulita si lalaie iar acum nu mai e deloc.  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv


Rux

Foarte frumos se pun unaa pe alta in evidenta .
Si ce frumoase plante mai aveti ....  o minunatie !

einsteinitza

Foarte frumos! Merg bine impreuna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Va multumesc pentru aprecieri.