Campanula

Started by Urzică, January 05, 2009, 11:21:15 AM

Previous topic - Next topic

GetaV

Fleur,ce ai tu sunt clopotei bianuali ,cei ai Gabrielei si ai lui  Urzica sunt carpatini si sunt pereni.Am si eu o tufa alba primita in primavara,nu stiu daca a avut seminte ,dar acum mi se pare ca este maideasa decat in primavara,ca o tufa de primula.Voi incerca sa o despart cand se va putea..

gabriela jalba

Ce zic tu, Geta??!!!! Sa dea Dzeu !!!! Eu am vazut ca dupa ce a inflorit in doua ture,s-a uscat. Eu zic ca-i de aia bianulala:in primul rasare si creste,iar in al doilea infloreste. Om vedea. Am mai avutacum vreo doi ani una ca a lui Miha si una spre roz. Sa vad de le gasesc in album.Nu-s din album...sint din calculator,iar pe cea albastra nu o mai am(poza).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

Nu mai am plicul dar scria pe el ca sunt pereni, de aia i-am si luat. Am sa caut acum sa scrie pe plic "carpatini".

GetaV

Si eu am patit la fel cu clopoteii cumparati, dar dupa ce au inflorit au murit ,cel alb primit in primavara este inca ,chiar s-a facut mai deasa tufa si nici frunzele nu seamana,sunt lungi si subtiri asemanatoare margaretelor.

zi_inflorata

am inceput si eu un experiment cu seminte de campanula carpatina albastra cu seminte de la vilmorin. Au germinat o multime de seminte, insa sunt abia la stadiul primelor 2-3 frunzulite din seminte. Nu mi s-au parut deloc pretentioase, cel putin pentru moment. Sa vedem cate vor rezista transplantarii. Va tin la curent!

gabriela jalba

Cam devreme le-ai pus la incoltit. Pina prin mai nu prea cred ca le poti da afara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zi_inflorata

Mutumesc pentru sfat, gabriela. N-am s ale dau afara. Chiar le tin in cea mai calduroasa camera si acum le-am mutat si la lumina (fereastra pe vest). Eu sper sa le pot pacali sa infloreasca anul asta. Ce zici, am vreo sansa?

gabriela jalba

Intentionezi sa le pui in gradina? Eu nu cred ca ai sanse mari,pt ca ele vor creste foarte etiolate . E problematic cu rasaduri gata iesit in ianuarie. Se seamana de obicei in a doua jumatate a lunii februarie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zi_inflorata

gradina?... la subiectul asta, subscriu la semnatura ta: "rabdare si credinta". ma gandeam sa le tin doar pe balcon in jardiniera.

Claudya

am semanat seminte in ghiveci de Campanula Carpatica.si nu a rasarit nimic  :-\ le-am pus in saptamana Floriilor cand a ajuns comanda de la Codruta. a mai pus cineva seminte?cum trebuie procedat cu ele?

doina

Sa inteleg ca pot lasa ghiveciul cu campanula alba pe balconul neizolat termic si inchis cu geamuri pe cornier ?
GetaV , Fleur voi cum va comportati cu ghivecele de  Campanula ?
Si acum planta mea ( pui de la Myrela ) are multe flori dar au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele .

GetaV

Eu am tinut-o la servici in iarna unde este mai rece ,dar nu ingheata ,.Nu-i nimic daca se ingalbenesc si cad frunzele ,primavara rasar lastari noi ,iar cei vechi inverzesc si se ramifica.

doina

La mine pe balcon , chiar daca nu ingheata sunt doar cateva grade peste zero , deci o sa o duc si eu la serviciu intr-o camera neancalzita , langa fuchsii si pasiflora .
Multumesc GetaV  :-*

myky

deci, elena selaru zice ca " in timpul iernii se trece in repaus pastrandu-se intr-un loc racoros ( cel mult 10 grade C) dar ferit de inghet.
se simte bine la racoare sau caldura moderata, 15-16 grade C. Temperatura optima pentru iernare este de 7-8 grade C. I se rezerva intotdeauna un loc luminos dar vara nu se expune direct la soare"
in concluzie o bag in mansarda, sper sa nu o pierd.

penelopa

Campanula mea de la Fleur (răsaduri mici din primăvara unui Slănic) a devenit o tufă considerabilă. Astă iarnă am ţinut-o în casă la lumină 15 - 18*C,  a vegetat continuu (ce-i drept,  nu ca vara) iar din primăvară am scos-o afară. Ghiveciul s-a umplut de plante (fără să-i fac eu nimic) şi acum este încă înflorită.  Ieri am dus-o în casă, pe balconul neîncălzit iarna.
Am făcut şi o descoperire la ea: din răsadurile mai vechi au crescut lăstari lungi care, la un moment dat, păreau mai uscaţi. Când m-am uitat mai bine la ei,  prezeantau, de fapt, un fel de rădăcini aeriene. Am rupt lăstarii cu pricina şi i-am pus în alt ghiveci . Par să se fi prins. Şi uite-aşa, voi mai avea un ghiveci cu campanula.  :P

myky

nu prea cred ca vei mai avea :D

georgette

Ambele se comporta la fel?(si cea alba si cea  albastra?)

Fleurf

Da, Pene, se inmulteste tare repede si umple ghiveciul. Alti lastari decat cei cu flori?
Eu si pe cea bleu si pe cea alba, tot de la Mirela  :), le-am tinut cam la 15-16 grade peste iarna si le-a placut. Acum am mai multe ghivece din cea bleu si am dus si in mansarda cateva. Va spun eu la primavara daca ies bine cu cele din mansarda unde sunt 8-10 grade cand este f frig afara.
Cred ca da Georgette, ca eu le-am tratat la fel. Doar ca cea alba nu s-a inmultit deloc.

Fleurf

Uite acum am vazut ca noi am scris de campanula de ghiveci in topicul celei de gradina.
Doina, de care e campanula ta?
Rog un moderator sa duca postarile noastre cu campanula de ghiveci la topicul potrivit.

penelopa

Quote from: myky on October 29, 2009, 01:44:36 PM
nu prea cred ca vei mai avea :D

OK!  De dat asta m-am "prins" şi  eu.  ;)


Fleurf

O sa aiba, ca trebuie sa mai scoata din ghiveciul ala ca n-o sa-l mai poata uda de atatea plante  :D

doinabacau

 Campanulla cu port erect,de 60-70 cm. este bienala si se poate   autoinsamanta ,fara probleme,mai ales ca semintele sunt ferecate  si foarte bine pazite de spinisori care nu prea stiu de gluma. Iubeste soarele si suporta bine seceta,dar nu se supara daca are apa suficienta. Cred ca sunt doar tre culori,alb,roz si mov. Dupa prima inflorire exploziva,planta mai formeaza boboci rari,pana la caderea primelor brume. Cred ca semintele nu trebuie acoperite,ca sa germineze.

penelopa

Am si eu tufa de Campanulla mov cam l umbra dar infloreste ... o data la 2 ani. Cand infloreste, scutur semintele pe loc. Astfel, am un an planta tanara, micuta, care in anul urmator creste si infloreste s.a.m.d.

einsteinitza

Ar trebui sa pastrezi niste seminte sa semeni doi ani la rand.Asa vei avea mereu campanula inflorita.Si sa strangi si pentru altii +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro