Pages: [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Campanula  (Read 17712 times)
Urzică
Lalea

« on: January 05, 2009, 11:21:15 AM »

Există o mulţime de specii de Campanula. Marea majoritate nu sînt plante de interior. Acesta pare motivul pentru care aveţi probleme cu trecerea plantelor voastre peste iarnă. Eu am Campanula isophylla care iernează în grădină de mai mulţi ani. Deşi literatura de internet zice că nu rezistă la îngheţ, ea nu ştie, că nu are acces la internet, aşa că în fiecare toamnă se usucă şi primăvara încolţeşte şi face o tufă care apoi înfloreşte abundent.
myky
Guest
« Reply #1 on: January 05, 2009, 11:37:42 AM »

serios, pai la primavara acolo o mut.
 ce culoare ai? a mea e alba.
Fleurf
Guest
« Reply #2 on: January 05, 2009, 11:48:05 AM »

Chear asa Urzica, delecteaza-ne cu o poza sa uitam de gerul de afara  Wink Am avut si eu in gradina dar dupa ce au inflorit s-au uscat definitiv. Erau diferite de astea de ghiveci in sensul ca erau inalte iar florile erau mai mari si diferite fiindca erau din cele batute. Am avut albe, albastre si roz.
Nicol Caloian
Roza

« Reply #3 on: January 05, 2009, 11:48:50 AM »

Există o mulţime de specii de Campanula. Marea majoritate nu sînt plante de interior. Acesta pare motivul pentru care aveţi probleme cu trecerea plantelor voastre peste iarnă. Eu am Campanula isophylla care iernează în grădină de mai mulţi ani. Deşi literatura de internet zice că nu rezistă la îngheţ, ea nu ştie, că nu are acces la internet, aşa că în fiecare toamnă se usucă şi primăvara încolţeşte şi face o tufă care apoi înfloreşte abundent.

Ai incercat sa o inmultesti? Si daca da, cum? Prin seminte, pui separati de planta mama sa butasire?
Urzică
Lalea

« Reply #4 on: January 05, 2009, 12:06:22 PM »

Ai incercat sa o inmultesti?
Dimpotrivă. Încerc să o opresc să se întindă excesiv.
Urzică
Lalea

« Reply #5 on: January 05, 2009, 12:11:40 PM »

Chear asa Urzica, delecteaza-ne cu o poza sa uitam de gerul de afara  Wink

Am avut si eu in gradina dar dupa ce au inflorit s-au uscat definitiv. Erau diferite de astea de ghiveci in sensul ca erau inalte iar florile erau mai mari si diferite fiindca erau din cele batute. Am avut albe, albastre si roz.
Există şi specii anuale.
Fleurf
Guest
« Reply #6 on: January 05, 2009, 12:16:13 PM »

E superba! Asa ca las-o sa se inmulteasca sa ne dai si noua cate un pui si vom gasi noi o cale sa-ti recompensam efortul  Smiley
Urzică
Lalea

« Reply #7 on: January 05, 2009, 12:23:08 PM »

E superba! Asa ca las-o sa se inmulteasca sa ne dai si noua cate un pui si vom gasi noi o cale sa-ti recompensam efortul  Smiley
Am remarcat că 75% din forumul ăsta e "ia butaşu - na butaşu", dar pe mine nu prea mă pasionează...
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #8 on: January 05, 2009, 12:58:36 PM »

Urzica, lasa butasul si spune-mi de unde o ai si cat de repede creste, cum o ingrijesti.E o minune si bineinteles ca vreau si eu sa-mi procur.

georgette
Guest
« Reply #9 on: January 05, 2009, 12:59:58 PM »

Sa intelegem ca ai venit pe acest forum doar ca sa ne "intepi"?E normal  ca cei care au o pasiune comuna sa schimbe intre ei plante..,daca nu te pasioneaza, ne iarta rugamu-te !...invata sa daruiesti..<daruind vei dobandi>.. ceva mult mai important decat florile!
ozimandias
Guest
« Reply #10 on: January 05, 2009, 01:07:18 PM »

Daca planta postata de urzica este campanula au avut si in Hornbach si mov si albe. Probabil ca vor mai avea si in primavara.
Urzică
Lalea

« Reply #11 on: January 05, 2009, 01:12:16 PM »

Urzica, lasa butasul si spune-mi de unde o ai si cat de repede creste, cum o ingrijesti.E o minune si bineinteles ca vreau si eu sa-mi procur.
O am de la un supermarket (nu mai ştiu care, parcă Selgros), din oferta de primăvară de acum cîţiva ani. Este foarte puţin pretenţioasă şi nu necesită nici un fel de îngrijire. Eu o curăţ primăvara şi în rest nu-i mai fac nimic (nici măcar nu o ud, ploile îi ajung). Se pare că e rezistentă la boli şi dăunători, deoarece pînă acum nu am avut asemenea probleme. Am plantat-o într-un fel de stîncărie, deci într-un loc însorit şi cu drenaj bun. Se pare că îi place locaţia, din moment ce are tendinţa să se întindă.
Urzică
Lalea

« Reply #12 on: January 05, 2009, 01:14:15 PM »

Sa intelegem ca ai venit pe acest forum doar ca sa ne "intepi"?E normal  ca cei care au o pasiune comuna sa schimbe intre ei plante..,daca nu te pasioneaza, ne iarta rugamu-te !...invata sa daruiesti..<daruind vei dobandi>.. ceva mult mai important decat florile!
Am învăţat să dăruiesc informaţie, pentru care nu cer nimic în schimb.
georgette
Guest
« Reply #13 on: January 05, 2009, 02:07:23 PM »

De multe ori informatia nu tine de cald,de frig,de frumos..etc! o informatie e o energie libera si atat..pe cand o floare vie este o energie dispusa  pe un suport material care poate fi atinsa ,mirosita ,crescuta cu multa rabdare si dragoste...altfel ne am inconjura cu "informatii"de prieteni,de familie ,de plante de ce vrei tu ..dar am fi atat de saraci si singuri...
si multumim pentru informatie!!
Urzică
Lalea

« Reply #14 on: January 05, 2009, 02:14:52 PM »

..dar am fi atat de saraci si singuri...
.. ca atuncă cînd omorîm plante pentru că nu ştim cum să le îngrijim...

Am încheiat offtopicul.
georgette
Guest
« Reply #15 on: January 05, 2009, 02:19:29 PM »

Daca planta postata de urzica este campanula au avut si in Hornbach si mov si albe. Probabil ca vor mai avea si in primavara.
Exact asa am avut si eu in martie 2008,se poate vedea in albumul meu...dar am tinut o in casa si am pierdut -o!nu scria pe biletelul ei ca este de exterior..precis vor aduce si anul asta ,mai ales ca pretul era suficient de maricel pentru o planta care 90% din cazuri e sortita  pieirii ,din cauza ca e tinuta in interior!
Fleurf
Guest
« Reply #16 on: January 05, 2009, 02:23:58 PM »

Pe aici se daruieste si mai mult decat informatie, si cand am spus ca te vom putea recompensa intr-un fel m-am referit si la bani, dar n-am facut referire exact ca m-am gandit ca te-ai putea simti jignit  Undecided Pot sa platesc plantele care le doresc si m-am gandit ca daca tot le raresti decat sa le arunci ai putea sa le trimiti cuiva care si le doreste. Scuze ca te-am agasat cu cererea mea!
georgette
Guest
« Reply #17 on: January 05, 2009, 02:28:16 PM »

Pe aici se daruieste si mai mult decat informatie, si cand am spus ca te vom putea recompensa intr-un fel m-am referit si la bani, dar n-am facut referire exact ca m-am gandit ca te-ai putea simti jignit  Undecided Pot sa platesc plantele care le doresc si m-am gandit ca daca tot le raresti decat sa le arunci ai putea sa le trimiti cuiva care si le doreste. Scuze ca te-am agasat cu cererea mea!
Fleur..nu ti face probleme,,dansul inca mai are tepi...din pacate! Si trandafirul are tepi dar ca sa se apere de rauvoitori ci nu sa atace.. gratuit!Pacat ca a gresit forumul,,aci e pt plante domestice si nu salbatice....si chiar n o sa mai zic nimic despre acest subiect !
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #18 on: January 05, 2009, 02:40:38 PM »

Aoleu, ce va agitati, potoliti-va, nu fiti asa sensibili. E pacat, va certati fara motiv.

Fleurf
Guest
« Reply #19 on: January 05, 2009, 02:54:02 PM »

Nu se cearta nimeni ci doar si-a spus fiecare parerea.
Cara, cred ca ar trebui sa stergi iarasi ce este off  Roll Eyes
penelopa
Guest
« Reply #20 on: January 05, 2009, 03:38:07 PM »

Nu ştergeţi nimic !
Dacă, după un timp, uităm şi râvnim iar la butaşii dumnealui  Grin 

La primăvara declanşăm campania campanulei de grădină şi ne butăşim fără să ne urzicăm  Wink
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #21 on: January 05, 2009, 03:53:23 PM »

Sa dea Dzeu sa se fi autoinsamintat frumoasa mea : Nu am avut cind sa mai strin seminte de la ea   Sad Daca  iese,dau la toata lumea.  Face niste flori maaaari si parfumate finut.

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
miha
Roza

Constanta

« Reply #22 on: January 05, 2009, 04:01:57 PM »

Gabi, asta e cu siguranta bianuala...si nu cred ca s-a autoinsamantat... am sperat si eu dar se pare ca trebuiesc semanate in lunile iunie-iulie, astfel incat la venirea iernii sa aiba in jur de 8-10 cm... Anul asta am semanat si eu , dar din pacate nu prea mi-a rasarit nimic din cauza secetei... Asa aratau ale mele...
Si uite cum ne bagam noi cu campanulele noastre de exterior...peste domnisoarele simandicoase de salon...  Grin

Fleurf
Guest
« Reply #23 on: January 05, 2009, 04:05:39 PM »

Si eu tot din soiul asta aveam, doar ca florile erau altfel, dar nu se autoinsamnateaza  Angry
Celelalte taratoare probabil ca se inmultesc din radacina ca ale mele de ghiveci si mai putin din seminte.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #24 on: January 05, 2009, 06:13:57 PM »

Cara,te rugam : du tot ,incepind de la pag. 4,prima postare a dlui. Urzica,la   Flori de gradina- CAMPANULA .

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Pages: [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  

Jump to: