Cu cine votam?

Started by lovetulip, November 18, 2008, 04:42:03 PM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Am revenit.
Azi m-a sunat sora ozi. M-a intrebat scurt: Mada, tu ma iubesti pe mine? I-am spus ca enorm. Punct.
Si....o floare pentru voi, ca epilog  ;D
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/De%20dat/Iarna%202009/DSC06351.jpg?t=1260391809

Acum ma duc la ''orhidee'', ca vreau sa o contactez pe irina, sa facem o incursiune maine la depozit.

Claudiu

Asa ... mi-am amintit  ce poate conta la prezentare  :)

Am fost membru al PNL dar fara ambitii de a candida pentru ceva. Eu nu cred ca asta ar fi o caracteristica pozitiva asa ca nu-i o lauda. Cred ca ultima data am fost pe acolo prin 1996, primavara. Oricum in anul ala. Apoi ca orice cetean caruia ii trece entuziasmul n-am mai dat pe acolo.  Nu mi-am dat demisia. Dar din 1996 nu am mai platit cotizatia asa ca teoretic conform regulamentului nu ar trebui sa mai fiu membru.
Asta e scuze pentru omisiune.

Am zis asta mai mult pentru a zice ca intrebarile mele de mai sus privind identificarea orientarii nu se refera la membri de kko cum am fost eu. Scuze celor care sunt deranjati de expresia asta, adica membri de umplutura. Na ca nici asta nu suna bine. Adica membrii entuziasti si atat.
La mine nu tine manipulatul cum ca au fost nu mai stiu exact cati 2 sau 4  milioane de comunisti in tara si toti trebuie sa se simta vinovati de ce au facut comunistii, adica mai bine zis nomenclatura si haidamacii lor.
Poate asa ca amuzament sa va zic de un domn tare simpatic care injura de numa ca o trebuit sa intre in PCR ca l-o ( io cred ca e clar ca scriu, cand am chef, in graiul meu si de nu am scris "l-a" doar suntem la cafetarie nu la Academie  ;D ) propus un coleg si nu o fost destul de curajos sa refuze si beepia ori de cate ori avea sedinte. Dar dupa ce s-a pensionat cine credeti ca fugea la fabrica cand erau sedinte? Il vedeai cate o data pe ploie si vant cu un umbreloc mare si negru dupa el grabit de numa sa nu intarzie la sedinta. De ce? Pai el radea. Ce bine cu sedintele astea. Imi vad fostii colegii, stam de vorba, mai fumam o tigara, barfim. Ce m-as face amu fara sedinte? Si radea. Era mare amator de cafea cu rom. Jamaica daca se poate. Fie iertat ca s-a dus.

Deci in concluzie am un mare respect pentru Mada ca si-a declinat de la inceput (adica cu mult inainte de incepe campania, adica cred ca dintotdeauna a fost asa) apartenenta si cred ca asa trebuie facut.
Nu stiu daca mai e cineva in situatia asta, dar poate nu am citiit chiar tot de la inceput.
Asa ca la toti cei din situatia asta le multumesc pentru simtul cortectitudinii si-i asigur de tot respectul meu indiferent de partid.
Desigur intrebarea mea nu se refera la cei care nu participa la discutiile astea si daca e vreunul in situatia data daca s-a abtinut de a discuta aici, iniferent daca si-a declinat sau nu vreodata interesul sau apartenenta ii multumesc si-i asigur de asemenea de tot respectul meu.
Indiferent daca am citit sau nu, in cazul in care nu stiu ca cineva si-a declarat interesul dar a participat la discutiile pe aceasta tema, vina este a mea, si nu trebuia sa-si mai declare inca odata pozitia.
Daca cineva crede ca am un interesa ascuns in acest subiect, in baza la ce am declarat sa considere ca atare si regretul meu ca nu mi-am declinat mai repede pozitia.
Au mai fost membri care au declarat ca nu sunt membrii ai niciunui partid inca dinainte de a intreba eu. Nu are rost sa dau nume. Nu e foarte semnificativ pentru ca nu vad de ce trebuie vreunul sa declare ca nu e ceva. Orcium cred ca si dansii ca si mine au simtit la un moment dat nevoia de a preciza.
Deci vazand toate cele de mai sus, si cum nimeni nu si-a exprimat o anumita pozitie cred ca se poate incheia acest aspect. Si nimic nu ne indreptateste sa prezumam ca cineva are vreun un inters ascuns si deci discutam de-a "moca" (limbaj de mahala - nu-i in graiul meu :) ) in contradictie.
Si as avea rugamintea sa nu mai aduca nimeni in discutie aspectul acesta ca nu mai are rost. Cred c la vititoarele alegeri fiecare ar trebui sa-si precizeze pozitia cand intra in astfel de discutii. Daca are o pozitie speciala desigur.

Asa ... Ozi ai rabdare. Am sa dau raspunsuri, insa voi incerca un raspuns final doar nu o sa tocam hartia forumului la nesfarsit. Am schitat dar raspunsurile astea nu pot fi scrise asa direct. Din pacate voi fi plecat din localitate doua zile, si chiar daca ma intorc seara nu stiu cind voi putea fi gata. Estimez cam pana duminica, luni.
Pana atunci voi da cateva raspunsuri expeditive, urmatorul care cred ca nu mai sufera amanare apoi catvea punctari care nu au rost sa incarce raspunsul meu final si care pot fi scrise direct aici, adica nu pe foia word-ului pentru a le revedea de cateva ori inainte de a le da drumul. Poate ma voi relaxa putin si pe la plante, ca ma mananca in plame, si acolo pot scrie expeditiv. Mesajul de raspuns final il voi incepe exact asa "raspuns final".  ;D


Claudiu

Mesajul care nu sufera amanare si pe care regret ca nu m-am mobilizat sa-l pun mai repede.

Quote from: Claudiu on December 06, 2009, 11:35:44 PM
Quote from: vickylucia on December 06, 2009, 09:10:10 PM
Am invins:Uraaaaaaaaaaaa!

Felicitari doamna!

Scuze doamna Vikylucia.

Stiu perfect cum a sunat. L-am cantarit bine si cat mai scurt. Intentia a fost de a anula orice posibile izbucniri reciproce. Si cred ca am reusit, raspunsul meu, desi politicos, a sunat pentru toti asa cum a sunat pentru dumneavoastra.
Inteleg perfect dorinta de a iesi dintr-o anumita situatie si ca atare inteleg bine acest avant, in care nu am gasit nici o urma de rautate, dar care ar fi putut duce la pozitii incruntate.
Nu ati fi meritat un astfel de raspuns dar ati fost prima luata de un val de speranta, pe care il inteleg indiferent de parerea mea privind cine a iesit.
Intr-un fel ma gandesc ca a picat totusi bine avand in vedere numaratoarea finala si nu ati simtit o alta amaraciune.

M-as fi simtit prost sa nu fac aceasta precizare pentru ca, datorand atatea profesorilor mei, ii respect mult pe adevaratii profesori.
Cred ca sunteti o adevarata profesoara si aveti toata aprecierea mea. Aceasta nu este una globala de politete ci o pot justifica si punctual.

Quote from: vickylucia on November 28, 2009, 02:53:28 PM
Intre PSD, care a sustinut doar borfasii cu ajutoarele sociale si un presedinte care s-a dovedit mincinos si sperjur, nici nu mai stii ce sa votezi!

Cat despre scoala,nu cred ca e cazul sa ne dam cu parerea decat daca suntem in domeniu, pt ca pt unii e un loc pt stat degeaba si se plateste bine; ceea ce nu cred, astfel de locuri sunt in diversele aparat de partid , unde sunt mancatorii de rahat( scuze pt unii foumisti-pt ca ei fac abstractie).
Cum sa functioneze corect scoala romaneasca cand programele se schimba de la o zi la alta, cand diverse reforme sunt implementate si apoi schimbate( de parca dascali si elevi am fi cobai), cand invatam de pe manuale, care sunt alternative( sunt acceptate la licitatii doar ale celor cu sustinere),  cand profesorii sunt murdariti in fiecare zi si li se reproseaza tot ce este gresit in sistem. Cand un presedinte, una spune si alta face: intai promite ca sprijina pe dascali si apoi spun ca atunci cand vede un profesor ii vine sa-l ia la bataie( desi bietii profesori au iesit in masa si l-au votat si au facut si campanie pro-Basescu). Nu mai spun ca duce o campanie si cu salariile noatre, sustinand ca sunt f mari; la intalnirea cu dascalii a intrebat o invatatoare ce salar are si cand femeia a raspuns -1600, i-a raspuns ,,si nu-ti ajunge"( femeia era institutor, avea 27 ani vechime si toate gradele sustinute). E drept ca sa investit 6% din PIB, dar cine vede banii,cand noua ni s-au taiat si 8 zile de salar din noiembrie si decembrie, ne trimit in vacanta cu o saptamana inainte si tot ei ne spun ca trebuie sa recuperam materia -sambata, si asta nu e tot , din salarul nostru amarat, ne mai taie 2% si se mai aude si de alte sporuri, iar naveta nu ni se deconteaza( la mine e 200lei, iar la altii mult mai mult), iar de tichete cadou -nici vorba.Nu mai spun ca ne trimit sa facem fel de fel de cursuri de perfectionare , pe care le platim si pierdem si din timpul liber( sambata si dumineca), cand ar trebui sa ne odihnim; bineinteles banii pt cursuri ii primesc formatorii si cei care au organizat, iar noi trebuie sa tacem si sa acceptam, ca de -daca nu avem credite ne pierdem painea( desi avem niste studii si grade).
Cred ca acum se potriveste poezia spusa de Dinescu : ,, Cine a pus rahat pe clanta?"-dam vina unii pe altii la asta s-a ajuns ,dupa 20 ani de falsa democratie( asa au stiut sa invrajbeasca catgoriile sociale intre ele,si ei au profitat); nu stim cine a pus ,,rahatul"(...), dar toti ne-am murdarit.

Am citat mesajul in intregime pentru a nu crede cineva ca pun numai ce imi convine. Am sa extrag acum justificarea la ce am zis

Quote from: vickylucia on November 28, 2009, 02:53:28 PM
...Cum sa functioneze corect scoala romaneasca cand programele se schimba de la o zi la alta, cand diverse reforme sunt implementate si apoi schimbate( de parca dascali si elevi am fi cobai), cand invatam de pe manuale, care sunt alternative( sunt acceptate la licitatii doar ale celor cu sustinere),  cand profesorii sunt murdariti in fiecare zi si li se reproseaza tot ce este gresit in sistem. Cand un presedinte, una spune si alta face ....

E prima data cand vad expusa public o adevarata problema a scolii romanesti. Chiar daca oarecum semipublic.
Cred ca ati fi putut spune mult mai multe dar v-ati abtinut fie pentru a nu deranja pe cineva mai sensibil fie ca nu era cazul dat fiind tema topicului iar cine vrea intelege si din cateva cuvinte. Nu ma deranjeaza deloc atacul la presedinte in aceasta situatie si e pe drept. Cu observatia ca ar fi trebuit poate sa se infiinteze un corp de adevarati profesori care sa intre in dialog cu mistrul eduactiei cu ajutorul direct al presedintelui la cererea profesorilor in caz ca ministrul nu colabora.

Pe de o parte inteleg nevoia de a fi o catedra adica un loc de munca pe de alta cred ca intradevar elevii sunt cam bombardati azi pe prea multe planuri. Informatia ce vine azi e mult mai multa si nu putem avea pretentia bacalaureatelor interbelice. Acest torent de egala importanta, adica fiecare materie e cuiul, face sa dispara varfurile care trag clasa in sus. La mate e unul, la romana altul, la fizica altul ... sau nu unul ci acel manunchi de elevi cu care se lucreaza altfel si care trag sau imping clasa in sus la o anumita specialitate. Nu poti avea pretentii de la toti, in egala masura, indiferent de specialitate. Iar manualele trebuie sa fie brici. Eu am avut manuale foarte bune. Imi amintesc de manualele de analiza matematica avand ca autor pe acad.Caius Iacob si de alte manuale. In fine pacat ... Nu contest dreptul profesorilor de a scoate manuale alternative ... dar ...
Am avut multe si destul de aprinse discutii pe tema manualelor alternative cu fosti colegi si prieteni din invatamant. Cu unul, saracu ca a s-a dus, fie iertat,  am avut discutii foarte aprinse, la obiect desigur, ca eram prieteni l-am inghesuit pana mi-a zis direct cam asa: Ma si daca scot si eu un ban ce ai impotriva, daca asa e situatia? I-am zis, pai de ce nu mi-ai zis asa de la inceput si m-ai luat cu tot felul de teorii. Asa te inteleg. Si-l intelegeam ca avea patru copii de crescut. Si pe undeva am dedus ca nici lui nu-i convenea dar asta era situatia si nu-i placea sa o recunoasca pentru ca mai scria si el.

Cred ca e nevoie de o reforma zdravana in invatamant dar ma intreb uneori daca mai e posibila.
Mai e un aspect care ma deranjeaza rau in invatamant. Disciplina. Si noi eram zvapaiati dar in nici nu asa cum vad pe la Tv sau pe clipuri pe net. Eu drept sa zic nici nu pot sa-mi inchipui cum mai puteti rabda si cum puteti tine ore cu elevi care batjocoresc asa profesorii. Mai ales ce se face o profesoara in situatia asta. Eu n-as sta in conditiile ale nici pentru un salar de parlamentar si cred ca si cu salarul ala as mai da cu cate unul de pereti. Dar asta e vorba, stiu prea bine cum e si ca din salar traiesc majoritatea profesorilor si unde sa te duci?
Eu m-am lovit de problema asta inainte de revolutie, deci e drept cam de mult si s-au mai schimbat unele, sub aspectul disciplinei in rau as zice. Si nu era in halul in care vad ca e acum. Si ma enervam teribil ca nu puteam lua nici o masura si aia rai imi trageau clasa in jos. Si vedeam ca sunt si copii care ar putea sa invete mai mult. E drept nu eram la un liceu "bine cotat". Nu puteam lasa repetenti ca iesea scoala prost nu stiu unde. Nici note prea mici nu dadeau bine. O data l-am dat pe unul afara de la ore si drept rezultat am fost criticat de director ca ce se intampla daca il prindea careva prin oras pe la film. Asta a fost pe la inceput ca dupa aia am devenit prieten si cu directorul care era de treaba dar .. vorba generala asta e.
Singura satisafctie din perioada aceea o am cand ma opreste cate un fost elev, spre rusinea mea dupa atat timp nu-i mai recunosc la cat s-au schimbat, si-mi zice ca si-a dat seama ca nu-l recunosc dar ca a tinut sa ma salute. E o satisfactie dar si un regret ca nu am putut face mai mult pentru ei.
Aveam elevi de clasa a 10-a care nu stiau sa calculeze perimetrul unui patrat. Nu glumesc. Aveam ore tehnice si ma straduiam sa ma justific fata de copii (care ar fi invatat si carora nu le puteam arata ca de fapt ii trec oricum), de ce ii dau unuia cinci de trecere si inventam tot felul de tertipuri de astea, dandu-le probleme simple de mate. Din pacate n-am stiut sa-mi fac datoria si sa o scot cu astia la capat, asa ca desi mi-am dorit nu am mai vrut in invatamant.

Dupa mine educatia e un drept dar in anumite conditii. Si nu vad de ce toti trebuie sa faca liceul. A fost o mare porcarie desfiintarea scolilor pofesionale. Era oricum alternativa liceului la seral. Si azi ar putea fi alternativa liceelor platite pentru astfel de situatii. Si nu au decat sa plateasca cat de mult, parintii care asa si-au crescut copii de nu-i mai pot stapani, iar profesorii sa nu aiba nici o obligatie sa-i treaca doar pentru ca sunt la cu plata. Totusi sa nu se ajunga la abuz. Ar trebui sa existe si o forma de seral sau cam asa ceva cand le-a venit mintea la cap.

Sper ca v-am convins ca nu scriu doar asa, de forma, in domeniul acesta al invatamantului.


Quote from: vickylucia on November 28, 2009, 02:53:28 PM
...  E drept ca sa investit 6% din PIB, dar cine vede banii ...

E un punct la care nu ma pot pronunta decat acordul privind exprimarea "dar cine vede banii". Si aici aveti dreptate, din pacate. Banuiesc cum e comparativ cu alte domenii. N-am idee ce inseamna acel 6% din Produsul Intern Brut. Adica ca valoare in bani si cum e situatia comparativ cu alte tari. Dar intelg ca sunteti de acord sau cam asa ceva cu procentul din PIB. Tot respectul pentru aceasta abordare. Daca as fi fost si azi profesor nu cred ca m-as fi gandit la acest aspect decat daca era o problema ce o auzeam de la altii. Apoi m-as fi documentat.

Inca o data iertare doamna profesoara si regret ca nu am scris toate astea mai devreme si nu va faceti griji pentru acel avant. E omenesc. Si va multumesc ca cu toate greutatile si salariul, ata cat e. nu ati uitat de datoria de profesor.

cara

in urma propunerii si votului userilor, topicul se inchide