Amenajarea unei stancarii

Started by gabriela jalba, March 03, 2007, 07:08:24 AM

Previous topic - Next topic

ELA

uitati o stancarie mica,usor de amenajat
sau asa;

einsteinitza

Prima stancarie mie mi se pare trasa de par.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ELA

probabil o fi in prima etapa a amenajarii,urmeaza sa o imbunatateasca ::)

ELA

am dat-o de exemplu pt.ca e usor de facut de un incepator,ca mine :)

penelopa

Ei, na, ca am si io o mica .... rocarie cu banuti (sunt rasuduri de anul trecut, Myky, de la tine. Abia acum s-au dezvoltat)

[attachment deleted by admin]

larisa

Superba  stincaria ,Penelopa ,numai ca nu am vazut banutii,florile albastre au alta denumire,care din pacate nu o stiu,sper sa o aflu acum,

penelopa

Afla, Larisa, ca nici eu nu stiu ce  planta este.
Anul trecut, Myky  mi-a dat mai multe rasaduri de plantute pe care le-am transplantat  pe movilita-stancarie.
Nu-mi mai amintesc decat de .... banuti .  :D  De altfel, este singura care a rezistat.

myky

se numeste lunaria si face "banutii dupa ce ii trec florile
e sora ei



[attachment deleted by admin]

penelopa

Problema e, Myky,  ce fac mai departe  ???
Lunaria asta e perena sau trebuie sa-i strang semintele daca vreau s-o am si la anul ?

myky

io cred ca e perena, dar pt siguranta, strange si tu 2-3 seminte

larisa

Acum ca am vazut-o mai bine ,stiu ce e .La noi se mai numeste banutii lui Iuda ,ca face semintele rotunde ,ca niste banuti,.Eu ma uitam in stincaria Penelopei dupa banutei sau paralute ,cu floricele albe,de aia spusesem ca nu vad banutii,scuze !Denumirile regionale ne dau peste cap....

myosotis

Quote from: penelopa on May 08, 2008, 08:30:26 AM
Problema e, Myky,  ce fac mai departe  ???
Lunaria asta e perena sau trebuie sa-i strang semintele daca vreau s-o am si la anul ?

Stiu ca  "Lunaria rediviva" - este perena si "Lunaria annua" este bienala. Nu prea am inteles (de unde am citit) care ar fi deosebirile intre ele. Dar, vestea buna este ca amandoua se autoinsamanteaza. Ce ai tu, Pene, cred ca e una din cele doua, asa ca sigur o sa ai ai anul urmator.

sicamin

Lunaria mea este ca a lui Pene. Se autosamanteaza, ca eu anul acesta nu am semanat ,dar unde am avut anul trtecut au rasarit multe.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5090033.jpg

penelopa

Atunci  e  şi invazivă!!!
Macar am scăpat de grija adunatului de seminţe.

einsteinitza

Poze proaste dar asa evolueaza stancaria lacului meu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Lasa Es ca facem noi poze cand venim la tine .  ;)
E interesant oul ala de strut   :D

myky

pai da, dar ai toate conditiile sa faci asa stancarie!
"oul lui columb" tot cu masina sotului tau l-ai adus? :D

Nicol Caloian

Nu cumva e un ou preistoric, de dinozaur? Nu de alta, dar daca eclozeaza taman in timpul intalnirii noastre?  :D  :D  :D

einsteinitza

Si aveti norocul sa luati cate un pui....de dinozaur?
Da :D :D :D,cu masina lui!
Iar acum doua saptamani am fost pe la alte stancarii cu niste prieteni si am mai adus un portbagaj de pietroaie.Tot de-al lui :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

In cazul asta, Es, eu vin cu un tractor cu remorca  :D

costieanuconstantin

de ce nu vorbesti cu muntele sa alunece putin la vale, iti umple putin curtea ,ii multumesti si nu te mai chinui sa-i cari ;)

einsteinitza

Costi,n-am munte,ca-l aduceam eu in curte.N-am decat dealuri :( :(
Pene,bine mi-ar prinde,am o gramada de lucruri de facutr cu el! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Urzică

Quote from: einsteinitza on May 07, 2008, 07:04:56 AM
Prima stancarie mie mi se pare trasa de par,stancaria trebuie integrata in peisaj,acolo parca si-a uitat cineva o gramada de pietre.Pe un teren perfect plat o gogoasa de genul ala arata cel putin ciudat.Mai trebuie si pietre specifice zonei,care sa mai apara in jur,aruncate prin gradina in locuri denivelate,pentru ca totul sa aiba sens,altfel e mai bine fara rocarie.
De vreo 3 ani am un depozit de pietroaie şi bolovani şi un loc neamenajat unde ar urma să fac o stîncărie. Am încercat de două ori să construiesc ceva şi de fiecare dată am fost profund nemulţumit de ce a ieşit. Iar motivul principal era faptul că "opera" se potrivea ca nuca-n perete cu împrejurimile. Asta, cu toate că m-am documentat amănunţit şi am studiat atent micro-peisaje din Făgăraş, Bucegi, Călimani, Rarău etc. De fiecare dată am fost uimit de simplitatea şi armonia stîncăriilor naturale, dar m-am convins pe propria-mi piele că a le reproduce este extrem de greu. Aşa că şi acum am o bucăţică de grădină rezervată pentru o stîncărie, dar care este neamenajată şi într-un haos total.
Iar între timp, deoarece îmi plac foarte mult plantele de stîncărie, am făcut o amenajare cît se poate de artificială (aşa, ca să fie evident că nu vreau să imit nimic din natură) unde cresc tot felul de minunăţii, fie cumpărate, fie recoltate din flora spontană. Acolo testez şi capacitatea lor de adaptare la microclimatul pe care pot eu să li-l ofer.
Deci, vorba lui Matache:
-E-he, stîncăritul ăsta nu e aşa de simplu cum crede lumea...

gomez99

in fata la spitalul de urgenta era anul trecut o solutie pentru mini stincarie destul de cusera in contextul in care nimic nu se potriveste cu nimic.

@einsteinitza
"oul lui columb" nu e cumva un trovant?

@penelopa
daca lucrurile merg bine si ne mai intereresaza, la vara am putea face rost de niste bolovani mari de stincarie. tractor cu remorca ne mai trebuie....  ;)
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

stefana

Quote from: Urzică on December 17, 2008, 11:22:14 AM
... De fiecare dată am fost uimit de simplitatea şi armonia stîncăriilor naturale...
De fapt, a fi simplu este cel mai greu, chiar si in cinematografie   ;D.
Nu e ideea mea, am citit-o pe undeva, dar nu mai stiu unde