Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: ZORELE - Ipomoea  (Read 56484 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #200 on: October 19, 2010, 03:31:09 PM »

Pene,  fa o punguta dintr-un capat de perdea sau niste tifon,  leaga-l  pe capul celor de la care vrei sa pastrezi semintele, ca un capison,si n risti sa cada pe jos.

Claudiu
Roza

« Reply #201 on: January 12, 2011, 10:15:10 AM »

Vad ca va sta gandul la zorele.

Mi s-au facut bine si anul asta  Smiley, bineinteles in gardina mea salbatica. Adica pozele de mai jos sunt cu o specie nativa pe aici si anume Ipomoea cordatotriloba.
Este de talie ceva mai redusa decat cele care le stim noi avand floarea ceva mai mica si de asemenea si frunzele sunt mai mici. Totusi poate atinge catre 5m sau chiar mai mult. Totusi frecvent eu am vazut-o mai scurta. Florile ce le-am masurat aveau diametrul pe la 3 cm.
Floarea, este de culoare purpurie - violet deschis,  are forma cunoscuta de palnie si este impartita in cinci sectoare. In fiecare sector este marcat un triunghi mai deschis la culoare, cele cinci triungiuri fomand o stea asa cum se vede in fotografia de mai jos.

Inca cateva poze. Chiar daca in poze sectoarele si steaua nu-s foarte clare - din cauza luminii  cand am facut pozele - in realitate ele sunt foarte vizibile. In lumina puternica a soarelui micuta zorea straluceste ca o bijuterie de sidef purpuriu.

Planta apare mai mai finuta si mai fragila decat cele pe care le cunoastem noi in mod obisnuit. Cum am spus mai sus si frunzele sunt de talie mai micuta. O curiozitate este ca poate avea doua tipuri pe langa cea de inima clasica poate avea si frunze tri-lobatate cam in forma de inima - de unde ii vine si numele - epitetul speciei - cordatotriloba. Lobii pot fi mai mult sau mai putin evidenti. Interesant ca pe acelasi lujer poti intalni diferite feluri de frunze.

Are si un nume popular dragut: Little Violet Morning Glory - Micuta zorea violeta. In functie de lumina violetul apare foarte deschis chiar spre alb in unele portiuni cand e soare puternic sau un violet mai inchis dar nu foarte tare atunci cand este innorat.

Nu stiu daca este cultivata anume insa este o "buruiana" frecventa prin gardini. Dupa cum stiti in gradina mea (virtuala) eu nu cultiv decat buruieni  Grin dar sper sa va placa.   Cheesy

havrincea
Narcisa
**

« Reply #202 on: January 12, 2011, 10:19:16 AM »

frumoase si artistice poze  Respect
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #203 on: January 12, 2011, 10:52:30 AM »

Frumoasa buruiana. Eu o am pe sora ei alba cu flori foarte mari, dar o elimin fiindca sugruma orice prinde.Pe un gard in pustie, ar fi decorativa, in res mi se pare periculoasa.
Am aceeasi problema cu clematita salbatica. Imi plac la nebunie maciuliile multe argintii aprca-s de matase. In apropierea Slanicului e o panta pe unde trec cand merg sau vin, unde e plin de arbusti cuceriti de clematita asta. Toamna lumineaza pur si simplu dealul ala, sunt superbe semintele. Nu am unde opri ca mereu ma gandesc cum sa fac o poza.
Dr vara, cand vad cum a cucerit totul, ma cuprinde amaraciunea si imi dau seama ca trebuie sa o pandesc si sa o scot din gradina.

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #204 on: January 15, 2011, 04:53:42 PM »

la mine in gradina a fost destula de timida. florile sint cam de dimensiunile obisnuite la cele comune in romania

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
penelopa
Guest
« Reply #205 on: January 16, 2011, 10:03:25 PM »

Nu par la fel, Gomez!  Zoreaua ta e  mai dantelata si mai frumoasa.  Wink  A lui Claudiu parca e mai ... coltooasa. Grin
doinabacau
Roza

« Reply #206 on: February 08, 2011, 06:23:09 PM »

Oricum ar fi,sunt minunate! In gradina mea,sunt atacate inflorescentele trecute,le mananca ceva,dar nu am gasit niciodata inamicul,si trebuie sa seman mereu.Mai precis,fac rasad,fiindca sunt brume tarzii.
penelopa
Guest
« Reply #207 on: February 09, 2011, 09:01:19 AM »

Pentru zorelele astea mai deosebite şi eu fac răsaduri, mai ales că se strâng  puţine seminţe de la ele şi nu-mi permit să risc punându-le direct în pământ afară.
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #208 on: February 09, 2011, 10:56:01 AM »

Cum procedati cu cele din rasaduri ca sa nu se incalceasca? Acum doi ani am pus si eu rasaduri, din timp dar apoi am regretat. Cand au inceput sa creasca era prea rece sa le plantez afara si m-am trezit ca s-au incolacit una pe langa alta de nu mai puteam sa le separ.

penelopa
Guest
« Reply #209 on: February 09, 2011, 12:09:39 PM »

La mine nu apucă să se încâlcească fiindcă pun seminţele în jardinieră afară, când s mai încălzeşte. Când răsadurile încep să facă tulpina aia lungă, le transplantez la loc definitiv.
Seminţele nu le mai pun direct în grădină fiindcă, nu ştiu ce le mânâncă şi nu mai iese nimic... doar cele comune care, oricum ies şi fără să pun eu seminţe.   Sad
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #210 on: February 09, 2011, 10:29:22 PM »

Eu nu m-am gandit la varianta in jardiniera afara hammer hammer Si cam cat e de cald cand le pui?

doinabacau
Roza

« Reply #211 on: February 10, 2011, 10:57:01 AM »

Eu pun cateva doar,din lipsa de spatiu,prin martie,nu cresc prea mult!
anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #212 on: March 01, 2011, 11:57:45 PM »

Cind ar fi momentul sa plantez niste seminte de zorele? Zona unde vreau sa le plantez deste relativ departe de gradina cu flori (deci nu ar trebuie sa am probleme cu ele desi sint invazive).

penelopa
Guest
« Reply #213 on: March 02, 2011, 09:11:43 AM »

Dacă sunt zorele comune, poţi să pui seminţele direct în pământ  în grădină, prin aprilie, când se mai încălzeşte pământul.

ps. Citeşte topicul de la început şi vei afla mai multe.
anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #214 on: March 02, 2011, 10:44:51 AM »

M-am uitat pagina cu pagina, insa se pare ca mi-a scapat. Cred ca m-au furat imaginile. Multumesc pentru raspuns.

kerkyra
Roza

« Reply #215 on: June 27, 2011, 12:54:30 PM »

Anul acesta am pus si zorele pitice, pe langa cele clasice:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Vara/38716844
http://kerkyra.sunphoto.ro/Vara/38716850

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #216 on: July 01, 2011, 10:48:51 AM »

Sunt frumusele. Nu stiam ca exista si zorele pitice.

kerkyra
Roza

« Reply #217 on: July 01, 2011, 10:56:04 AM »

Da, dar au crescut mai inaltute si acum s-au lasat pe pamant, cand nu sunt inflorite nu arata prea bine  Sad

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #218 on: October 04, 2011, 07:57:47 PM »

zorele rosii sud-americane - ipomoea quamoclit si multifida.

* ipomoea multifida.jpg (50.16 KB, 640x480 - viewed 376 times.)

* ipomoea quamoclit.jpg (50.89 KB, 369x480 - viewed 396 times.)

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #219 on: May 09, 2012, 07:00:52 PM »

Mai am doua pliculete de Ipomoea Quamoclit  albe ,daca este cineva doritor,semintele provin din grecia

trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #220 on: May 09, 2012, 07:34:53 PM »

Vreau eu, nu am vazut zorele albe. Cum trimit banii, la primirea lor sau inainte?
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #221 on: May 09, 2012, 07:51:15 PM »

Nu vreau bani,Trandafira,poate vre-o data voi avea nevoie de ceva de la tine .trimite adresa pe mp,te rog

trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #222 on: May 09, 2012, 08:03:04 PM »

Asa? Multumesc mult. Poate vrei seminte de lathyrus- planta contra cartitelor.
larisa
Roza

PASCANI

« Reply #223 on: May 10, 2012, 07:24:52 AM »

Da.mi-ar placea,nu se stie niciodata, iti trimit adresa pe mp

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #224 on: May 10, 2012, 06:23:20 PM »

la recensamint ,m-am trezit ca am in plus ,2 plicuri de ipomoea purpurea mix---picotee si ,un plic de sunrise serenade.De la Kiepenkerl.Cine le doreste sa ma anunte pe mp.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  

Jump to: