Rhipsalidopsis

Started by Francesca, October 25, 2008, 02:24:32 AM

Previous topic - Next topic

lala

Gabi,cata dreptate ai!Ale mele sunt pline de bobocei,infloresc inainte de Craciun ca asa vor ele ;D ;D ;D ;D

ozimandias

Disctutia cu deosebirea intre cele doua plante e buna. Tarziu am invatat si eu care e diferenta dintre ele...Si ar mai fi o chestie, nu-mi mai amintesc: sunt cactusi sau suculente? Pentru ca ar fi culmea una sa fie cactus si una suculenta  :D


rox94ana

schlumbergera este acelasi lucru cu Zygocactusul?
din cate stiu eu si Schlumbergera si Rhipsalidopsis sunt cactusi.

vernil


rox94ana

aha. deci sunt suculente.

georgette

Fetelor, Francesca iubeste de nu mai poate ripsi..si ati putea sa i dati o cracuta care aveti si puteti...io i am promis ca i dau,dar dupa ce am vazut diferentele inte shlumbi si ripsi am ajuns la concluzia ca n am ripsi! :D ci shlumbi!

nico.agat

  fetelor ma gandeam sa deschi si eu un topic dar acum  ??? ;D

cara

voiai sa-l deschizi pe asta de Rhipsalidopsis?
ca daca vrei sa deschizi altul, esti libera ca pasarea cerului!  ;D

ozimandias

Si pentru ca zicea Georgette ca-ti doresti, eu am, dar nu rhipsalidopsis, din celalalt fel (nu stiu sa o scriu, nici pe asta n-am stiut dar am copiat din numele topicului), alba. E foarte frumoasa. Pot sa-ti ofer.
A... si au si in Hornbach Berceni, micute, la 9 lei si ceva...

Ella

Quote from: vernil on October 25, 2008, 08:27:17 PM
Sunt suculente ambele.

Vernil, ambele sunt cactusi tropicali, impreuna cu epiphyllum si inca vreo doua care nu stiu sa le scriu corect acum ca-mi pica ochii in gura de oboseala. Si te rog nu abandona "lupta", internetul este al tuturor, forumurile ale administratorilor, care vor avea in jurul lor persoanele pe care le merita.

vernil


Ella


Codruta

Si ca sa ma bag si eu in seama si pe acest topic vreau sa va spun ca eu am 3 schlumbergera cumparate toamna trecuta inflorite si care au mai facut un rand de flori in primavara si 1 rhipsalidopsis cumparat in primavara inflorit. Toate 4 au inceput deja sa faca boboci. 2 schlumbergera si rhipsalidopsisul sunt pe un raft situat cam la 1,5m de geam, intr-o camera in care nu a coborat temperatura niciodata sub 20grade. Am avut intentia sa le scot afara dar cum am inteles ca de prin august si pana prin octombrie (ma refer la schlumbergera) au nevoie de un sol cat mai uscat si cum aici ploua mereu si nu am loc in gradina unde sa nu le bata ploaia nu am facut-o. Le-am udat insa foarte rar si cu foarte putina apa, astfel ca pamantul era aproape uscat.

Francesca

Am inceput acest topic pentru ca rhipsalidopsis este o floare frumoasa si nu avea nici o sectiune ca si celelalte flori.Se pare ca sunt destule care au ripsi dar nimeni nu vine cu sfaturi , idei, poze.Va rog frumos fetelor care aveti ripsi spuneti si voi cum le ingrijiti, ce le place , ce nu le place , ma rog ceea ce stiti despre aceasta floare superba.Va multumesc si abia astept sa aflu mai multe.  ::)

stefana

Francesca, eu n-am rhips. dar imi inchipui ca fiind o epifita care creste cam ca hoya, ar avea nevoie de conditii similare: lumina, dar nu soare direct , apa putina in perioada in care nu se dezvolta florile. Substratul bine drenant, usor...
Si te inteleg perfect cum e sa ai o pasiune pentru o specie anume  ;D

Nicol Caloian

Francesca, daca citesti topicul de la schlumbergera, la pag. 9 am pus un link si o traducere rezumativa a textului din link cu privire la cele doua, ripsalidopsis si schlumbergera!

penelopa

Deci, io trag următoarele concluzii:
-  deşi sunt ca 2 surori gemene (pălăriile diferă), "rapiţasoldisis"  asta nu e rudă cu  "crăciuniţa" fiindcă înfloreşte de Paşte.  :o  Păi, atunci să-i zicem (popolar, ăv cors)...  Paşteliţă   ;D
-  "Paşteliţa" e păroasă iar "Crăciuniţa" e......... chelioasă  :P
După aceste semne particolare, însemnează că io le am pe  amândouă  :D

ps. Chiar mă întrebam la un moment dat ce-o fi apucat-o pe Schlumbi a mea  să-şi scoată perişorii.... la vedere  ???

ozimandias

Nu stiu daca am scris bine unde am scris... oricum nu tin minte nici una dintre cele doua denumiri... Asa ca uitati ce frumusete am eu acasa:  

vernil

E foarte frumoasa, Ozi, sa-ti traiasca! O cheama Schlumebrgera, o deosebesti prin  floarea in cascada. Cealalta. Ripsi, are floarea ca o stea.
Foarte frumoasa!

myky

Quote from: ozimandias on November 07, 2008, 05:01:25 PM
Nu stiu daca am scris bine unde am scris... oricum nu tin minte nici una dintre cele doua denumiri... Asa ca uitati ce frumusete am eu acasa:  

lasa maaa, ca ne facem noi mari :D

Fleurf

 E foarte frumoasa Ozi. Am si eu dar abia saptamana asta i-au aparut bobocii, in schimb am avut un lastar care s-a rupt din sora ei pe care l-am pus in apa si ala a facut si boboci si radacini in acelasi timp. Saptamana trecuta l-am dus si l-am plantat la scoala si ma gandeam ca o sa-i pice bobocii dar nu i-a pasat. Iata ca nu-i adevarata chestia cu mutatul din loc si picatul bobocilor.

doina

Si eu am mutat Schlumbergera in casa cand am constatat ca are bobocei. Nu a pierdut nici unul :D

gabi_gabriella

Ozi ..foarte frumoasa si bogata craciunita ta !! Sa te bucuri de ea !!

Francesca

Se pare ca a fost de bun augur faptul ca v-am invitat la discutii.Multumesc fetelor.....Stefana esti o scumpa, se pare ca ai "spart gheata" cum se zice.Ozi ai ,asa cum bine a zis doamna vernil, ai o schlumbergera superba. Nicol inteleg ca ai postat la schlumbergera dar acela este alt topic , despre o alta floare (asemanatoare dar totusi diferita) deci e normal sa postam despre ea , aici si tot aici sa ca utam raspunsuri la unele intrebari legate de ingrijirea si intretinerea plantei.
.

vernil

Te-as ajuta cu placere, Francesca, dar am ripsi din intamplare ... Infloreste la mine fiindca nu-l bag in seama, adica exact ce are nevoie. Imi place foarte mult schlumbi ...