Gradina mea - gabi_gabriella

Started by gabi_gabriella, October 03, 2008, 11:56:59 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Au inflorit copacii frunctiferi , acum ??? La mine au aparut frunzele zambilelor si cativa crini, din cei albi, obisnuiti.

Frumoasa gradina ai, Gabriela! Astept sa ne arati crinii, la anul  :-*

gabi_gabriella

Mersi Vernil
Deabea astept sa ii vad infloriti, de asemenea si lalelele

Nicol Caloian

Ce mere "pofticioase"! Si florile imi plac!


costieanuconstantin

se gaseste in comert  un zmeu gomflabil  cu heliu  sub forma de uliu sau vultur pe care-l inalti cu un  fir de la pescari vreo 50m inaltime si nu mai ai treaba cu pasarile

gabi_gabriella

Ai incercat tu asa ceva ?
Noi pe struguri am pus plasa , dar pe meri si peri nu

costieanuconstantin



penelopa

Frumoasa si ingrijita gradina ai, Gabi-Gabriela!
Ti-am admirat-o si in albumul tau (era sa lesin de ... invidie  ;D0)
Eu astept sa si " spovedesti" cate ceva  de prin gradina ta: cum ai inceput, cat de mare e, in cat timp ai adus-o la stadiul actual, ce plante vietuiesc in ea   etc. si, binenteles, poze  :o

gabi_gabriella

Multumesc Pene  de aprecieri . Cu pozele nu-i nici un bai .. din alea sunt , dar cu "spoveditul" stau mai prost .
Gradina nu e prea mare , 10 arii cu tot cu casa . Ce ma deranjeaza e ca e mai mult lunga decat lata si le tot inghesui toata indpre casa , ca sa-mi fie mereu sub ochi .
In prima faza (cat casa a fost in constuctie, si inca o vreme dupa ce ne-am mutat ) , a fost o adunatura de plante :) ..puse care pe unde se putea , pentru a nu le pierde .
Acum incep sa se contureze diversele zone  cu flori , care au trecut prin mai multe faze de emenajar . Acum sunt in faza trandafirilor. Mi-am comandat cativa si toamna asta , si deabea astept sa ii pun la locul lor si la vara sa ii vad infloriti
Avem de toate , pomi (meri, peri, vizini, caisi, nuc, gutui, pruni cires ), coacaze, zmera , agrise ,albine, si o mica zona pt legume, dar care scade de la an la an :)
Mereu ma plang ca e prea putin spatiul pt toate florile  ce as vrea sa le pun . De arbusti ornamentali, nu prea poate fi vorba, spatiul e cam mic . si cu toate astea , si-au gasit loc o tufa de kerria japonica, o iasomie, o forsytia si un gutui japonez ,liliac, cativa hibiscusi de gradina
Avem si un brad care deja a depasit casa in inaltime
In rest, multa munca , dar si satisfactii .

lyana

Esti o fericita Gabriella cu asa frumusete de flori si mai ales de gradina , sa ai parte de multe bunatati din ea!!! :-* :-* :-*

gabi_gabriella

Quote from: lyana on October 05, 2008, 02:06:48 PM
Esti o fericita Gabriella cu asa frumusete de flori si mai ales de gradina , sa ai parte de multe bunatati din ea!!! :-* :-* :-*

:) sa stii ca sunt . Ma tot plang ca nu am spatiu cum as vrea, dar e mare lucru sa ai un petic de gradina si sa-l vezi cum se transforma sub ochii tai

costieanuconstantin

Quote from: gabi_gabriella on October 05, 2008, 02:03:00 PM
Multumesc Pene  de aprecieri . Cu pozele nu-i nici un bai .. din alea sunt , dar cu "spoveditul" stau mai prost .
Gradina nu e prea mare , 10 arii cu tot cu casa . Ce ma deranjeaza e ca e mai mult lunga decat lata si le tot inghesui toata indpre casa , ca sa-mi fie mereu sub ochi .
In prima faza (cat casa a fost in constuctie, si inca o vreme dupa ce ne-am mutat ) , a fost o adunatura de plante :) ..puse care pe unde se putea , pentru a nu le pierde .
Acum incep sa se contureze diversele zone  cu flori , care au trecut prin mai multe faze de emenajar . Acum sunt in faza trandafirilor. Mi-am comandat cativa si toamna asta , si deabea astept sa ii pun la locul lor si la vara sa ii vad infloriti
Avem de toate , pomi (meri, peri, vizini, caisi, nuc, gutui, pruni cires ), coacaze, zmera , agrise ,albine, si o mica zona pt legume, dar care scade de la an la an :)
Mereu ma plang ca e prea putin spatiul pt toate florile  ce as vrea sa le pun . De arbusti ornamentali, nu prea poate fi vorba, spatiul e cam mic . si cu toate astea , si-au gasit loc o tufa de kerria japonica, o iasomie, o forsytia si un gutui japonez ,liliac, cativa hibiscusi de gradina
Avem si un brad care deja a depasit casa in inaltime
In rest, multa munca , dar si satisfactii .

sa plantezi si un corn si o salcie  pt polen la albine si matisori in primavara

gabi_gabriella

Un corn m-ar tenta si o salcie mi-ar place, mai meditez la idee.
Cat despre polen ,si matisori de salcie  nu ducem lipsa  , Muresul are destule si e doar la o aruncatura de bat .


gabi_gabriella

Drept sa-ti spun , eu n-am mirosit-o niciodata :D , dar poata ca ea mirosea ... a venit azi cineva la mine si ma tot intreba ce flori miros asa frumos ,
N-am putut sa-i raspund, ca nasul meu e total inactiv , blocat de o raceala ca lumea
Deabea astept sa o pot mirosi , sa vad daca miroase si cum

lovetulip

Quote from: gabi_gabriella on October 10, 2008, 07:29:56 PM
Drept sa-ti spun , eu n-am mirosit-o niciodata :D , dar poata ca ea mirosea ... a venit azi cineva la mine si ma tot intreba ce flori miros asa frumos ,
N-am putut sa-i raspund, ca nasul meu e total inactiv , blocat de o raceala ca lumea
Deabea astept sa o pot mirosi , sa vad daca miroase si cum
Sunt sanatos fino.

gabi_gabriella

Quote from: viovaslui on October 10, 2008, 07:52:00 PM
Quote from: gabi_gabriella on October 10, 2008, 07:29:56 PM
Drept sa-ti spun , eu n-am mirosit-o niciodata :D , dar poata ca ea mirosea ... a venit azi cineva la mine si ma tot intreba ce flori miros asa frumos ,
N-am putut sa-i raspund, ca nasul meu e total inactiv , blocat de o raceala ca lumea
Deabea astept sa o pot mirosi , sa vad daca miroase si cum
Sunt sanatos fino.

:P ;D  :D ma bucur ca esti sanatos !!!!

lovetulip

Quote from: gabi_gabriella on October 10, 2008, 07:55:14 PM
Quote from: viovaslui on October 10, 2008, 07:52:00 PM
Quote from: gabi_gabriella on October 10, 2008, 07:29:56 PM
Drept sa-ti spun , eu n-am mirosit-o niciodata :D , dar poata ca ea mirosea ... a venit azi cineva la mine si ma tot intreba ce flori miros asa frumos ,
N-am putut sa-i raspund, ca nasul meu e total inactiv , blocat de o raceala ca lumea
Deabea astept sa o pot mirosi , sa vad daca miroase si cum
Sunt sanatos fino.

:P ;D  :D ma bucur ca esti sanatos !!!!
Pai de ce zici ca-s racit?


ozimandias

Quote from: gabi_gabriella on March 01, 2009, 12:28:41 PM

Poza asta e reala?
Doamne, cata vointa! Gabi, pupa-l din partea mea pe ghiocel. E cea mai frumoasa floare!

gabi_gabriella

Sigur ca e reala Ozi. In dimineata asta am facut-o, tocmai pentru ca ma mir si eu ce putere si vointa au ghioceii astia

myky