Intalniri forumisti

Started by Aricica, March 02, 2007, 10:29:46 AM

Previous topic - Next topic

mihail

bey...serviciile de intretinere se platesc,scoate malaiul la interval.

Gabi,iti multumesc ca ai avut bunavointa sa ocolesti o tzira,trecind  pe la noi,chiar daca nu am ce sa arat...Am descoperit ca "uneori" neforumistii sint mult mai interesanti decit titularii.Te rog,cind ai timp trece toate numele personajelor din fotografii sub fotografiile tale,chiar daca se repeta.Nu uita de soti !,sint o componenta foarte importanta...
Au fost  multi participanti,intr-un timp foarte scurt pt. mine,vreau sa evit confuziile stinjenitoare pe viitor.Voi va cunoasteti dar eu am fost prima oara,as vrea sa retin exact.Te rog sa ma intelegi si sa nu te superi pe mine.Multumesc.

Eu vin data viitoare oriunde in tara,ramine ca voi sa stabiliti unde.Se pare ca Dianei ii este mai greu sa se deplaseze,are fetita mica, asa ca poate ar trebui sa avem o intilnire si in Iasi.Sigur,ea fiind discreta din delicatete nu va spune nimic.Poate reusim sa impacam pe toata lumea.

La Moeciu gasim cazari convenabile,iar peisajul este fabulos,daca mai mergem si la Sirnea (Valea cu Struti) via Fundata,atunci "tacimul" este complet.Eu am sa fac ceva sapaturi,cunosc doaua pensiuni bune,cu gazde deosebite,nu ne trateaza ca pe niste saculetzi cu bani.Iar bulzul de acolo....mimmmmm! :o
Trebuie neaparat sa vina si Viorel impreuna cu sotia,nu ma intereseaza ca nu are timp.Sa-si faca rost.
Astept sa deschidem lista de propuneri:data ,locatia,perioada.
Succes.

Eventual supunem la vot urmatoarea locatie:face cineva un chestionar,cu doua locatii propuse si votam.Ar trebuie sa mai fie si o pozitie cu "imi este indiferent".Apooooi,in urma votului stabilim ce urmeaza.

diana

Quote from: GetaV on April 13, 2009, 11:36:38 PM
Iti dau dreptate ,Mihail , o intalnire tot in Moldova? Poate ar fi mai rezonabil prin centrul tarii ,cat da cat echidistant!Asteptam si alte opinii.

Geta, nu stiu daca la Slanic au fost cu mult mai multi forumisti - fetele prezente acolo pot sa ne spuna exact! Vasluiul nu e  deloc "central" si totusi au ajuns fete de peste mari si tari ;) :D

Trebuie sa mai spun ceva ;D: a fost ca si cand stiam pe toata lumea de acolo, uluitor sentiment! Pentru ca am un sot destul de timid, pe drum imi zicea ca el ramane in masina ;D ;D ca nu stie daca e cazul sa intre si el ;D Mai tarziu, m-a lasat sa inteleg ca s-a simtit bine si sunt convinsa ca daca stateam mai mult, devenea forumist convins :D (Il bate gandul sa se inscrie pe forum  :D :D :D!)

diana

Quote from: mihail on April 14, 2009, 08:52:02 AM
Eu vin data viitoare oriunde in tara,ramine ca voi sa stabiliti unde.Se pare ca Dianei ii este mai greu sa se deplaseze,are fetita mica, asa ca poate ar trebui sa avem o intilnire si in Iasi.Sigur,ea fiind discreta din delicatete nu va spune nimic.Poate reusim sa impacam pe toata lumea.

Deci, data viitoare,  gasesc eu un loc la tine in masina :D :D numai sa recuperezi carnetul ;D

mihail

Poate conduce Camelia,ei nu-i ia nimeni carnetul:merge incetul,nu da prioritate,dar sare cu gura.
Ce mai conteaza ca facem doua zile,poate ne si ratacim? In Grecia a reusit performanta sa loveasaca un Lamburghini(am si poze ),chiar daca nu era la volan.Defapt ea a condus acolo doara 4-5 metri cind a trebuit sa "scoata" masina de la pompa,eu fiind la casa.
Nu-i nici o problema,de ce nu .


...nu port izmene...ce sa scot,atunci ?

ozimandias

Quote from: diana on April 14, 2009, 08:57:21 AM
Geta, nu stiu daca la Slanic au fost cu mult mai multi forumisti - fetele prezente acolo pot sa ne spuna exact! Vasluiul nu e  deloc "central" si totusi au ajuns fete de peste mari si tari ;) :D
Da, Diana, dar a fost un efort...Bucuria a depasit efortul... dar daca se poate impaca si capra si varza...
La anul venim iar la Vaslui pentru ca nu putem sa-i cerem lui Vio sa vina cu lalelele la Predeal  :D

Eu cred ca de acum intalnirile vor fi din ce in ce mai "populate".


Codruta

Ca v-ati distrat de minune asta e clar, din ceea ce spuneti si din poze. Eu ma tot uit la lalelele lui Vio si nu imi pot explica cum nu are urma de buruiana. Eu acum le scot si a doua zi sunt la loc ;D Daca ar avea asa spor petuniile sau gloxiniile cand or fi sa fie :D

mihail

Lalele la Vio nu stau in pamint.Sint puse pe niste suporti lungi pe care este un strat de 2-3 cm de pamint.Poate 5.Toata costructia sta pusa pe pamint ,dar la vreo 15-20 cm inaltime.De unde buruieni ? Irigarea se face pe dedesubt cu ajutorul unui furtun perforat,orientat in sus.O data pe saptamina dizolva in apa pt. udat miere de albine cu propolis si boshtina plus larve de trintor si polen,intr-o anumita proportie,stiuta de tatal lui.Asa scapa de buruienile incipiente si hrameste suplimentar  lalele.
Am inteles ca un factor important la cresterea lor este si muzica care se aude mai tot timpul de la pensiunea de alaturi.

stefana

Quote from: ELA on April 13, 2009, 10:10:16 PM
aoleu...plantutele  mele :'(; din descriere continutului sacosei abandonate cred ca era sacosa lui Ani, din care cateva plantute le trimisesem eu pt:
- puiutul de kohleria era pt. Doina-Oltenita+pachetel mic,alb( nu a venit la intalnire dar mi-a transmis ca e suficient sa ajunga la cineva din Bucuresti iar la urmatoarea intalnire a 'capitalistelor' se va duce si ea si o sa o recupereze....)
- camelia este pt. Irina -Marmoset
- plantuta cu frunzele ca betigasele este un pui de h. retusa pt. Gabi Jalba ???
Pene, acum le ai in custodie ...vezi ca hoya retusa nu vrea decat putina apa, odata pe saptamana si sa o tii la lumina, dar nu in soare( nu ma pot abtine sa nu dau sfaturi ;D)
Deci, imi fac "mea culpa" pentru ratacirea plantelor si rezolv eu cumva, Ela.
Iar pentru retusa aia, ii ofer lui Gabi Jalba tot ce isi doreste la schimb dintre plantele mele, daca se indura si mi-o lasa.
Si nu erau plante abandonate ci numai ratacite in valtoarea evenimentelor :D

ani

Mihail, imaginatia ta este debordanta! Daca nu vedeam cu ochii mei lalelele, puteam sa te cred.... ;D Cred ca sotia ta s-a speriat de noi.
Sunt sigura ca toate plantutele vor ajunge la destinatarii de drept, Ela.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

gabi_gabriella

Am si eu o plantuta de la Vaslui, dar in emotiile si agitatia de acolo , am uitat ce este si de la cine am primit-o .Va rog sa ma ajutati sa o identific ,ca sa stiu cum sa o ingrijesc .
Multumesc


vernil

Quote from: gabi_gabriella on April 14, 2009, 12:41:26 PM
Am si eu o plantuta de la Vaslui, dar in emotiile si agitatia de acolo , am uitat ce este si de la cine am primit-o .Va rog sa ma ajutati sa o identific ,ca sa stiu cum sa o ingrijesc .
Multumesc


Gabriela, pare a fi un pui de hippeastrum, cel putin eu asa vad din poza.

stefana

Fiecare vede ce il pasioneaza ;D ... mie imi pare phalenopsis pui :)

vernil

Quote from: stefana on April 14, 2009, 01:48:52 PM
Fiecare vede ce il pasioneaza ;D ... mie imi pare phalenopsis pui :)
Sa stii, Stefana, ca m-am gandit si la phale, dar parca prea sunt luuuungi frunzele.
Scuze de off topic, scot hoya la vanzare. Toti bobocii de la Thompsonii, gata sa se deschida, au cazut. Si erau 9 bobocei  >:( 
Pe cand hippeastrum este inflorit din octombrie, incontinuu. As putea sa scot un ban cinstit lasandu-i pe vecini sa-i admire direct din casa .... ca se chinuiesc saracii sa ajunga langa balcon, sa vada de-s naturali sau nu  :D

gabi_gabriella

S-ar putea sa hie hipe, de la Gabi J. M-a derutat un pic pt ca are frunzele cam tari . Dar astept sa confirme sau sa infirme Gabi

vernil

Quote from: gabi_gabriella on April 14, 2009, 02:10:39 PM
S-ar putea sa hie hipe, de la Gabi J. M-a derutat un pic pt ca are frunzele cam tari . Dar astept sa confirme sau sa infirme Gabi
Poti face altceva, Gabi, pana primesti raspunsul. Uita-te la radacini, scoate-le putin din pamant. Daca-i bulb, e hippe, daca nu, e phale.  :D


mihail

Nu s-a speriat deloc,zice ca i-a placut,ca s-a distrat....eu zic ca nu spune minciuni din politete.
M-a rugat sa transmit multe-multe salutari din partea ei tuturor celor care au fost la Vaslui.Mai are ea o intrebare dar nu spun,...Penelopa stie ! ::) ;D :D

P.S. am livrat  la ora 13.10 pachetul cu plantute lui DANERO !

Marmoset

Quote from: Vernil on April 14, 2009, 01:33:54 PM
Quote from: gabi_gabriella on April 14, 2009, 12:41:26 PM
Am si eu o plantuta de la Vaslui, dar in emotiile si agitatia de acolo , am uitat ce este si de la cine am primit-o .Va rog sa ma ajutati sa o identific ,ca sa stiu cum sa o ingrijesc .
Multumesc


Gabriela, pare a fi un pui de hippeastrum, cel putin eu asa vad din poza.

Crin sau...Clivia??? ???

myky

Quote from: ozimandias on April 14, 2009, 07:30:30 AM
Myky, toata intalnirea ne-am gandit la tine  :D
http://family.webshots.com/photo/2958257630091567945gbEoEg

deci, de aia am sughitat eu toata ziua. sa va fie de bine, bai!
dar daca le faceti asa departe (intalnirile) imi pare rau, dar dupa cum bine stiti, eu sunt "greu transportabila".

gabi_gabriella

quote author=mihail link=topic=77.msg72924#msg72924 date=1239712852]

P.S. am livrat  la ora 13.10 pachetul cu plantute lui DANERO !
[/quote]

Multumesc Mihail![

mihail

N-ai pt. ce...mi-a facut placere sa-ti fiu de folos. ::) :)

opiadc


            Mai, daca ati sti cat am intors pe fata si pe dos posibilitatea de a ajunge...poate daca s-ar dilata timpul...as fi facut 11,30 h dus si tot atata intors...cu intarzierile de rigoare, mai mult de 24 de ore pe drum...

            Pt ca ati cerut si alte pareri: Predeal sau Moeciu ar fi echitabil...

            Imi pare rau ca nu am putut ajunge...Ma bucur ca v-ati distrat...Astept cu nerabdare urmatoarea intalnire, intr-o zona mai 'accesibila' pt mine...
            Si invitatia lui Vio nu va ramane neonorata, chiar daca nu mai prind lalele, poate voi ajunge pe la crini sau irisi...atunci o sa imi iau liber cateva zile sa vizitez si imprejurimile! :)

mihail

buey (am invatat asta de la mada)....castraveciorii se vind in toamna.Cum sa faci unspe ore din Zalau.Daca vrei iti desenez eu ,ca am fost acolo de citeva ori dus-intors.Sau te gindeai la tren ? Oricum aveai autocar din Cluj.

opiadc


                  Da, la tren ma gandeam!
                Nu stiam ca exista autocar...si nu cred ca trebuie sa ma justific :D Deocamdata am initiat destule intalniri...De fiecare data cand ajung in Bucuresti strig adunarea... ;)