Pages: [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Albizzia Julibrissin - arborele de mătase  (Read 23207 times)
penelopa
Guest
« on: September 30, 2008, 10:29:06 AM »

Am intrat în posesia unui pui de albizzie (de la Gomez) şi nu prea ştiu multe despre acest arbore de mătase, oricât am  gogolit eu  Grin
De aceea,  vă rog să-mi povestiţi mai multe despre el.

[attachment deleted by admin]
lala
Guest
« Reply #1 on: September 30, 2008, 01:19:04 PM »

Tare frumos mai e,mai ales cand infloreste!Arata ca o " printesa"!Vreau si eu pentru gradina mea.....de toate vreau,fac gradina botanica pana la urma! Grin
E o specie care creste foarte repede,termofila,ii plac pozitiile insorite si adapostite(nu prea ii place vantul)si solul permeabil.In iernile grele,ramurile tinere pot degera,dar planta dispune de o mare capacitate de regenerare.
Cam atat stiu eu!Urmaresc si eu tot ce are crestere rapida si albizzia ca si paulownia sunt in vizor Grin Grin
penelopa
Guest
« Reply #2 on: September 30, 2008, 01:32:28 PM »

Tot de la Gomez am şi un pui de paulownia.
Poate îi fac şi lui un topic.

Ce mi-a zis Gomez  (şi mi s-a părut foarte important) e că, puii de albizia şi paulownia trebuie să-i mai ţin în ghiveci   încă un an şi să-i transplantez la loc definitiv abia  în  a 2-a  primăvară.
stefana
Guest
« Reply #3 on: September 30, 2008, 01:45:48 PM »

In primii ani albizzia e mai sensibila (am citit si eu pe net, nu ca asa avea vreuna pe balcon  Grin ).
Daca e in ghiveci poti sa o mai muti de colo colo, adapostita de vant, pana ii stabilesti locul definitiv. Coronamentul poate atinge 6 m si creste sub forma de umbrela.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #4 on: September 30, 2008, 08:04:19 PM »

poze
http://www.missouriplants.com/Pinkalt/Albizia_julibrissin_plant.jpg
http://www.b-and-t-world-seeds.com/images/28259.jpg

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
penelopa
Guest
« Reply #5 on: October 06, 2008, 03:05:25 PM »

Da' de poza asta, ce zici Gomez ? Ofi tot albizzie?
În urmaă cu 4 ani am plantat o tufă de salcie care creşte în sus şi, după un an, am văzut că, din aceeaşi rădăcină, creşteau şi altfel de ramuri  Huh?

[attachment deleted by admin]
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #6 on: October 06, 2008, 06:18:53 PM »

nu-mi dau sema din poza. poate fi si salcim. mimozele se cam string noaptea. albizia asa face. daca ce ai tu in poza isi pliaza frunzele noaptea, atuncea ar putea fi ceva-ceva. daca nu, nu.

turturica
Roza

« Reply #7 on: October 29, 2008, 11:14:38 AM »

albizzia asta se poate inmulti usor din seminte, creste si foarte repede, stiu pe cineva care are cativa copacei; a cules semintele ei din parc ! (parca se afla in niste pastai )

penelopa
Guest
« Reply #8 on: October 29, 2008, 03:12:26 PM »

Gomez, ajutor, mă mănâncă o nelămurire: la puii ăia de albizzia şi paulownia îi pică frunzele acum... ... şi-i ies altele la primăvară  Huh?
doina
OLTENITA
Roza

« Reply #9 on: October 29, 2008, 08:44:13 PM »

Am si eu niste pastai cu seminte de Albizzia Julibrissin ( denumire copiata ) , cred ca le voi semana la primavara.
Pene , mimoza din curtea unui vecin nu si-a pierdut  frunzele pana acum. Poate la noi este mai cald , nu a cazut bruma  , inca.  Cheesy

myosotis
Roza

« Reply #10 on: October 30, 2008, 12:01:58 AM »

Cauta informatii in legatura cu germinarea semintelor. Am impresia ca le trebuie stratificare ca sa incolteasca.

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #11 on: October 30, 2008, 04:27:04 PM »

la paulownia ar trebui sa le pice frunzele dar cum eu n-am mai crescut copaci in casa pina acum, nu stiu daca e o regula. ai mei toti sint inca verzi, nu dau semne de scuturare, dar sint in casa de prin septembrie, ca aparusera niste omizi si am zis sa ii feresc.

albizzia se scutura. eu i-am dat pe toti, dar aproape de mine e un copac mare, care iarna trecuta nu avea frunze.
semintele se tin in frigider, pe raftul de oua, pina la primavara. si atunci le puneti in apa calda 2-3 zile si porma in ce insamintati voi de obicei. luati semintele numai din pastaile care incep sa se crape, celelalte nu sint coapte si degeaba le uscati in casa, nu incoltesc.

myosotis
Roza

« Reply #12 on: October 30, 2008, 05:17:05 PM »

Se pot pune si intr-un ghiveci cu nisip afara in gradina sau pe un balcon deschis

doina
OLTENITA
Roza

« Reply #13 on: October 30, 2008, 09:16:11 PM »

Eu voi lasa pastaile cu seminte de Albizzia afara pe balcon , neizolat termic. Am citit ca este bine sa stea iarna le temperaturi scazute , chiar in ger.  Wink

Mihai
Roza

Gradina nu are nevoie de mine,eu am nevoie de ea.

« Reply #14 on: November 22, 2009, 07:50:24 PM »

Astazi am primit doi pui de Albizzia.....unul la 1,2 m si celalalt cam la1,5m.
I-am plantat deja

Am inteles ca au o crestere destul de rapida,nu?

gentiana
Guest
« Reply #15 on: November 22, 2009, 07:56:31 PM »

Undecided
Mihai
Roza

Gradina nu are nevoie de mine,eu am nevoie de ea.

« Reply #16 on: November 22, 2009, 08:02:33 PM »

Cel care mi-a dat pui astia a spus atat: udai constant si bine Smiley
Vom vedea la anul daca mai am degetele"verzi" ori nu.

gentiana
Guest
« Reply #17 on: November 22, 2009, 08:18:32 PM »

Undecided
paraschivvvv
Roza

« Reply #18 on: February 24, 2010, 07:07:02 PM »

Asta toamna copii mei mi-au adus doi pui de albizia care s-au prins in ghiveci si au cca 30 cm ;ma gandesc unde sa-l plantez  in gradina pe unul in luna martie iar pe celalat il voi vinde.Am pus si seminte  din acelasi pom cu puii dar nu a iesit nimic.Am inteles ca trebuiec tinute semintele la frigider si semanate in primavara si nu toamna cum le-am pus eu
bella_donna
Guest
« Reply #19 on: February 24, 2010, 09:59:23 PM »

Si eu am 3 plantute in ghiveci, obtinute din seminte. Au 2 1/2 ani. Nu au crescut foarte tare. Intradevar, primavara le-am semanat.
Asta vara, am plantat in gradina 2 puiuti luati dintr-o gradina, de langa arborele-mama. Au crescut in 3 luni destul de bine.
Din nefericire, am uitat sa-i protejez, sunt ingropati in zapada, n-am idee daca au supravietuit.
gabiee
Crin

« Reply #20 on: February 24, 2010, 10:51:06 PM »

si eu am semanat in toamna albizzia ,
au rasarit aproape toate semintele - vreo 8-9 bucati nici nu mai stiu
problema e ca am ramas numai cu 3
de cativa ani tot ii pierd iarna , sper ca astia trei supravietuiesc
dar mai am cateva seminte , si mai vreau sa le seman direct in gradina cand se mai incalzeste un pic  Smiley

gentiana
Guest
« Reply #21 on: February 26, 2010, 09:37:23 PM »

pune-le in gradina pe astea care le ai,la toamna le protejezi bine si gata
bella_donna
Guest
« Reply #22 on: March 12, 2010, 07:53:02 PM »

Saptamana trecuta, cand se topise zapada, am constatat cu bucurie ca mai exista "firicelele" de Albizia. Banuiesc ca nu au inghetat, chiar neprotejate.
Cele din ghiveci isi cam leapada foliolele, dar nu au chelit drastic. Desi e iarna, am observat ca sunt mari consumatoare de apa (se usuca pamantul destul de repede, le ud de 2 ori/saptamana).
Am vazut pe Sieberz de vanzare, la pret convenabil.
penelopa
Guest
« Reply #23 on: March 12, 2010, 08:15:26 PM »

Se gasesc si la noi in tara la preturi si mai convenabile.
Fleurf
Guest
« Reply #24 on: May 01, 2010, 09:07:13 PM »

Cum arata semintele de albizzia?
Pages: [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  

Jump to: