Albina

Started by lovetulip, September 15, 2008, 05:53:00 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Dragutele de ele, sper sa mai aiba ce papa inca ceva timp de acum incolo! Si noi sa nu dam drumul inca la gaz! ;D

paraschivvvv

Cam asa se aude dupa meteorologi,dar sa vedem.

paraschivvvv

Gata ,vine iarna si terbuie sa impachetam albinutele pana la primavara ,sa aiba cine face polenizarea.

einsteinitza

Cum le impachetezi? Le inchizi stupii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Se lasa mai putine rane, si se izoleaza bine spatiul ramas intre rame si marginile laterale ale cutiilor si partea de sus .
Urdinisul ramane deschis sa poata iesi cand se poate (cand e cald )

einsteinitza

A, deci le faceti o izo;are, sa tina mai cald. :-bd La primavara vor fi foarte utile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Si pentru preventie contra inamicului nr.1 varroa distructor-tratament cu benzi de mavrirol pentru 2 luniconcomitent cu impachetatul.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Fara munca si atentie pierzi familiile de albine.

paraschivvvv

Gata am impachetat albinele acum cu putina atentie si ajutorul lui D-zeu astept primavara.

flordel

Sa fie sanatoase pana la primavara, dragele de ele!

paraschivvvv

Flordel multumesc pentru urari.

geodezia

Imi dati sperante sau nu sa ma apuc de albine (gloange cum le zic eu )... Ce trebuie sa stiu ? Va rog povestiti mai multe .. multumesc

paraschivvvv

Geo ti-am trimis un mesaj;ca sa nu ocupam mult spatiu pe forum propun mesajele.

paraschivvvv

A inceput stimularea de iarna cu turte fie din amestec de pudra de zahar cu miere sau din apifonda.

paraschivvvv

Albinutele s-au trezit la viata ,dar din pacate in afara de ghiocei nu prea au ce culege;daca ar fi la padure ar fi altceva,dar asa....

paraschivvvv

Din cauza varstei si a sanatatii am fost nevoit sa renunt la apicultura si am vandut stupina si o paret din utilaje.Spun asta cu mare regret dar nu mai pot dupa 34 ani de munca cu pasiune si nu numai cu scopul de a obtine numai beneficii,dar am fost  fortuit.Acum ma uit la ele pe florile din gradina si sufletul imi plange dar nu am ce face.

einsteinitza

Ce trist! Imi pare foarte rau!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Imi pare rau sa aud asa ceva, Dl. Paraschiv!  :(

paraschivvvv

Multumesc pentru compasiune.

flordel


paraschivvvv

Geodezia te-ai apucat de apicultura sau amani inceputul?sunt curios ce parere ai despre aceste insecte indispensabile vietiidaca ai facut primii pasi in apicultura,desi nu este un an propice apiculturii.

ionutsu92

Chiar asa Geodeyia,cum spune si domnul Paraschiv. Ce ai facut cu albinutele?
Ti-ai indreptat privirile spre un nou hobbz apicultura?
Mie.mi plac la nebunie ambele(albinele si florile ). :D

paraschivvvv

Eu am lasat cateva familii ginerelui si fetei mele si vad ca se ocupa de ele,dar nu ajuta vremea anul acesta, mai ales in ciuda faptului ca sunt mari suprafete cu rapita;sa vedem cum va mai fi vremea.

ionutsu92

Ma bucur sa aud ca nu ati renuntat definitiv la pasiunea dvs si ati incercat sa continuati prin ginerele si fetita dvs.
Intr-adevar vremea se pare ca nu este de partea noastra in acest an,nu numai la culesul de rapita ,ci nici laa culesul de salcam 1 si chiar 2.
Toti colegii se plang de faptul ca salcamul nu secreta din cauya vremii si a temperaturilor nocturne prea mici.