Albina

Started by lovetulip, September 15, 2008, 05:53:00 PM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

De ieri am inceput sa pun sirop de stimulare,si totodata dintr-o privire ,familiile arata bine;astept inflorirea pomilor fructiferi si a altor flori

flordel

Ai dreptate, doar echinoctiul e pe 21 martie, de atunci gata, astronomic si faptic e primavara.

paraschivvvv


paraschivvvv

Am verificat daca stupii au tras siropul si marea majoritate nu au tras,iar la unii ce stiam ca nu prea au mancare am repus turtele.Mai este ceva timp pana la inflorirea pomilor fructiferi.Nu mai am rabdare.

paraschivvvv

Atentie stupari! au inceput stropirile necontrolate la pomii fructiferi si vii determinand intoxicatii la albine

paraschivvvv

Astazi desi cam rece albinutele aduceau polen de la salcie si cativa pomisori fructiferi ce au indraznit sa infloreasca

flordel

Micutele! :) Ma bucur ca au mancare proaspata in sfarsit, fac si sport!

paraschivvvv

La noi este toamna tarzie-frig,burnita;pomii fructiferi ,dor cei timpurii si-au deschis cateva floricele si salcia;albinele ies greu,putine si putin timp,iar muilte din cele ce au indraznit sa iasa ingheata si mor;rau de albinute dar rau si de plantute

paraschivvvv

Prima zi mai adevarata de primavara la noi si de aici vizita albinelor la florile de cires si de mahonia,ba chiar la narcise si lalele.

gabi_gabriella

Si la noi e prima zi de primavara cand albinele ies voioase la flori.

paraschivvvv

Dobrogea este cea mai intarziata zona in dezvoltarea plantelor si de aici si a familiilor de albine din cauza vremii nefavorabile pe care o trecem aici;alte zone au fost mai privilegiate(Banatul,sudul Munteniei etc.).

paraschivvvv

De astazi a inceput culesul la rapita;se pare ca va fi bine;sa vedem la sfarsit cand tragem linia si socotim

sicamin

Eu am dat in bara cu apicultura  :'( . Mi-au murit albinele din amandoi stupii.

paraschivvvv

Sica ,ori nu le-ai facut tratament contra paduchelui Varroa asta toamna ,ori hrana peste iarna nu a fost de calitate( miere de mana,sau insuficienta)Imi pare rau.

paraschivvvv

Iata ce face o albinuta in luna mai( desi poza nu este prea reusita se poate vedea albinuta:

http://popescugp.sunphoto.ro/ultimele_flori_din_mai/36770849

sicamin

Cred ca paduchele a fost cauza. Cand am stropit incepuse sa moara deja cateva.Am pus o coala dedesubt la stup si albinele care au murit ,erau atacate de paduchele acela .(Asta mi-a spus un apicultor ,cand m-am dus si i-am aratat albinele decedate ) +ham. Data viitoare voi sti ,ca nu ma las ,mai incerc  :-bd

sicamin

Vad ca le plac si Micsandrele (saboi  ;) ) la albinute.

flordel

Imi pare rau de albinutele tale Sica, odihneasca-se in pace. :-\

paraschivvvv

Albinutele controleaza orice fel de floare pentru nectar,de aceea multe mor controland omagul,floarea pastelui otravitoare.

paraschivvvv

Dupa o primavara tomnatica ,albinele la rapita si salcam in zona noastra si-au dat tributul alergaturii;de multi ani nu am avut asa recolata de miere de salcam.Acum va urma o perioada de pauza si pregatire pentru culesul  la floarea soarelui.

paraschivvvv

Aproape a mai trecut o vara si se incheie un nou sezon apicol; ne pregatim cu albinutele pentru iernat si nu mai este mult nici pentru plantutele fie din curte,fie  de interior pentru pregatirea de iernat

paraschivvvv

Am inceput sa strang cuiburile familiilor de albine desi mai este un cules de intretinere la busuioc de miriste( popular  in zona noastra- sabla)Nu peste mult timp am sa fac p[rimul tratam,ent contra paduchelui Varroa distructorin asa fel ca la mijlocul lunii octombrie sa fac ultimul tratament in lipsa puietului;fac aceste remarci pentru Sicamin si alti ,,tineri"apicultori.

paraschivvvv

Albinutele din ce in ce gasesc mai putin nectar,ponta scade si incet se pregatesc pentru iernat;am, incheiat inca un sezon apicol.

paraschivvvv

Am inceput procesul de stimulare ( cca 200 ml sirop de zahar1/1 per familie) ca in lipsa de cules matcile sa depuna oua in continuare procesul il inchei la sfarsitul lunii cand deja voi trece spre procesul de impachetare.

paraschivvvv

A mai trecut o luna si suntem in mijlocul toamnei,dar albinutele inca mai cara polen pe picioruse semn ca mai sunt inca floricele bune de vizitat.