Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro


doina

E foarte frumoasa piersicuta ta  Vivi  :o

gabriela jalba

A meritat cei citiva ani de asteptare !!!!       Are un parfum supeeer!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara


vivi23ro

eu am crezut ca e hipeastrum pina am dat de aproape.. ce e asta ca nu am mai vazut asa ceva...

Marmoset

E Crinum Moorei, superba planta!
Felicitari, Gabi Jalba!  :)

vivi23ro

si crinul asta de fapt ce e? amarilis? stie cineva?..

doina


doina

Am fost in weekend la tara si am facut niste poze florilor mamei mele  
Bouga alba este inradacinata in toamna-iarna de mine  ;D iar leandrul rosu este frate cu cel al Ellei . Ambii leandri miros dar parca cel mai frumos miroase tot cel clasic roz .

martipan

Quote from: doina on July 15, 2009, 11:36:46 AM
Martipan stie  ;)......
:D :D :D :D :D
Asa e,Martipan stie .
Este o specie inrudita cu lilium ,dar si cu celelalte plante care fac parte din familia Amarylidacaeelor ( narcisele , hippeastrumii ,cliviile  etc. ) .
Spre deosebire de Hippeastrum,Crinum e o alta specie,cu propriile ei caracteristici - frunze permanente,o 'tulpina' care se formeaza de-a lungul anilor ,cum se si vede in poza si vegetatie continua .
Cand spunem Crinum nu confundam cu denumirea de crin ,care desemneaza atat lilium,hippeastrum ,cat si alte plante .

In alta ordine de idei,GABI , m-ai omoat,ma chinui ingrozitor ,arata superb,sa iti creasca si sa se inmulteasca ;) .
Absolut superb !


Si alta chestie faina - nu doar Nymph formeaza tija florala,dar si hippe cel portocaliu are o tija proaspata,am descoperit frumusetea chiar aseara,din greseala  :D :D :D !

georgette

Superb,Gabi!la mai multi...
Marti...citindu-ti semnatura..cand privesti pe "El Moorei" lui Gabi..apare si autodistrugerea permanenta,pina ai un exemplar care sa mai si infloreasca :D :D :D (nu crezi? )

martipan

Quote from: georgette on July 15, 2009, 10:09:45 PM
Superb,Gabi!la mai multi...
Marti...citindu-ti semnatura..cand privesti pe "El Moorei" lui Gabi..apare si autodistrugerea permanenta,pina ai un exemplar care sa mai si infloreasca :D :D :D (nu crezi? )

:D :D :D :D Ca bine zici,draguta  ;) !
Gabi stie ca visez la un 'porumb' ,cum il alinta ea,de multa vreme ;)  ;D !
Am eu la pepiniera vreo 2 bulbi de niste amarylidacaee mai deosebite ,si sunt cat un catel de usturoi , pe bune :D :D :D ,dar tot am rabdare a ii vad infloriti ;) !

gabi_gabriella

Marti, ia te uita

Un Christmas Gift inflorit pe furis . Numai m-am trezit cu el aproape inflorit
si un aghapantus la prima inflorire

Mada, il tii minte pe cel alb, care mi l-ai cumparat tu acum vreo 2 ani ? Asta e  :D

Codruta

Nu-mi imaginam ca mai sunt hippe care infloresc acum :o Tare frumos mai e :)
Prima Tigridia inflorita la mine http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/CBBYKIAZKSTYMVUKVXR

gabi_gabriella

Quote from: Codruta on July 17, 2009, 06:12:29 PM
Nu-mi imaginam ca mai sunt hippe care infloresc acum :o Tare frumos mai e :)

Nici eu nu credeam ca mai infloreste anul asta odata

martipan

Super surpriza , Gabi,arata ca in iarna  :D :D !Asta da cadou de Craciun ;) !
Astept si eu sa se deschida bobocii la Nymph , mai are putin ;D !
Superba Tigridia,codruta  :o :o ::) ::) :P !


zi_inflorata

La mine in balcon miroase diafan a levantica, iar campanula si buga deschid in fiecare zi alti boboci.

miha

Cred ca e tare placut in balconul tau... mai ales mirosind a levantica...  :)

zi_inflorata

Da, mai ales seara, dupa ce le ud se amesteca mirosul de levantica cu cel de busuioc, menta si rozmarin. Si sa va mai arat o minune de floare:
Clerodendron ugandese http://picasaweb.google.com/lh/photo/yFODUjLBSpNINNXaNE_XPA?feat=directlink

vivi23ro

nu i frumos ca dupa ce ne dai pe la nas cu mirodeniile sa ne mai scoti si ochii cu clerodendronul si mic si infloricios , dupa ce  unii cauta clero de nu stiu de cind ;D

GetaV


zi_inflorata

da, si eu ma mir cum de a inflorit asa repede, ca il am de mai putin de o luna. E absolut superb, dar acum am o alta problema....vreau si alb cu rosu:))

vivi23ro