Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Eu am citit pe undeva ca-i place apa, adica pamantul umed bine. Deci trebuie sa am grija cu udatul.
Pe site-ul de unde am luat-o scria ca-i place soare mult (dar eu nu prea ma incred in ce scriu astia asa ca mai bine intreb) si ca toamna o poti aduce in casa si bucura de ea in continuare. Am vrut planta de anul trecut de cand am vazut pozele tale dar cum am luat prea multe atunci am zis ca mai astept un an. Si m-am tinut de cuvant :)

cara

ghivecele "sebi" nu au fundul perforat. se pune un tub pe inaltimea ghiveciului, prin care se toarna apa. asa ca excesul eventualk, nu are pe unde se scurge si incepusera sa-i putrezeasca radacinile.

codruta, da, intr-un ghiveci obisnuit poti sa-i pui apa fara grija, ii place bine umed substratul, altfel se blegoseste imediat si-i cad bobocii. (ma rog, rĂ¢mele alea....  ;D )

vivi23ro

ultima , ultima poza e bougainvilea   aceiasi planta pusa inainte dar care aparea ceva rosu deschis portocaliu


Codruta

Si a ta Myky arata foarte bine. Cate plante sunt in ghiveci?
Si daca bine vad eu in poza e la soare. Intrebarea este, poate fi aproape toata ziua in soare sau si aceasta planta doreste doar soarele de dimineata?

myky

nu e chiar in soare, pe la 11.00 ajunge putin soarele la ea, in rest e la umbra.
fotografia e de vara trecuta, acum e tunsa si frezata, erau cam 3-4 fire in ghiveci.

irina



Ella

Da, nu te orientezi rau ;D
cu Azaleea, te informasi? vrea niste apa preparata cu ceva turba, nu stiu exact, desii imi plac enorm, fug de ele ca de mere padurete ;D
Gardenia, superba, pune-i o tava cu pietre si apa sub ghiveci, daca poti sa o si pulverizezi, dar cu grija, nu pe flori, are viata lunga ;)
Orhideea, super si atat, nu ma pricep ;D
(nu ti-am dat sfaturi, sunt frumoase si poate le ajuti sa aiba viata lunga, te orientezi spre plante cu ceva fitze, esti curajoasa :D )

Marmoset

Quote from: Ella on April 15, 2009, 08:58:00 PM
Da, nu te orientezi rau ;D
cu Azaleea, te informasi? vrea niste apa preparata cu ceva turba, nu stiu exact, desii imi plac enorm, fug de ele ca de mere padurete ;D
Gardenia, superba, pune-i o tava cu pietre si apa sub ghiveci, daca poti sa o si pulverizezi, dar cu grija, nu pe flori, are viata lunga ;)
Orhideea, super si atat, nu ma pricep ;D
(nu ti-am dat sfaturi, sunt frumoase si poate le ajuti sa aiba viata lunga, te orientezi spre plante cu ceva fitze, esti curajoasa :D )

Sarut mana! Nu-s curajoasa nici vorba, dar...calul de dar nu se cauta la dinti! Sunt plante primite cadou de Florii si erau pe wish-list-ul meu, intr-adevar.
Acum clocesc apa de turba  :D, de ieri e pus saculetul in apa si mai stau macar o zi. Asa ca plantele, dupa transplantare, le-am udat doar cu apa statuta si le-am pulverizat cu apa fiarta si racita. O sa pun in aplicare si tava cu pietricele. Pot pune bile de argila? Ca pietre de prin fata blocului nici sa vreau n-am de unde lua!
Iar orhideea si-a deschis 3 flori de cand o am, si nu puteam sa n-o laud si pe ea!  :-*
Sarut mana de sfaturi.

dyadin

Marmoset, sunt extraordinare!

Ella

Da, poti pune bile de argila, eu pun pietre pt. ca nu am bile, pana si pietrele le cumpar ??? ;D >:(

Si sa stii, ca nici azaleea nu s-ar supara cu o tavita cu apa sub ghiveci. ;)

Marmoset

Quote from: Ella on April 15, 2009, 09:08:37 PM
Da, poti pune bile de argila, eu pun pietre pt. ca nu am bile, pana si pietrele le cumpar ??? ;D >:(

Si sa stii, ca nici azaleea nu s-ar supara cu o tavita cu apa sub ghiveci. ;)

Am inteles, o sa le pun pe amandoua pe o tava de jardiniera cu strat de bile. Si eu as cumpara pietre, doar ca atunci cand merg pe la magazine mereu uit sa iau o plasa rezistenta. Lesinaturile alea de sacose de la magazine nici 2 pungi cu pamant nu tin, ca se rup. M-am mai plimbat eu intr-o seara cu pungile de pietris colorat in brate cateva statii de tramvai, de la Kaufland  :D

Ella

in sfarsit si-a aratat fata :D 

si altele inflorite azi ;)

                        

larisa

Minunate Ella ,Sa te bucure cit mai mult  cu florile lor


Ella

Da o fuga la violete si-mi spui dupa aia, daca, ti-a revenit graiul ;D si vinovata-i  Cara, nu eu :D :D :D

Codruta

Wonderful, Ella. Tot asa de acum incolo!

Nicol Caloian

Quote from: Ella on April 16, 2009, 05:57:30 AM
in sfarsit si-a aratat fata :D 

si altele inflorite azi ;)

                        

Si inca ce fata! Super spati la tau. Dar nici celelalte nu-s mai prejos.

gabi_gabriella

Quote from: Ella on April 16, 2009, 08:57:44 AM
Da o fuga la violete si-mi spui dupa aia, daca, ti-a revenit graiul ;D si vinovata-i  Cara, nu eu :D :D :D

Cara a pus capacul !!!  :o

vivi23ro

ce soi e hibiscusul galben cu rosu?

Ella

il cheama Sierra  ;)
ca soi, nu stiu, este ceva intre sclifositi si astia normali, ma refer la forma frunzelor.

ozimandias

Cum am avut crini de Craciun, nu puteam sa nu am si de Pasti:
Au intreaga floare cat o petala a celorlalti  ::) insa imi plac asa de mult... imi aduc aminte de copilarie (asa crini aveam atunci  :D).
Si streptosii mei care chiar sunt superbi: (asta a murit si-a inviat toata vara... abia acum a inceput sa-i mearga si vine iar vara...).
Iar Alissa care a facut o multime de flori, ultimile i-au cazut acum cand l-am luat la poza, insa e plin, plin de boboci:

Ella

Ca ai flori frumoase, am vazut, felicitari! da la telefon, de ce nu raspunzi?  :'(