Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

am fost ieri la expo flora din anul asta din Timisoara si am fost dezamagita, nu a fost nici pr jumatate ca anul trecutun singur fel de hibiscus ... orhidei au fost ceva, paphylopedium cred ca i zice , papucul doamnei, panseluta , mini, phale, catylei,etc, eu am luat o vanilie la 50 , cactusi, muscate dar slab, am luat 3curgatoare si una zonale galbuie, camelie am luat roz sargata, am vazut pe aceiasi tulpina si rosii albe si roze florile, revin cu poze mai tirziu

vivi23ro

[
muscata galbuie nu stiu de ce bughenvilea asta tot portocalie iese cind ea e singerie inchisa visinie

Marmoset

Quote from: vivi23ro on April 09, 2009, 03:17:26 PM
[
muscata galbuie nu stiu de ce bughenvilea asta tot portocalie iese cind ea e singerie inchisa visinie

Primele poze cu muscate sunt? Foarte frumoase! Iar fuchsia e de vis! Ca sa nu mai zic de papusica ta mica ce scumpa este!  ;) :-*

vivi23ro

primele 4 sint camelii de la expo luata

Marmoset

Quote from: vivi23ro on April 09, 2009, 04:04:53 PM
primele 4 sint camelii de la expo luata

E superba camelia aia! Si eu, in general, ador plantele mici care fac flori mari, gen Camelie, Dipladenie... De fapt, toate plantele care fac flori le ador, ca n-as putea alege! Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori multi ani!

vivi23ro

nu pot zice ca e mica are 1m , dipladenie am una roz rosiatica, care de la mult soare devine roza palid, am sperat anul asta sa mai fie alba  la expo dar nimic

Marmoset

Quote from: vivi23ro on April 09, 2009, 04:42:29 PM
nu pot zice ca e mica are 1m , dipladenie am una roz rosiatica, care de la mult soare devine roza palid, am sperat anul asta sa mai fie alba  la expo dar nimic

Cred ca Dipladenia cu soarele nu-s chiar asa buni prieteni!  :) Lumina, dar nu soare direct, ca o pierzi, si-i pacat!  :-* Daca vad prin peregrinarile mele Dipladenie alba, de care caut si pentru mine, iti iau? Sunt in jur de 20-25 ron, de pe la PatioPlant.

vivi23ro

deocamdata nu mersi , ma duc si eu acum sa caut , ma mir de chestia cu soarele pt ca anul trecut dipladenia mea a stat direct in soare toata ziua pt ca sint la sud si nu are nimic

Ella

Azi

                                  

miha

Parca-i un colt de paradis in mijlocul gheturilor polare...  :) Ce frumoasa s-a facut Funambule...se pare ca acum arata ce poate...  ;)

vivi23ro

Funambule e hibi de jos? e suuper.. stau si ma intreb cit e de mare spatiul la cite sint  ::)

Ella

Funambule este violeta albastra :D, iar in randul de jos este o episcia, cel putin asa sunt asezate la mine ::)

simonaelena

Ella, nu stiu unde traiesti tu, dar cu siguranta nu la Polul Nord  :D
La tine parca e vesnic primavara!

Ella

Arunca o privire pe geam, te rog! 
:D :D :D

ani

Important este ca la tine in suflet si in casa este primavara!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

doina

Ella , Vivi frumoase flori aveti  :D .
Ella noroc cu plantele din casa ca te fac sa uiti de zapada de afara  :o

Marmoset

Wowwww!!!! Doamne, ce minunatii va incanta ochii si sufletul in casele voastre! Bravo!  :) :-*

myky

nu mai am rabdare sa infloreasca tot:


cu dedicatie pentru cara!

Ella

Nu, nu-mi place ;D te-am laudat la gradina, vrei si aici?

da' pe medinilla cum ai convins-o sa infloreasca? ::)

Marmoset

Quote from: myky on April 12, 2009, 10:08:33 AM
nu mai am rabdare sa infloreasca tot:


cu dedicatie pentru cara!


Doamne, mor cand vad Clero thomsoniae! E superb!
Daca o sa ai vreodata un lastarel de la el, iti dau ce vrei din albumul meu pentru el!  :-*

cara

Quote from: myky on April 12, 2009, 10:08:33 AM
cu dedicatie pentru cara!

draga mea, felicitari! n-am priceput ce-i trebe, ce-i place, n-am iubit-o, recunosc! deci tu meriti floarea, pentru tine a inflorit!  ;D

m-ai dat gata! pe bune! doi ani m-am luptat cu ea si numa' nu-i placea la mine  ::)

Codruta

Am ramas cam in urma cu cetitul pe aici si azi nu am avut inspiratia sa iau un intaritor inainte de a deschide computerul ;D :D Indiferent ce pagina deschid numai frumuseti, una mai splendida ca alta. Sa va traiasca la toti!
Ella, nu imi place iarna (o luna in preajma Craciunului ar fi mai mult decat suficient) dar mai ca m-as muta si eu la Polul Nord daca as avea atata "caldura"in casa :D

myky

Quote from: cara on April 12, 2009, 02:51:29 PM
Quote from: myky on April 12, 2009, 10:08:33 AM
cu dedicatie pentru cara!

draga mea, felicitari! n-am priceput ce-i trebe, ce-i place, n-am iubit-o, recunosc! deci tu meriti floarea, pentru tine a inflorit!  ;D

m-ai dat gata! pe bune! doi ani m-am luptat cu ea si numa' nu-i placea la mine  ::)
:-*:-* :-* :-* e inflorita de aproape o luna de zile, iti imaginezi ca de cate ori trec pe langa ea, ma gandesc la tine, si trec de cateva zeci (este in hol)?

myky

Quote from: Ella on April 12, 2009, 10:11:32 AM
Nu, nu-mi place ;D te-am laudat la gradina, vrei si aici?

da' pe medinilla cum ai convins-o sa infloreasca? ::)
pur si simplu a inflorit, v-am mai spus, eu mai mult le simt (florile), nu prea ma omor cu teoria (desi as putea spune ca am studiat ceva ani).

marmoset, eu iti dau lastari, dar treaba ta cum ii prinzi (acum are varfurile ocupate cu flori, la urmatoarea tundere)

ozimandias

Muscatele mele cumparate acum o saptamana: