Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

E posibil, Vivi. Am postat eu mai demult un Keki care a crescut pe tija.

valentyna

.eu ar trebui sa le pun la cumparate caci le-am luat cu boboci-calceolaria si bilbergia    http://valentyna.sunphoto.ro/shoping pag 2

myky

e micut, dar harnicut:

   

to be continued

Codruta

Tare dulcic asa micut... dar tot iti doresc sa creasca mare. :)

myky



myky

ee, o sa ajunga si al meu la fel :D

doina

Myky , e frumusel foc , asa mititel si plin de flori , ai mei sunt niste lungani de peste 30 cm si n-au nici un gand sa faca flori . Le dau si eu de maine papa bun si sper sa apara bobocii si la mine.
Am avut si eu o bucurie de dimineata ......., dansul are doar putin peste 10 cm ( multumesc Myrela  :-* ).  
Am pozat si kohleria Warscewiezii , care a inflorit de cateva zile .

Codruta

 :o Ce mic e si ce floare mare...si culoarea e superba.
Vad ca si la tine in poza Warscewiezii e cu frunzele aproape gri...ce ti-e si cu aparatele foto.
Sa-ti traiasca si mereu sa infloreasca! :)

doina

 :-* multumesc Codruta .
Sunt antitalent la foto  :'(

Ella

Warscewiezii are frunzele aproape gri, asa-i? Pe asta nu o am, dar am alta care are frunzele asa.
La hibi asta-i culoarea adevarata sau este schimbata de aparat?

Myky, foarte frumusel abutilonul tau.

Codruta

Doina nu e vina ta. Eu am un aparat foto care scoate culorile mai aproape de realitate (o idee mai rosii) dar prefer sa fac pozele cu video camera deoarece pot fotografia de mai aproape si sa aiba si claritate. Din pacate la video camera ii lipseste rosu mult si culorile ies aiurea.
La Warscewiezii frunzele sunt un verde putin mai inchis decat la cea rosie cu picatele dar se pare ca in poze ies gri ???

myky

Quote from: Ella on March 26, 2009, 04:33:09 PM
Warscewiezii are frunzele aproape gri, asa-i? Pe asta nu o am, dar am alta care are frunzele asa.
La hibi asta-i culoarea adevarata sau este schimbata de aparat?

Myky, foarte frumusel abutilonul tau.
merci, ella!
mai si daca ati stii ca e plantat intr-o 'lingura de pamant ( in traducere libera, paharul  in care e plantat, e doar jumate cu pamant)

doina

Quote from: Ella on March 26, 2009, 04:33:09 PM
Warscewiezii are frunzele aproape gri, asa-i? Pe asta nu o am, dar am alta care are frunzele asa.
La hibi asta-i culoarea adevarata sau este schimbata de aparat?


Ella , daca vrei , ai un rizom de la mine    :-*  ;   hibi e aproape la fel cum e in foto .

Ella

Doina, multumesc! nu sunt sigura ca vreau sa-mi fac si o colectie de kohl. am acum 3 feluri, cresc in disperare, de inflorit, nu infloresc. Vedem pana in vara si daca revin la sentimente mai bune, facem schimb cu ce am eu. Merci! :-*

Myky, asa se intampla. Am si eu plante pe care le ingrijesc de numai si ele nu-mi dau nicio atentie iar altele ajung sa-mi capteze atentia cand au deja boboci. :D

Nicol Caloian

Myky, e tare frumusel abutilonul, tare dragalas! In seare asta am avut si eu o surpriza, inca nu s-a deschis de tot dar o sa fie tare mandru:

Nicol Caloian

Si inca o surpriza! Pupici pentru donatoare  :-*  :-*  :-*
Streptocarpela pe care am primit-o la ultima intalnire:

myky

mama, da' catai spatiphiloiu!

Marmoset

Quote from: doina on March 26, 2009, 03:41:24 PM
Myky , e frumusel foc , asa mititel si plin de flori , ai mei sunt niste lungani de peste 30 cm si n-au nici un gand sa faca flori . Le dau si eu de maine papa bun si sper sa apara bobocii si la mine.
Am avut si eu o bucurie de dimineata ......., dansul are doar putin peste 10 cm ( multumesc Myrela  :-* ).  
Am pozat si kohleria Warscewiezii , care a inflorit de cateva zile .
E superba minunea aia mica de trandafir, cu o floare atat de mare! Daca aveti vreun lastarel de la Kohleria aia...l-as cumpara cu placere! Sa va incante cu floriciuni multe toate minunile verzi!  :)

mamaruta

Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.

Marmoset

Quote from: Mada on March 26, 2009, 11:23:54 PM
Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.

Uraaaaa! Sa inteleg ca sunt pe lista?  :)

gabriela jalba

Quote from: Mada on March 26, 2009, 11:23:54 PM
Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.
Si pe mine!!!!Adica sa ma treci pe lista. Mie mi-a murit koleria...era de aia comuna,dar tare frumusica. N-a rezistat peste iarna in beci.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Quote from: Mada on March 26, 2009, 11:23:54 PM
Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.

Mada, si eu vreau daca mai ai , te rog   :-*

mamaruta

Sunteti toate pe lista. O sa imi notez....