Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: penelopa on May 09, 2007, 11:26:49 AM
S-o scot si io? Da ` a mea e cu vibrator si-o tin acasa!

io nu mă despart de ea niciunde!
o ţâu în buzunar tot timpu'!  :D :D :D


penelopa

Hopa! A aparut Turturica!
Sa stii ca varful ala mic de muscata curgatoare care voiai sa-l arunci,  l-am prins,  mama rea  ce esti!

gabriela jalba

PENE,si fiindca ai adus vorba de muscate.....ia deschide tu un topic nou cu ea (eu una nu am gasit sa fie vreunul!!!) Asta fiindca ai dovedit ca esti mama buna,si ai prins una aproape din nimic.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Sunt,  ca si alea de la tine s-au prins. Le-am transplantat dupa ce le-am dat jos "pemparsii"  din dotare.
O sa deschid topicul da` cand voi fi mai in forma.

myky

sica si papusica, florile voastre sunt minunate!

cara

prima floricică de zephi!  ;D

[attachment deleted by admin]

penelopa

Unde tii, Cara,  zephirantesul? In casa sau afara?
Eu inca nu l-am scos inca afara si nu prea da semne de inflorire.

cara

în casă. poate că anu' ăsta o să încerc să plantez jumătate din bulbi în grădină, să văd cum se comportă, dacă suprevieţuiesc iernii de braşov.  ;D

penelopa

Nu cred ca supravietuiesc afara, iarna,  fiindca (asa stiu eu)  zephirantesul este o planta de interior. Doar daca vrei sa faci un experiment ca sa mai scapi de bulbii cei superfertili  :)

cara

hai, tu! doar voi aţi zis pe-aici că dacă îi acoperi cu frunze, pene, ismene, să le ţină cald, nu mor iarna!  >:(

cara

ei, ce ziceţi de medinilla mea? haaaa?  ;D

[attachment deleted by admin]

simona2

Pai ce sa zicem...este superba . Sa-ti traiasca si sa te bucure cu cat mai multe flori .

Loredana06

Cara, si zephi si medinilla sunt magnifice. Vezi , stiam eu ca acusi mai gasesc plante care le vreau. Sapt viitoare ma duc si cumpar una. N-are decat sa facu cu nervii "colegu de apartament". Am stoc de distonocalm... ;D

Trofin Petrina

Sunt foarte frumoase florile tale Cara, e clar ca le iubesti......rasplata e pe masura :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

gabriela jalba

Cara,ma uimesti!!! Eu de aceasta "medinilla" nici nu am mai auzit pina acum. Mai de la tara....bre!! ce sa faci??!!!! e deosebita si sa-ti traiasca. 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

mulţumesc de aprecieri! (mă cam strânge pielea.... ;D ;D ;D )

daveco

Quote from: cara on May 18, 2007, 06:48:25 PM
mulţumesc de aprecieri! (mă cam strânge pielea.... ;D ;D ;D )
cu placere! acum,pe bune,e grozava .cand o dai de-un marcotaj?vad ca ai frunze destule.eu iti dau sticle de plastic sa-i faci microclismat si-mi dai si mie una...o medilina adeca.

cara

Quote from: daveco on May 18, 2007, 09:16:01 PM
cu placere! acum,pe bune,e grozava .cand o dai de-un marcotaj?vad ca ai frunze destule.eu iti dau sticle de plastic sa-i faci microclismat si-mi dai si mie una...o medilina adeca.

băi daveco, am auzit multe modalităţi de înmulţire a plantelor, dar de înmulţirea prin "clismă" încă nu auzisem!  :D :D :D

simona2

Am o frumusete de ghiveci , plin cu crizanteme micute albe ( pitice ) .Maine le fac poza sa vi le arat si voua.

daveco

Quote from: simona2 on May 18, 2007, 11:05:58 PM
Am o frumusete de ghiveci , plin cu crizanteme micute albe ( pitice ) .Maine le fac poza sa vi le arat si voua.
acum nu sta la pozat ?eu am comis-o in seara asta si s-ar putea sa fiu cu "buzunarul plin " maine.nici nu pot protesta ca ar fi pe drept improprietarirea mea, dar nu m-am putut abtine.

simona2

Acum nu sta , ca doarme cel mic ( care are 8 ani )si nu vreau sa-l deranjez...dar maine vi-o arat .

simona2

Crizantema mea draguta :

[attachment deleted by admin]

simona2

Si o ghetica rosie

[attachment deleted by admin]

larisa

Foarte draguta ,crizantema ta ,Simona.Eu am una roz-lila dar nu a inflorit inca.Poate facem schimb!