Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

myky

ciupa, scuze! eu ma gandeam la Fleurf, dar pot sa trimit o frunza si la tine, cu cea de gloxinia, sa nu se plictiseasca singura pe drum :D

Fleurf

  Ne infratim myky! Cu tot dragul :)

Fleurf

   Mi-au mai inflorit inca 2 streptocarpusi: happy snapy si cel alb care nu stiu cum se cheama.
   Iata mandretile mele

[attachment deleted by admin]

vciupa

Foarte frumosi streptocarpusii Fleur!

Nicol Caloian

Fleur, sunt superbi. Daca nu indraznesc prea mult, ai rezerve de frunze?

cara

da' ce credeţi voi, mă' ?
că io n-am  specii de astea de-ale voastre?
ia:

[attachment deleted by admin]

lyana

Felicitari Cara si Flori aveti streptocarpusi cu flori foarte frumoase ,sa va bucurati cat mai mult de ele... :-* :D :-*

Johana

Superbi strepto aveti...sa va traiasca. Oare cand o sa creasca asa si ai mei  :-[

Johana

Cara, as vrea si eu un puiut de strepto pe care il ai tu. E al sortiment decat cei pe care ii am eu ( si care nu catadicsesc sa infloreasca odata)....ii ies tijele ale cu flori de pe tulpina de undeva...interesant.

Fleurf

  Am pus eu frunze din toti doar ca tare greu ies puii :-\  Daca vrei frunze Nicol doar din albastru si alb pot sa-ti dau fiindca cel grena l-am achizitionat de curand, dar am pus frunze din el ca l-am primit prin posta si avea multe frunze rupte. Sa speram ca ies pui macar din jumatate din frunzele puse de mine si o sa fie suficienti.

cara

Quote from: Johana on April 16, 2008, 09:55:28 PM
Cara, as vrea si eu un puiut de strepto pe care il ai tu. E al sortiment decat cei pe care ii am eu ( si care nu catadicsesc sa infloreasca odata)....ii ies tijele ale cu flori de pe tulpina de undeva...interesant.

ok, am sa-ti dau un urmas a lu' streptocarpella mea!  ;D

vernil

Cam asa arata acum ferestrele mele  :-*



Johana

Frumoase, atat ferestrele cat si violetele.  :)
Sa-ti traiasca!!!
As vrea si eu sa fie asa prolifice violetele mele! ;D

vernil

Multumesc. Am observat ca daca le pun pamant proaspat in fiecare primavara si au ghivece corespunzatoare, infloresc abundent. Am fotografiat special ca sa se vada ca nu dispun de mult soare, sunt doar mangaiate cateva minute direct de soare (cam o ora, in total)  ;D


martipan

Forte frumoase sica...dar crinul e de interior  ??? ?
Cum asa,florile arata ca ale celor de exterior !Nu de alta ,dar saptamana asta mi-au inflorit si mie cei doi lilium candidum pe care ii am,unul roz-cam ca al tau,doar ca putin mai inalt-si unul siclam si florile seamana bine cu ale celui pe care il ai tu...plus ca si frunzele sunt identice,din ce am vazut eu in poza!

sicamin

Martipan , pe plic scria "crin de interior ". Eu am pus si in gradina un bulb ,pe langa altii 4 ,de gradina si cel de interior are boboci dar este  mic ,fata de cei de gradina care sant inalti . Am sa fac poze sa vezi diferenta intre cei de interior si cei de gradina.

martipan

Probabil este o specie de lilium de interior (sunt mai mici de inaltime decat ceilalti).Oricum,este foarte frumos!
Ai mei au cam 25 cm (cel roz) si 35 cm (cel ciclam),insa sunt foarte frumosi,au niste cupe enorme,la fel ca cel de la florarii,din buchete.Parfumul alor mei e fad,insa se simte daca bagi nasul in floare (seamana cu cel de lalele amestecat cu cel de narcise,numai ca mult mai sters).
Sunt tare fericit ca au inflorit,sunt superbi si chiar nu ma asteptam sa se faca asa de mari si sa mai si infloreasca in doar ~2 luni !Sunt tare mandru de  ei,probabil imi mai voi cumpara bulbi,acum ca am prins gustul victoriei!
Plus ca nu cer multe,au avut,ce-i drept lumina si multa caldura,le-ampus  si ingrasaminte ocazional,iar givecle sunt unele mici,vad ca le-a prins de exceptie (au cam 12 cm h si 7-8 cm diametru).

Nicol Caloian

Mi-a inflorit prima muscata curgatoare

[attachment deleted by admin]


opiadc

       toate sunt frumoase! sa va traiasca cat mai mult!

     eu am 2 muscate curgatoare ce le-am achizitionat vineri;
    3 feluri de spathifillum si oxalis-ul grena;nu prea am cu ce ma lauda! ;D

gabriela jalba

Vciupa,din frunzuta de la tine de anul trecut,acum a iesit o gloxinica. Nici nu stiu cum mai era mama ei...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vciupa

Ma bucur Gabriela!
Din care?
Tigrina mov?

gabriela jalba

Nici daca ma impuschezi nu stiu!!!!! ca nu mai are eticheta...... :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc

         ha, ha, ha
           ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
       azi am avut o zi foarte buna: am primit cadou 3 floricele; o muscata alba semicurgatoare, un cercelus care nu stiu cum va inflori, dar e sanatos de numai si o thunbergia; dar nu e ca celelalte pe care le-am mai vazut, asta e portocalie, nu galbena cu ochi negru  :D
    imi place foarte mult! :D :D :D
      muscata si susanica mi le-a facut cadou o prietena pe care am consiliat-o intr-ale floriculturii-de=abia s-a mutat la casa si ea nu se pricepe la gradinarit si fucsia am primit-o ca m-am dus la sere sa ma interesez de ce feluri de fucsii au si au zis ca ei nu prea cresc, ca nu au avut timp sa inmulteasca, ca hau, hau, hau, si avea acolo vreo 3 ghivece si unul mi l-a dat mie;initial a zis ca e 5 ron, dar pe urma  a aparut o doamna pe care o cunosteam si a zis sa mi-l dea cadou... ;D :D
     si mi-am mai facut cadou o muscata englezeasca :D
     e grena cu dungi negre... :o ::); e o nebunie... ;D