Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

la cit mai multe!!! ai si tu casa presarata cu floricele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Cate frumuseti... Sa va traiasca!

Nicol Caloian

Tare frumoase flori ai Vciupa! Pot sa te rog si eu de o frunza de strepto, din acela rozaliu?
Poate iti place ceva din ce am eu si-ti dau in schimb.

vciupa


Nicol Caloian

Multumesc mult. Sa-mi spui cum sa ma revansez.

vernil

Nicvol, multumesc mult, 3 dintre muscatele de la tine sunt pline de flori si sunt foarte frumoase culorile. Rosu aprins, roz si somon.

Nicol Caloian

Ma bucur Mariana ca ti-au inflorit. Le-am menit eu sa fie harnicute, sa nu ma faca de ras.  :D  :D


vciupa


Nicol Caloian

Ce frumoase sunt Sica. Sa-ti faca muuuuulte flori!

sicamin

Multumesc fetelor! Si eu va doresc sa aveti flori multe si frumoase. Mie i-mi plac toate,dar cand le vad si inflorite , parca ma bucur mai mult de ele.

Nicol Caloian

Haideti sa va arat ce isprava a facut violeta mea bicolora. Asa arata cand am cumparat-o:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2609428770098269253QYrRSa
si asa arata acum:


[attachment deleted by admin]

vciupa


cara

Nicol, vrei sa zici ca adevenit din simpla, involta, asa, de capul ei?  :o

Nicol Caloian

Exact, Cara. Dupa ce mi-a dat emotii cu prima floare (era alba complet) m-a uimit cu aceasta transformare. Am auzit ca se mai intampla ca o violeta sa faca la un moment dat flori si simple si semiduble dar asta are toate florile involte acum, fata de toate simple cum era cand am luat-o.

lyana

chiar foarte frumoasa Nicol ,se mai intampla si minuni... ;D :-*

Fleurf

  Si eu am una albastra simpla pe care am inmultit-o si unii pui au fac florile batute. Acelasi lucru mi se intampla cu hibi de culoarea caisei iarna infloreste simplu iar vara involt. Eu cred ca depinde de cate ingrasaminte are in sol.       

gabriela iuliana

Mi-a inflorit  violeta roz care o am dintro frunza ppimita anul trecut.,se mai pregatesc 2 violete sa infloreasca dar nu stiu inca ce culoare sunt:

si un pui de spathiphilum:
,mai am un pui primit de spathi mai pitic care infloreste dar deocamdata nu am poza cu el(mersi mult monica :-*).
Nicol scuze te rog ca indraznesc :-[ :-[ daca se poate te roooog o frunza de cea bleo si de cea albastru inchis ;D(cum doresti -la schimb sau cu plata) :) :-*

gabriela iuliana

Scuze am uitat sa spun ca toate sunt superbe :) ,daca se poate as sta toata ziua sa ma uit la pozele florilor ;D

Nicol Caloian

Multumesc Iuliana. Sigur ca o sa-ti dau dar trebuie sa mai astepti pentru cea bleo ca sa se mai treaca forile pentru ca buchetul de flori este foarte mare de nici nu se vad frunzele. Cred ca din acest motiv nici n-au reusit sa creasca suficient. Cat priveste cea de care spui ca este albastru inchis cred ca este una mov inchis (aproape indigo) pentru ca eu nu am albastre. Daca vrei, iti dau si din asta cu mare placere dar precizeaza exact la care te referi.

gabriela iuliana

Da e vorba de cea indogo,scuze..multumesc mult mult de tot
:) :-* :-*sa-mi spui te rog daca doresti ceva de la mine. :D

Nicol Caloian

Te-am trecut la catastif. Lasa adresa pe PM

lyana

iata si frumoasa si gingasa mea muscata ,si a inflorit tocmai cand ma pregateam sa -i schimb pamantul si ghiveciul ...dar am lasat asta dupa ce va trece floarea :) :D

[attachment deleted by admin]

martipan

Lume,lume,mi-a inflorit phaleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!
Sunt bucuros din cale afara,am avut muuuuult de asteptat,dar vad ca acuma au inceput sa creasca bobocii mult mai repede (mai are 4 si tija se tooot lungeste) !
Sunt nespus de fericit,merci Ozi inca o data !
Foto actuala nu am,dar am una de prin septembrie,inainte sa mi-o trimita ozi (bineinteles ca atunci i-au cazut floricelele si boboceii,insa tija s-a ramificat si acum o vad si eu inflorita live ) .
De baut la toata lumea  :D :D :D :D !

[attachment deleted by admin]

vciupa

Felicitari Lyana si Martipan!
Frumoase!