Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

diana

Simona, esti o norocoasa!  ;) Si azalea si camelia inflorite, se vede ca te iubesc mult! :D Violeta e superba! Oare e aceeasi nuanta cu a mea? ???
http://diana.sunphoto.ro/Violete_Africane/IEYVXTDIMXAKNJYDORD

Codruta

Foarte frumoase Simona si cum spunea si Diana esti norocoasa. Saptamanal ma duc la un magazin si ma uit la camelii si azalee dar mi-e frica sa iau pentru ca nu am conditii pentru ele. Ma tot bate gandul sa incerc o camelie in gradina dar nu am studiat daca poate sta si peste iarna afara. Sunt si cam scumpe (cea mai ieftina am gasit-o la 10 euro dar de obicei costa in jur d 24) asa ca mi-e frica sa arunc banii in vant si sa mai si sufar alaturi de ele.
Diana si violetele tale sunt minunate iar de cele albastre m-am indragostit. Am ce am in ultimul timp cu culoarea albastra ;D Cu emotie astept sa vad ce culoare vor avea lalelele mele albastre.

simonaelena

Multumesc pentru aprecieri. Se pare ca acum stiu exact ce conditii le trebuie acestor plante ca sa infloreasca frumos. Nu vor caldura!
Le tin in aceeasi camera, inghesuite pe pervaz, pentru ca mai am inca doua camelii, una alba si alta rosie, care inca nu si-au deschis bobocii, vreo 3 azalee si linga pervaz clivia, care niciodata nu a inflorit asa frumos ca acum.
Am mai spus, in acea camera aprind focul numai cand se raceste foarte tare, incerc sa pastrez temperatura la 10-15 grade, insa uneori scade sub 10. Tot acolo am un lamai, care pentru prima data a facut flori. Acum astept recolta  :D :D :D

simonaelena

Diana, parca violeta mea este putin mai mov decat ce ai tu, insa ambele sunt super.

penelopa

Asa e Simo!
Dar mai ai un secret: pamantul bun pe care-l aduci din padurile voastre.  ;)


simonaelena

Quote from: penelopa on March 03, 2008, 10:48:37 AM
Asa e Simo!
Dar mai ai un secret: pamantul bun pe care-l aduci din padurile voastre.  ;)

;) Cine stie, cunoaste!  N-ai decat sa vii la vara sa-ti iei si tu direct de la sursa  :D

Codruta

Frumoasa floare Cristiana. Cat mai multe in viitor!

vivi23ro

mi se pare mie sau are si alb in el? la mijloc?

cristianabv

Da, are, dar f putin si se vede numai cand e asa mult inflorit.

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Cum sa nu imi fie drag cand uite ce cadou mi-a facut de 8 martie?!

http://codruta.sunphoto.ro/hibiscus
Asaltat de paianjeni sau alte bestii, trecut prin 2 tratamente, rupt din greseala o crenguta cu boboc si totusi de 8 martie mi-a oferit aceasta floare minunata. Culoare din poze nu e chiar cea reala dar nu am ce sa fac cu lumina. E un mov pal cu galben in mijloc.

Nicol Caloian

Rar am vazut hibi de culoarea asta! E minunat!

vivi23ro


larisa

Crenguta ,ochii si hibi ,ca rar asa culoare .Nu am vazut nici pe google ,d-apoi in gradina cuiva .La cit mai multe flori si cit mai multi lastari

myky

mai, tu vrei sa ne omori cu zile?

Codruta

Stati nu sariti asa ca v-am zis ca in poza culoarea nu e chiar ca si in realitate. Dupa cum puteti vedea in album in fiecare poza e alta culoare desi ar trebui sa fie la fel. Primele 3 poze din album sunt de anul trecut, ultimele 2 sunt cu floarea deschisa in 8 martie. Poza pusa si aici e cea mai aproape de adevar ;) Iar prima poza din album e chiar foarte departe de culoarea reala cu toate ca a fost facuta afara la lumina destul de buna. Oricum floarea e mov si batuta. Hibiscusul e de gradina dar trebuie adus in casa peste iarna (cel putin asa scria pe eticheta lui).
Hibi de interior cu floare mov am vazut aici dar din pacate e cu floare simpla.
http://www.plantencentrumexotica.com/

Crenguta pe care am rupt-o din greseala am pus-o in pamant si sper ca v-a face radacina. Stiu de anul trecut ca sunt multi doritori. Nu stiu daca e de bine sau rau dar i-au cazut cele 2-3 frunzulite care le avea in varf. As fi vrut sa pun o multime la prins dar nu prea am ce sa tai; a facut frunze dar ramurele noi nu. As fi vrut sa-i schimb pamantul dar pe cand m-am trezit era cu boboci si mi-a fost frica ca nu-i va place.

cristianabv

Codruta, stai linistita. Si Hibi-lor mei le-au cazut toate frunzele cand i-am plantat, dar vezi in poze cum au ajuns. Sa-ti traiasca si sa-ti faca multe multe flori!!



http://community.webshots.com/user/cristianabv

Codruta

M-ai linistit.
Si ai tai sunt minunati.

cristianabv



Codruta

Sunt tare frumoase. Felicitari pentru ele si la mai multe! In a doua poza e o azalee? Care e secretul tau ca o duce asa bine?

vciupa

Multumesc pentru urari.
Nu le fac nimic deosebit.
Le ingrijesc cu drag.

Erwin

Ca de obicei, ai flori frumoase :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro