Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

myky

sa nu manaci din el ca nu e comestibil, fructul e plin de seminte, lasa-l in pace,

simona2

Penelopa , planta ta este Marul lui Adam . Eu spuneam de ardeiul meu ca face fructele  rotunde !

penelopa

Pai nu-l gustam eu, Myky. Ii ofeream aceasta ocazie sotului,  ca el  infuleca  ardei iuti. Cate 7-8 buc. la o masa!

myky

gata am gasit cum se numeste -SOLANUM CAPSICASTRUM- cnd nu-mi amintesc ceva ma lasa nerviiiiiii.


[attachment deleted by admin]

cara

mi-am notat si eu, pentru album!  ;D
iar in privinta nervilor...sambata seara am zacut bolnava 2 ore pt ca nu-mi aduceam aminte numele unui film... ;D (da' nu m-am lasat, am cautat pe net pana am gasit!  ;D)
asa ca nu esti singura, si uite ca perseverenta duce la progres!  :D

sicamin

Solanum poate avea frunzele in 2 culori(verde cu pete albe)? Eu am luat cateva bilute de la o planta din Metro ;) si le-am semanat in tr-un ghiveci in care am Hibiscus.Acum am o pepeniera de plantute dar au frunzele verzi. Se vor face mai tarziu cu pete albe?

myky

sica, planta din metro ce fel de frunze avea?
eu am gasit un fel de solanum cu frunze bicolore dar explicatiile erau in rusa si sunt paralela cu traducerea, pun poza sa vezi si tu



[attachment deleted by admin]

sicamin

Cred ca asa arata floarea ,poate cu mai mult alb decat verde si cu multe bilute rosii.Stii cumva cand incep sa faca  flori ?

myky

Solanum Capsicastrum sau "marul dragostei" este o planta de climat subtropical, originara din America de Sud. Are aspect de tufa, ajunge la inaltimea de 30-40 de cm.
Prefera locurile luminoase, temperaturi de circa 15-16 grade C, umiditate ridicata din cauza aceasta frunzele vor fi pulverizate cu apa. Iarna se uda mai rar, vara mai des si regulat. Iarna nu rezista afara la ger. Ca substrat, se poate folosi un pamant de gradina imbunatatit cu frunza, mranita si nisip. Florile sunt albe sau viu colorate dar sunt otravitoare, de fapt au un aspect de cireasa lucioasa.
Planta se inmulteste usor primavara prin seminte semanate in ghivece sau in gradina prin butasi, care se infig direct in sol. Tot primavara se pot face taieri pentru indreptarea coroanei. Excesul de apa in sol, lumina insuficienta, aerul uscat duc la pierderea frunzelor si fructelor. Paianjenii si paduchii distrug frunzele.

inflorirea se produce vara dar este posibila si in cursul anului

cara

mai, eu am planta asta de ani de zile. daca ati vazut poza se vede ca-i "batrana". dar eu in fiecare toamna dupa ce incep sa-i cada "merele" o tund zero. si-o duc in garaj. la racoare. o ud odata pe luna. iar primavara, o scot, o duc la lumina, incep s-o ud si inverzeste precum ati putut vedea. evident ca "tratamentul" asta e tot dupa ureche, ca eu asa practic gradinaritul!  :D :D :D
mai face cineva la fel?  ???

myky

in general plantele intra in pauza iarna, tu ii impui o pauza vegetativa un pic mai dura, daca s-a obisnuit si ii place e OK, multe plante se pot adapta la diferite medii, presupun ca la tine in garaj nu coboara temperatura sub 0 grade, eu pun muscatele in beci.

sicamin

 Am avut si eu  o planta  SOLANUM cu frunze numai verzi ,dar am tinut-o iarna asta in pivnita unde cred ca nu a avut lumina  si a fost si prea cald (la bloc ) si s-a uscat .Acum astept sa creasca plantutele care au iesit din seminte.

myky

e micuta dar dulcica, ma astepta ieri imbobocita, iar eu nu pot sa mai astept sa infloreasca mai mult

[attachment deleted by admin]

simona2

Sa va arat si voua muscata mea :

penelopa

Tocmai am cumparat si eu o muscata ca a ta,  Simona. E curgatoare!
Mi s-a parut deosebita si credeam c-o sa va dau gata cu ea! Se pare insa ca mi-ai luat-o inainte.
Este atat de  frumoasa incat pare ireala!

Aricica

superbe muscate. Myky frunzele sunt atat de verzi si sanatoase. :) Sa te bucure cu multe flori!

penelopa

Sa vezi frunzele muscatelor noastre, Aricica! N-o sa-ti vina sa crezi!

Aricica

Quote from: penelopa on April 11, 2007, 11:55:34 AM
Sa vezi frunzele muscatelor noastre, Aricica! N-o sa-ti vina sa crezi!

:D :D ... frunzele muscatelor tale, dulce penelopa  :D ;D :D  ... ca eu nu mai am muscate  :D
Daca sunt tot asa de verzi si frumoase ca ale muscatelor din poza lui myky, inseamna ca sunt super. :)

myky

hai pene cu poza aia ca stau de 2 ore cu ochii in monitor, meci aricica!

penelopa

Nu va grabiti ca fetele mari la maritat! Nu va spusei ca trebuie sa-mi prelucreze pozele un coleg? Nici nu s-a apucat de ele. Mi-a facut poze de 10 Mb si Felix le vrea la 200 Kb.  Asa ca, rabdare!!!
( Si nici nu vreau sa mai postez mesaje ca sa nu trec la .. roza. Nu de altceva,  dar am pregatit o poza cu.. crin)

myky

beeeeei, unlee ne-am maritat de mult, daca ne-am grabit!!!!
cado'


[attachment deleted by admin]

Aricica

Quote from: penelopa on April 11, 2007, 01:00:35 PM
Nu va grabiti ca fetele mari la maritat! Nu va spusei ca trebuie sa-mi prelucreze pozele un coleg? Nici nu s-a apucat de ele. Mi-a facut poze de 10 Mb si Felix le vrea la 200 Kb.  Asa ca, rabdare!!!
( Si nici nu vreau sa mai postez mesaje ca sa nu trec la .. roza. Nu de altceva,  dar am pregatit o poza cu.. crin)
Pene trimite-le la mine pe mail si ti le postez eu micsorate gata :)

penelopa

Nu pot sa le trimit, Aricica, fiindca nici macar nu mi le-a descarcat in PC. Si trebuie sa aleg cateva din cele... zeci de poze.
Dar mai incerc odata  pe maill cu "poza cu crin" pe care s-o postezi la...  "sa ne cunoastem". Nu stiu cati  mega..  sau Kg are ( :D ),  vezi si tu ce poti face.

Aricica

sigur pene, astept poza cu crin :)

Felix

Referitor la redimensionarea imaginilor...ceva ce va poate ajuta enorm...fara a fi nevoie de mari cunostinte de operare PC.

Cititi subiectul despre redimensionarea imaginilor de la sectiunea "Administrativ"



"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci