Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

ELA

ella, o tii pe terasa sau in gradina?

Ella


vickylucia

E f frumoasa si e deosebita de cea pe care o stiu[aceea e mai inchisa la culoare]!Nu e steaua sherifului?

Ella

Daca o privim la "modul general", da, este steaua serifului. Au si stapeliile astea o sumedenie de forme si culori, eu abia patrund in lumea lor, nu sunt in masura sa-ti spun mai multe acum.

lyana

Foarte frumoasa Ella , chiar interesanta !!! :o ;D

vernil

Ella, scuze, tarziu m-am dumirit cine esti! Dupa ce am citit mesajul lui Ozi si am vazut stapellia  :-*. Ma bucur sa te regasesc!  :-*

opiadc

         O tii pe pervazul de la geam si acesta este deschis,nu? Si acum imi vine inca sa rad cum ma uitam prin camera incercand sa ma dumiresc ce miroase asa de ingrozitor de urat cand a inflorit prima stapelie! ;D Are o mireasma aparte, de 'mortaciune'! ;D
     Dar e interesanta! :D daca sta intr-un loc suficient de aerisit aproape ca nu mai e nici o problema ;D ;D ;D

Ella

Quote from: vernil on August 02, 2008, 08:42:30 AM
Ella, scuze, tarziu m-am dumirit cine esti! Dupa ce am citit mesajul lui Ozi si am vazut stapellia  :-*. Ma bucur sa te regasesc!  :-*

Multumesc Vernil! Si eu ma bucur ca am descoperit aceasta atmosfera calda si primitoare.

Ella

Quote from: opiadc on August 02, 2008, 02:59:48 PM
         O tii pe pervazul de la geam si acesta este deschis,nu? Si acum imi vine inca sa rad cum ma uitam prin camera incercand sa ma dumiresc ce miroase asa de ingrozitor de urat cand a inflorit prima stapelie! ;D Are o mireasma aparte, de 'mortaciune'! ;D
     Dar e interesanta! :D daca sta intr-un loc suficient de aerisit aproape ca nu mai e nici o problema ;D ;D ;D

Da, geamul este in permanenta deschis insa mirosul nu l-am simtit pana nu m-am apropiat de ea sa o fac vedeta, nu-i chiar asa putenic inca, are o singura floare. ;D Mai are boboci, sper sa infloreasca pe rand, ca altfel  :o

gabriela jalba

Ella e deosebita!!1 Am si eu,dar de aiamov inchis si catifelata. Nu miroase chiar asa de greu!!!doar daca bagi nasul in ea...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Ce frumoasa e stapelia ta,Ella,felicitari!
Ma tot zgaiesc la a mea care are ceva micut si suspect pe una dintre ramurele,nu arata a ramificatie,ci a 2 bobocei de cate 1 mm ,sunt curios daca ii va pastra,sunt tare bucuros si de aceasta tentativa de inflorire,inseamna ca-i place schimbare de locatie si de substrat.

rox94ana

Eu am un puiut de Stapelia pus la inradacinat si astept.  :P

penelopa

Marţipane, când o să-ţi înflorească steau, să n-o postezi pe forum c-o să-şi ia zborul  pupăza aia ţopăitoare din avatarul tău  ;D

Şi să nu-mi ziceţi că mi-a înflorit ....... peperomia.

[attachment deleted by admin]

sicamin

Pene ,eu cred ca-s flori. Si eu o astept pe a mea sa faca flori dar ...degeaba. Are un vagon de frunze dar  floare ioc. ???

martipan

Mai Pene,asa de brutala esti :D ?
As vrea eu sa infloreasca,acuma stau si sper,mai are muuult pana la inflorire  :P !
Cat despre "peperoni" a ta,sa sti ca a inflorit (parca era alintata planta cu rame albe de Cara :D:D:D:D )!


ozimandias

 :o
Chestia aia mare, alba, e floare de achimenes? Sau e o floare de petunie, pusa asa acolo?

Intr-o zi, cand o sa am timp, o sa pozez si eu achimenesii mei. Sa vedeti ce o sa radeti... Dar pardon, mai intai trebuie sa cumpar un aparat super-profesionist, ca asta al meu, cat de macro i-as da, tot nu-i vede...  ;D

Ella

Da, este achi. Sunt 3 achi. culori si marimi diferite. Cel rosu are floarea minuscula, aproape cat o petala din cel alb.

Nicol Caloian

Sunt tare frumosi! Anul acesta m-am indragostit de ei si recunosc ca datorita voua, celor din musuroi. Iar Monicai, cea care mi-a facut cadou achi, multe  :-*  :-*  :-*.................

rox94ana

Sunt superbe! Sa va traiasca si sa ne mai bucurati cu florile voastre!

gabi_gabriella

Sa laud si eu trupa de achimenesi

si inca 2 mai mici

Cel alb si roz , sunt foarte productivi si au florile destul de mari

ozimandias

Absolut de vis...
Nu pot crede ce frumosi sunt... M-am dus si m-am uitat la ai mei... De toata jena... Cu ce Dumnezeu ii udati de cresc asa?  :D

rox94ana

Sunt superbi! Sa va traiasca! pai cu ce sa-i ude decat cu apa.  :D

gabi_gabriella

Quote from: ozimandias on August 05, 2008, 08:52:24 AM
Absolut de vis...
Nu pot crede ce frumosi sunt... M-am dus si m-am uitat la ai mei... De toata jena... Cu ce Dumnezeu ii udati de cresc asa?  :D

Cu drag  ::)

lala

Fetelor aveti achimenes de vis cum s-ar spune!felicitari!! :o :o